רמי גרינברג, צילום דוברות העירייה
רמי גרינברג, צילום דוברות העירייה

תלונה של בורשבסקי ליועמ"ש: גרינברג מממן את עמוד הפייסבוק שלו מכספי ציבור

בעירייה אומרים כי "מדובר בקידום פרסומים ייעודיים במגוון תחומים לציבור תושבי העיר: פיתוח תשתיות, חידוש מבנים וגינות, מידע על מגוון רחב של אירועים, החלטות במגוון תחומים ועוד"

פורסם בתאריך: 1.6.22 13:47

חבר מועצת העיר פתח תקוה, גנאדי בורשבסקי, פנה ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד גלי בהרב -מיארה, בתלונה כנגד ראש עיריית פתח תקוה, רמי גרינברג, בטענה כי הוא עושה שימוש לכאורה בכספי ציבור כדי לממן את הפעלת דף הפייסבוק האישי שלו.

במכתב שנשלח בתחילת השבוע, באמצעות עו"ד עומרי שגב, נטען כי על פי נתוני חברת Meta המחזיקה ברשת החברתית הידועה Facebook, "גרינברג מוציא בקביעות על חשבון קופת העירייה כ-28 אלף שקלים כל חודש על מנת לקדם מסרים תעמולתיים פרטיים בחשבון הפייסבוק האישי שלו". לדברי בורשבסקי, מדובר על פניו בהפרה גסה של הוראות הדין ובהיקף יוצא דופן של רבבות ש"ח בכל חודש.

במכתב התלונה נטען כי "אין מדובר בתופעה או בנוהג פסול אלא בנוהג אותו ייסד גרינברג בעצמו, בסיוע הגורמים בעירייה האחראים על קופתה … למעשה, לפי בדיקה מדגמית עולה כי מלבד גרינברג אין עוד ראש עירייה גדולה הפועל באותו אופן ומממן את חשבונו האישי מקופת העירייה … אם לא די בכך, את האמור עושה גרינברג בהיקפים עצומים אשר אין להם שני אפילו בקרב שרי הממשלה אשר ממילא עושים זאת של א על חשבון כספי המשרד עליו הם אמונים".

עורך הדין שגב מציין במכתבו: "גרינברג מפרסם בעמוד הפייסבוק האישי שלו, שמופעל כשש שנים טרם נבחר לכהונת ראש העירייה, תכנים השייכים לעיריית פתח תקוה תוך ניכוסם של מעשים אלה – אליו באופן אישי. חמור מכך, גרינברג שייך לכאורה את חשבון האשראי של עיריית פתח תקוה ישירות לחשבונו הפרטי ובאמצעי זה מפרסם כל מודעה העולה על רוחו תוך שימוש בקרדיט שממומן כולו על ידי תושבות ותושבי פתח תקוה".

את מכתבו חותם עו"ד שגב בדרישה כי עד ה-5 ביוני יוסרו כל הפרסומים האסורים. בורשבסקי אמר בשיחה עם מלאבס בכוונתו אף להגיש עתירה לבית המשפט בנושא כבר בימים הקרובים ובהמשך לדרוש כי גרינברג יחזיר את הכסף בגין הפרסומים בדף הפייסבוק שלו, שהעירייה מימנה לכאורה.

מדוברות העירייה נמסר: "עיריית פתח תקוה מנגישה מידע שימושי לציבור על השירותים העירוניים השונים, האירועים העירוניים וזאת בכלל האמצעים הדיגיטליים המנוהלים על ידי צוות לשכת דובר העירייה, ובכלל זה העמוד הציבורי של ראש העיר – בדומה לנעשה בכל הרשויות האחרות. התקציב שצויין אינו מיועד לקידום העמוד או לקידומו של ראש הרשות אלא לקידום פרסומים ייעודיים במגוון תחומים לציבור תושבי העיר: פיתוח תשתיות, חידוש מבנים וגינות, מידע על מגוון רחב של אירועים, על החלטות במגוון של תחומים ועוד. העשייה העירונית העניפה לצד מגוון רחב של ערוצי הדיגיטל – אחריהם עוקבים מאות אלפים ואשר משמשים לנו, כרשות, כלי מרכזי להפצת המידע על כל הנעשה לעיר ולציבור – מחייבת אותנו לנהל ולהקצות תקציבים לקידום פרסומים גם בעמוד הציבורי של ראש העיר. זאת מאחר ולא ניתן להעמיס עשרות רבות של קידומים רק על עמוד אחד – ובכפוף לכללי הפייסבוק. כאמור, עומס הפעילות העירונית מחייבת זאת. בנוסף, בשונה מאישי ציבור אחרים, העירייה אינה רוכשת כתבות תדמית וכן אינה משתמשת במניפולציות שיאפשרו להציג עלות פרסום שגויה ואף אינה מסתייעת בגורמי חוץ להפקת התכנים וניהול העמודים כפי שעושים מרבית הרשויות ובעלויות גבוהות מאד".

עוד נמסר: "חשוב לציין כי ראש העיר אינו מעורב באופן בו מקודמים או לא מקודמים פרסומים, כמה כסף מוקצה ואם בכלל ומאיזה עמוד. מי שאמון על ההחלטות האלו הינו דובר העירייה וצוות המחלקה לשירותים דיגטליים. הכל נעשה על פי עבודת פילוח ונתונים ולפי אופי הקמפיין ואוכלוסיית היעד וכן ייעדי החשיפה הנדרשים על מנת להשיג את היעדים. בין אם זה רישום לאירוע תרבות וספורט, רישום למיזמים חינוכיים, לחוגים, קייטנות, גופים אקדמאיים עירוניים ועוד. כאמור, כל המידע שקוף ונגיש – לא רק בנוגע למימון בעמוד אלא בכל פרסום ופרסום. ואיננו מסתירים דבר".

בעירייה ציינו עוד: "חשוב לציין כי גם ועדת הבחירות דנה בנושא לפני מספר חודשים בעקבות עתירה אליהם והיא אינה אסרה על ציון חתימתו ומספר הנייד של ראש העיר בפוסטים המופצים ומקודמים בעמוד הציבורי. יתר על כן כל מה שקבעה הוועדה – מיושם במלואו. מאחר שכאמור זה לא נאסר – אין שום מניעה להמשיך לחתום בשמו של ראש העיר עם מספר הנייד האישי שלו כחלק מהרצון להגביר את הנגישות ואת השקיפות וכפי שנעשה בכלל הרשויות".

בהתייחס לדברים אלה מסר עו"ד עמרי שגב בשמו של בורשבסקי: "העירייה בעצמה מאשרת כי היא זו שמממנת את עמוד הפייסבוק של מר גרינברג אשר בו מופיעים דברים העולים  בבירור כדי תעמולה. בהקשר זה ראוי לציין כי תגובת עיריית לפיה השימוש בעמוד התעמולה של מר גרינברג נעשה כי "לא ניתן להעמיס עשרות רבות של קידומים רק על עמוד אחד" מופרכת בצורה בלתי רגילה ונוגדת את השכל הישר וכמובן פסיקות רבות של שופטי בית המשפט העליון. כל תושבת ותושב פתח תקווה צריך לדמיין איך היה מרגיש לו בכניסה לנתב"ג הייתה מופיעה תמונתו של ראש הממשלה ומספר הטלפון של עוזריו האישיים; אילו בכל בית חולים ממשלתי הייתה מוקרן סרטון תדמית של שר הבריאות אשר "מזכיר" לכל המטופלים על הישגיו בתחום הבריאות מבלי לציין אף גורם אחר; אם היינו מגלים כי מיליוני שקלים עוברים ממשרד החינוך לחשבונה של שרת החינוך שבו היא מתפארת בהישגי המשרד כאילו היו הישגיה הפרטיים מתוך כוונה ברורה שבבוא העת הציבור יטיב עימה בקלפי. פעולות כאלו אכן קורות במדינות רבות בעולם אך לא באלו שמדינת ישראל או העיר פתח תקווה רוצה להידמות להן. מרשי דורש מהיועמ"שית וממשרד הפנים שיורו על השבתם של כל הסכומים שהועברו שלא כדין לצורכי תעמולה של ראש העיר ולמיצוי ההליכים עם הגורמים המעורבים בהפיכת הקופה הציבורית לקופת פרופגנדה פרטית".


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר