אופניים חשמליים. צילום עזרא לוי למצולם אין קשר לכתבה
אופניים. צילום עזרא לוי למצולם אין קשר לכתבה

חשיפה: שוטרי פתח תקוה וראש העין הונחו שלא לבצע אכיפה נגד רוכבי אופניים חשמליים מתחת לגיל 16

לפי ההנחייה, במקרה של רכיבה פראית ומסוכנת יהיה מותר לשוטרים להוציא את האוויר מהגלגלים. בנוסף, השוטרים הונחו שלא לרשום דוחות למי שרוכב ללא קסדה והוא מתחת לגיל 18

פורסם בתאריך: 15.10.18 14:05

היום (ראשון) אמורה להיות מובאת לאישור הממשלה תוכניתו של שר התחבורה ישראל כץ להפחתת תאונות האופניים החשמליים, ובה "הגדלת קנסות, חובת קסדה ואפוד זוהר, החרמת כלים וקורס חובה למי שאין לו רישיון נהיגה". גם השר לביטחון פנים הוציא הודעה בתחילת השבוע שעבר, שבה טען כי הבעיה העיקרית אינה היעדר אכיפה, אלא אי כשירותם של הנערים לנסוע על כלי רכב ממונעים.

אבל כעת מתברר שבמשטרה לא ממהרים לאכוף את החוק, לפחות לא מול בני הנוער: אגף התנועה במחוז מרכז – שבתחום אחריותו גם תחנת משטרת פתח תקוה ותחנת משטרת ראש העין – הורה בשבוע שעבר לשוטריו שלא לבצע אכיפה נגד רוכבי אופניים חשמליים וקורקינטיים חשמליים, אם הרוכבים מתחת לגיל 16. הדברים עולים מהנחייה של סגן קצין אגף התנועה במחוז, רפ"ק עופר לוטן.

תחת הכותרת "ריענון ההנחיה בנושא אכיפת עבירות אופניים חשמליים", הנחייה שיצאה לכלל שוטרי המחוז בתחילת השבוע שעבר, כותב לוטן כך: "דגשים לעניין האכיפה נגד קטינים, אכיפה כנגד קטינים עד גיל 16: ככלל לא תתבצע אכיפה כנגד רוכבי אופניים חשמליים וגלגינוע (קורקינט חשמלי) למי שטרם מלאו לו 16 שנה". הוא מוסיף כי "במקרים חריגים בהם הקטין רוכב רכיבה פרועה המסכנת באופן ממשי את שלומו או את שלום הציבור, ניתן לעשות שימוש בסמכות המוקנית לשוטר מכוח תקנה 134 לתקנות התעבורה ולהוציא את האוויר מגלגלי האופניים, הדבר יהיה נותון לשיקול דעתו של השוטר בשטח".

באשר לאכיפה כנגד קטינים מגיל 16 ומעלה, כותב רפ"ק לוטן, "יפעל השוטר על פי המדיניות הנוהגת למול בגיר שביצע עבירת תנועה בעת רכיבה על אופניים חשמליים, הכל כפי הקבוע בפקודה ובתקנות, למעט בעבירה של רכיבה ללא קסדת מגן – בשלב זה לא יירשם כנגד מי שטרם מלאו לו 18 שנים דוח בגין עבירה זו".

אופניים חשמליים צילום יוסי קופרברג

אופניים חשמליים. צילום יוסי קופרברג

מדוברות משטרת ישראל נמסר: "ללא קשר למסמך זה או אחר, איננו נוהגים להתייחס לשאלות הנוגעות למדיניות האכיפה של משטרת ישראל".

בתוך כך תושבים בראש העין טוענים כי בעירייה ובמשטרה לא אוכפים את החלטת וועדת החינוך והבטיחות העירונית עוד בטרם נפתחו הלימודים על איסור מוחלט של הגעה עם אופניים חשמליים לבתי הספר היסודיים ולחטיבות הביניים והכנסתם לשטח בית הספר.

נזכיר כי בהודעה שהוציאו בעירייה להורים ולתלמידים נכתב שתלמידים שיגיעו עם אופניים ייאלצו להשאירם מחוץ לרחבת החטיבות והם יהיו באחריותם בלבד. עוד צויין שלא ניתן יהיה לקשור את האופניים לגדר בית הספר. לטענת התושבים תלמידים רבים, ביניהם גם תלמידים מתחת לגיל 16, מגיעים לבית הספר עם אופניים חשמליים למרות שהדבר אסור על פי חוק, קושרים אותם על העצים בסביבה ומעבר לכך, גם הורסים את העצים ומכערים את הנוף.

"החוק אוסר על רכיבה על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16", אומר אחד התושבים. "הילדים בחטיבות הביניים עדיין לא הגיעו לגיל הזה ולכן לא מובן לנו מדוע אף אחד לא אוכף את החוק. בנוזף בוועדת החינוך והבטיחות העירונית הוציאו מכתב ובזה הסתיים התפקיד שלהם. נכון שהם לא קושרים את האופניים בשטח בית הספר, אבל הם קושרים אותם מטר מבית הספר וזה אותו דבר. לצערי במשטרה מעדיפים לא להתעסק עם ילדים מתחת לגיל 16, זה מורכב, צריך להזמין את ההורים לתחנה, זה לוקח המון זמן ולמשטרה אין כוח להתעסק עם זה", מסביר התושב.

תגובת העירייה: "בעירייה לומדים את המלצות החלטת הממשלה בנושא אופניים חשמליים ומכינים תוכנית עבודה משותפת עם משטרת ראש העין. במקביל אגף החינוך ותוכנית 'עיר ללא אלימות' ממשיכים את קמפיין הסברה שהחל בשנה שעברה בבתי הספר לבני הנוער ולהוריהם, כדי להטמיע את חשיבות ההקפדה על רכיבה בטוחה החל מגיל 16, עם קסדה, ואיסור הסעת נוסע נוסף. בנוסף לזאת, העירייה הוציאה הנחייה למערכת החינוך שלא להכניס אופניים חשמליים לתוך בתי הספר לילדים מתחת לגיל 16".


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר