סמל העירייה החדש מימין למעלה הסמל הוותיק
סמל העירייה החדש מימין למעלה הסמל הוותיק

האם יוחזר הסמל הוותיק של פתח תקוה במקום הסמל החדש?

קבוצת תושבים בראשותה של מוניקה כהן, יועצת ראש העיר לשימור, תומכת בכך. ראש העירייה רמי גרינברג תמך בכך בישיבת מועצת עיר לפני כשנה וחצי, אבל העלות של החלפת הסמל היא מיליוני שקלים ולא ברור האם זה יקרה

פורסם בתאריך: 28.11.18 18:30

האם יוחזר סמל עיריית פתח תקוה הוותיק שכולל מחרשה, עץ ותפוז, או יישאר הסמל החדש עם שלושת העיגולים? בימים אלה מנסה קבוצה של תושבים לקדם את הנושא מול ראש העירייה החדש, רמי גרינברג, מאחר ולטענתם מדובר בסמל שמספר את הסיפור ההיסטורי של העיר. מי שמובילה את הנושא היא מוניקה כהן, שלאחרונה התמנתה ליועצת ראש העיר לענייני שימור אתרים. "ב-17 בדצמבר יש לנו פגישה של המועצה הציבורית לשימור אתרים בהשתתפות ראש העיר ואני מאמינה שבישיבה ראש העיר יכריז על החזרתו", אומרת כהן. "הסמל הישן, הוא הסמל הנכון, הוא הסמל מלפני 140 שנה ועל סמך זה גם עשו את הבול הראשון בארץ. הסמל מסמל את פתח תקווה, את העבודה ואת הפרדסנות. לפני כעשר שנים, רצו להפוך אותו ליותר מודרני ועשו שלושה עיגולים, אולי הוא מודרני והייטקי, אבל הוא לא סמל של העיר. במשך עשר שנים, כל ותיקי העיר דרשו להחזיר את הסמל הוותיק וכדרך ביניים, החזירו אותו כסמל קטן ליד שלושת העיגולים. אבל לא בכל מקום ניתן לראות אותו, לדוגמא בכניסות לעיר יש רק את הסמל החדש, אותו אנחנו מגדירים כשלושת אפסים או כסמל של האולימפיאדה, סמל עירוני, הוא לא".

רמי גרינברג צילום מטה גרינברג

רמי גרינברג צילום מטה גרינברג

מוניקה כהן

מוניקה כהן

את הנושא מכיר היטב גרינברג, שבפברואר 2017, העלה את הנושא בישיבת המועצה. באותה ישיבה התקיים דיון בנושא, בו נמסר שהחלפת הסמל עלתה  לעירייה מיליוני שקלים וזה גם מה שיעלה להחזיר את המצב לקדמותו. בישיבה תמך גרינברג בהחזרת הסמל הישן וציין שחשוב לשמר את המורשת של העיר. גרינברג הזמין לישיבה את דורון גיסין, נכדו של שלמה זלמן גיסין שהיה יו"ר וועד המושבה בשנת 1921-1922 ונינו של יהודה ראב, חורש התלם הראשון, שסיפר על חשיבות הסמל הוותיק ועל כך שחשוב שיחזירו אותו למרכז, בניגוד למצב היום בו הוא שולי.

דורון גיסין אמר היום למלאבס: "כשביקשו הצעות לבול של פתח תקווה, שיצא ב-1906, יהודה ראב עשה את הסקיצה של עץ ההדר, המחרשה והשדה החרוש מאחור וכשהמושבה החליטה שהיא צריכה סמל, היא לקחה את הבול והפכה אותו לסמל העיר".

דובר העירייה, חזי חקאק: "לפני כ-15 שנה החליטה העירייה למתג ולעדכן את הלוגו העירוני, תהליך שהתקיים כבר אז וממשיך גם כיום בערים רבות בארץ. עדכון הלוגו נועד לזהות את הייחודיות של העיר ולבדל אותה ולהאיר את יתרונותיה. גם הנהלת העיר החדשה עומדת על כך איתנה, אדרבא, כשסמל העיר הוותיק ניצב בגאווה לצד הלוגו החדש".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת
  1. תושב

    הלוגו החדש יפיפה, מעודכן וראוי. אם אנשי העירייה מתעקשים על התרפקות על העבר שישימו אותו בכניסה לעיריה. יש דברים חשובים יותר להוציא עליהם כסף, שימור ביניינים ישנים למשל.

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר