אור-לי רוזנבלט
אור-לי רוזנבלט

אחות מומחית: ניתוח קיסרי, היולדת שותפה מלאה לחוויית הילדה

לפעמים נשים נאלצות לעבור ניתוח קיסרי מסיבה רפואית. אור-לי רוזנבלט, אחות אחראית בחדר הניתוח בבית החולים לנשים בבילינסון מסבירה על התהליך, על היחס אישי ואיך מרגיעים את החרדה

פורסם בתאריך: 20.8.17 18:24

תכירו את אור-לי רוזנבלט, אחות אחראית בחדר הניתוח בבית החולים לנשים בבלינסון. רוזנבלט היא אחות מוסמכת שעברה קורס חדר ניתוח, בעלת תואר ראשון בסיעוד ומדריכה קלינית בחדר ניתוח. היא עובדת בבילינסון בחדר ניתוח מזה 27 שנה, נשואה לחיים ואם לשתי בנות: דנה (23) ומיה (16).

רוזנבלט, שלאורך השנים השתתפה באין ספור ניתוחים קיסריים, מסבירה על מקור השם, על התהליך ומה צריכה יולדת לעשות רגע לפני הניתוח. "ניתוח קיסרי – לידת חתך, הוא הליך ניתוחי המהווה חלופה ללידה נרתיקית. במהלך הניתוח מוציאים את העובר ואת השלייה דרך הבטן", היא אומרת.

יש החושבים בטעות כי מקור שם הניתוח נובע מכך שבשיטה זו ילדו את יוליוס קיסר, שליט רומא. ההסבר הנכון הוא כי מקור השם הוא מהמילה הלטינית "קאסיוס" שפירושה חיתוך או כריתה. "מבחינתנו בבית החולים בילינסון, ניתוחים קיסריים מהווים חוויה מאוד חיובית", מסבירה רוזנבלט. אנחנו קוראים לזה 'חווית לידה בטנית'". לדבריה, לחוויה זו שותפים כל אנשי הצוות הרב מקצועי: מרדימים, אחיות, רופאים מנתחים, מיילדות ולעיתים רופאי ילדים, סנטרים וכוח העזר. "כולם שותפים לתהליך של הוצאת היילוד לאוויר העולם ומתרגשים מאד לפני כל ניתוח כאילו זו הפעם הראשונה", היא אומרת. "לכל מטופלת סיפור משלה ולכן זה ממשיך לרגש בכל פעם מחדש".

ובכל זאת מדובר בתהליך ניתוחי שעלול ליצור מתח אצל היולדת. לכן, יצרה רוזנבלט עלון מידע לקראת הניתוח שמחולק לכל אחת מהיולדות ומלוויהן כבר במרפאת טרום ניתוח. "בעלון אנחנו מפרטים את כל השלבים מרגע ההגעה לבית החולים ועד לשחרור היולדת לביתה", היא מסבירה. "בנוסף היולדת עוברת הדרכה לפני הניתוח על ידי אחות חדר ניתוח. המלווה של היולדת מקבל בגדים ייעודיים שאיתם יוכל להיכנס ולשהות לצדה בזמן הניתוח. לאחר סיום ההרדמה ולפני הניתוח עצמו, המלווה יכול להיכנס עם מצלמה לחדר ניתוח ולצלם מרגע יציאת התינוק".

על פי נוהלי בית החולים, המנותחת הראשונה בבוקר אמורה לשהות לילה קודם במחלקת אם עובר. יתר המנותחות מגיעות במהלך היום עצמו בהתאם לשעה שנקבעה להן. כולן אמורות להיות בצום של מספר שעות לפני הניתוח. "היולדת צריכה להגיע לחדר הניתוח ללא תכשיטים, איפור וקרם שיער", היא מפרטת. "מומלץ להגיע ללא חפצים אישים, להתרחץ בבוקר הניתוח ולהוריד הלבשה תחתונה. היולדת מגיעה אלינו לקבלה והתהליך מתחיל, מבדיקת המסמכים עד לפגישה עם הרופא המרדים שמחליט על סוג ההרדמה. בדרך כלל מדובר בהרדמה ספינלית – הרדמה אזורית בה פלג הגוף התחתון מורדם וחלק הגוף העליון לא. במהלך הניתוח בהרדמה ספינלית, היולדת שותפה מלאה לחוויית הלידה. ישנם מצבים בהם אנחנו עורכים ניתוחים בהרדמה כללית בהתאם להחלטת המרדים. במצבים אלו כניסת מלווה לא מאושרת".

רוזנבלט מדגישה כי לצוות הסיעודי והרפואי חשוב מאוד שנשים לא יחששו מהניתוח, ולכן הם עושים הכל כדי לדמות את הניתוח הקיסרי ללידה רגילה. "אנחנו קשובים ליולדת מרגע הכניסה שלה לחדר הניתוח ועד היציאה להתאוששות תוך מתן יחס אישי תומך ומחבק".

מה קורה בסיום התהליך?

"ברגע שהתינוק יוצא, משהים אותו כדקה עד ניתוק חבל טבור, בודקים אותו ומניחים אותו על חזה האם למשך מספר דקות. בזמן זה המלווה יכול לצלם את התינוק והאם. לאחר מכן המיילדת לוקחת את התינוק יחד עם המלווה לחדר שבסמוך לחדר הניתוח לשקילה ובדיקה ראשונית, עוטפת אותו בחיתולים חמימים ומביאה אותו לאם שעדיין מנותחת לחיבוק וצילומים נוספים .לאחר מכן המיילדת, המלווה והתינוק הולכים למחלקת התינוקות. כאשר מסיימים את הניתוח, האישה עוברת לחדר התאוששות שבחדר הניתוח, שם דואגים שלא תסבול מכאבים ובודקים שכל הפרמטריים הרפואיים שלה תקינים. לאחר כשעתיים היא מועברת למחלקת היולדות".

מה עושים כשיולדת לא מצליחה להתגבר על החרדה שלה?

"אנחנו מאוד רגישים לעניין של ניתוח קיסרי והבאת חיים לעולם, זה בהחלט ניתוח משמח ומרגש ואנחנו בהחלט שותפים לכל החוויה. לא פעם קורה שאנחנו מתרגשים עד דמעות מהסיפורים שמלווים את המשפחה. אנחנו מצלמים ועושים את הכול בצורה מאוד חווייתית שתיזכר לטובה. מטופלות רבות מעידות על כך שלא תיארו לעצמן עד כמה הניתוח עבר בצורה חווייתית, מרגשת ומיוחדת. כשמטופלת נמצאת בחרדה עמוקה אני מספרת לה על הזווית האישית שלי. גם אני ילדתי את שתי בנותיי המדהימות בניתוח קיסרי. נוכחתי לדעת שליולדות קל יותר לקבל את ההסברים שלי ונוצרת פתיחות גדולה יותר, אמון והבנה מתוך הסיפור האישי שגם אני חוויתי את כל התהליך".

# המדור רופא מומחה, הוא מדור מקודם הנעשה בשיתוף בית החולים בילינסון.

 

תגובות

11 תגובות
11 תגובות
 1. מירית

  נותחתי בבלינסון נתוח קיסרי לפני שנה וחצי ,היא אכן אחות מלאכית לא יכולתי לעבור את הניתוח בכזה רוגע ושלווה אם היא לא הייתה איתי
  ,מסבירה במקצועיות ומשרה רוגע .

 2. ליאת

  אין על בלינסון ביח מס 1 חדר ניתוח יחס נהדר ,רופאים מצויינים ואחיות טובות מ"ס אחת והראש המוביל היא האחות האחראית לפי העניים היא תומכת ומעודדת ומחבקת שבלעדיה הייתי מתמוטטת,נותחתי בניתוח דחוף והיא הייתה איתי ולא עזבה לי את היד וצילמה כל רגע שישאר לי למזכרת ,לא אשכח אותה לעולם ,היא מביאה אור כשמה

 3. אושרית

  כתבה יפה מאד ,אני נותחתי בניתוח קיסרי עם תאומות ,היה צוות נהדר ומרגיע ,דר חן ניתח אותי שהוא מלאך ממליצה בחום עליהם הם מקצוענים

 4. נטע לי

  בת זוגתי ואני הינו בחדר ניתוח בבלינסון לאחר טיפולי פוריות קשים הבאנו לעולם את ריי בניתוח קיסרי ,הייתי עם בת זוגתי בניתוח ,היה מרגש מאד הצוות היה נהדר המרדים היה נחמד ,הפרופסור הגדול המנהל ניתח אות בת זוגתי ,ווהאחות שמצולמת הייתה איתנו בניתוח והרגיעה ממש דאגה לצלם אותנו יחד ולתת הרגשה טובה ,בהחלט נשארה לנו חוויה טובה ממליצות ממש ,כל מילה בכתבה נכונה .
  הייתה חוויה מרגשת מאד

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כתבה מעניינת, מרגיעה ,כתבה שגורמת לאנשים וגרמה לי אישית להבין כמה שזה לא כזה נורא לעבור ניתוח קיסרי.
  לשמחתי עברתי לידה בבלינסון והאחות הזאת הייתה לצידי ותמכה ועודדה והרגיעה אותי .
  אורלי פשוט בנאדם מדהים מלאך.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אורלי רוזנבלט מציגה גישה מקצועית המשלבת חמלה והענקת מידע ליולדת העוברת ניתוח קיסרי
  אין לי ספק שזו יוזמה מבורכת ותורמת ליולדת ולמשפחתה וכן מציגה הרחבה של עיסוקה של האחות בחדר ניתוח.❤

 7. ליליאן תלם

  כתבה חשובה שמעניקה מידע והפחתת חרדה ליולדת העוברת ניתוח קיסרי בבילינסון.
  אורלי מציגה תפקיד נוסף וחשוב לאחות בחדר ניתוח.
  אין לי ספק שאורלי מעשירה את תחום עיסוקה בחדר ניתוח

 8. אוסי

  כתבה מאד יפה ומקצועית ,ובעיקר מרגיעה התלבטתי היכן ללדת בניתוח קיסרי בין תל השומר לבלינסון ,הכתבה איפשרה לי להחליט ,

 9. אסתר

  זה שיש אחות מומחית בניתוחים בניתוח קיסרי זה מאד כשוב כי זה ניתוח מאוד מרגש כול הכבוד שיש אוד אחיות שככה דואגות לחולים
  אני הייתי חולה בבלינסון במחלקת כלידם והאחיות שם לא היו כל כך נכמדות

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נותחתי לפני 10 ימים בביח בלינסון בניתוח קיסרי ,צוות מדהים ,פגשתי את אורלי במסדרון כאשר אני בוכה את החיים שלי ,אורלי באה אליי והרגיעה אותי והבטיחה שמרגע זה ועד סיום הניתוח היא לא תעזוב אותי ,היא שמה לי את הנעימה של אנא בכוח וככה שתינו בליווי בעלי כמובן עברנו את הניתוח בצורה מושלמת ,תודה גם לדר לנדי היקר ולמרדים החמוד שחשב שאני חברה של אורלי מרוב שהיא הייתה צמודה אליי ,בקיצור תבורכי על מה שעשית עבורי ,אלוקים שלח לי אותך וכניראה שלא סתם ,תודה רבה

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר