שיקום נחל שילה, הדמיה אב אדריכלות נוף
שיקום נחל שילה, הדמיה אב אדריכלות נוף

טיול ליד הבית: בקרוב יוצא לדרך שיקום נחל שילה

הפרויקט ייעשה בשלושה מקטעים ובהשקעה של 10.5 מיליון שקלים, ויכלול שיקום אקולוגי, הכשרת שביל מונגש להליכה ורכיבה לאורך הנחל, מבואות כניסה מרוצפות ואזורי מנוחה מוצלים

פורסם בתאריך: 28.7.22 08:42

עיריית פתח תקוה מקדמת בימים אלו את פרויקט שיקום נחל שילה אשר יצא בקרוב לדרך בהשקעה של 10.5 מיליון שקלים. העבודות במקטע שבין חורשת התעשיינים ועד למעביר המים מתחת לכביש 5 יימשכו כ-9 חודשים ולאחר מכן יתקדם הפרויקט למקטעים הבאים.

נחל שילה מהווה את אחד היובלים העיקריים של הירקון, נמצא בלב אזור המרכז ומוגדר כמסדרון אקולוגי ארצי המקשר בין השטחים העירוניים, באזור התעשייה סגולה – פתח תקוה, לבין מרחב השטחים הפתוחים של הירקון. הנחל וסביבתו יעברו שיקום נופי-אקולוגי ליצירת מרחב של טבע עירוני למטרות חינוך,טיול, בילוי ופנאי בקרבת הנחל.

שיקום נחל שילה, מפה, דוברות העירייה

שיקום נחל שילה, מפה, דוברות העירייה

שיקום הנחל יבוצע על פי התכניות של משרד אדריכלים 'אב אדריכלות נוף' ובניהול ותכנון אקולוגי של משרד הביטאט פרו. הוא יכלול שיקום אקולוגי של הנחל וסביבתו ליצירת נישות אקולוגיות למגוון הביולוגי הקיים באזור, הכשרת שביל מונגש המאפשר הליכה ורכיבה לאורך הנחל המקשר את שולי העיר לשטחים הפתוחים, ופיתוח נופי הכולל מבואות כניסה מרוצפות, ספסלי ישיבה ואזורי מנוחה מוצלים לפעילויות פנאי וספורט.

נחל שילה מחולק לשלושה מקטעים:

1. מקטע ראשון – נחל בשולי העיר (900 מטר), בקטע זה מתחלף הנוף העירוני ומראה אזורי התעשייה, לנוף המרחבים הפתוחים. במקטע זה נמצאת חורשת התעשיינים בה תהיה תצפית לנחל, חורשה לפיקניקים, מדשאה, מתקני משחק ומתקני כושר מעץ. חומרי הגלם שישמשו למקטע זה ולאחרים הינם חומרי גלם אשר ישתלבו בסביבה הטבעית בה הם נמצאים, כך שיעשה שימוש בעץ, רסק גזם כמשטח, ספסלים מעץ, וכן משטחים והצללות בגווני אדמה המשתלבים בסביבה הטבעית. מקטע זה הינו המרכזי בעבודות השיקום.

 

 

2. מקטע שני – עד הר הפסולת (כ-400 מטר). אזור זה יהווה מקטע לפעילויות פנאי וטיילות לאורך הנחל בסמוך להר הפסולת המשוקם. ההליכה לאורך הנחל במקטע זה היא בשביל עפר לצד הגדה הימנית (מזרחית), ממנה נשקף נוף של האפיק הירוק לכל אורך המקטע. במקטע זה תוקם כיתת נחל למרגלות עצי האיקליפטוס הוותיקים, שתשמש לפעילות חינוכית מחקרית של תלמידי בתי הספר בעיר.

3. מקטע שלישי – נחל במופע טבעי (כ-900 מטר). אזור זה כולל מספר נפתולים, שיפועים מתונים וצמחיית גידול וקרקעית טבעית האופיינית לבתי גידול לחים. במקטע זה האפיק רטוב וזורם כל השנה. בדומה למקטע השני גם במקטע זה ההליכה היא בשביל עפר לצד הגדה הימנית (המזרחית) ממנה נשקף נוף של האפיק לכל אורך המקטע, ואילו הגדה השמאלית מכוסה בצמחיית גדות. הפיתוח במקטע זה יהיה אקסטנסיבי ויכלול הסדרה נקודתית של דרך ההליכה ושילוט מידע.

ראש העירייה, רמי גרינברג: "נחל שילה הוא פנינת טבע שהוזנחה במשך שנים. לקחנו על עצמנו לטפל ולשקם את הנחל וסביבתו – להסיר מפגעים הפוגעים בנוף ובמערכת האקולוגית של הנחל, וכן לבצע עבודות עפר מוגבלות למיתון שיפועים, סילוק מינים פולשים ויצירת אזורים לפעילויות פנאי ונופש לצד פיתוח נופי אקולוגי ושתילת עצי בוסתן ופרחי בר. אני סמוך ובטוח כי בסיום הפרויקט ייהנו תושבי העיר והסביבה ממשאב טבע איכותי ומהנה הנמצא ממש בסמוך לבית".
את הפרויקט מלווים מינהל הנדסה, האגף לאיכות הסביבה בעיריית פתח תקוה, בשיתוף עם הקרן לשטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל ורשות ניקוז ירקון.


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר