הבניינים שיהרסו בשכונת עמישב. צילום זאב שטרן
הבניינים שיהרסו בשכונת עמישב. צילום זאב שטרן

המחלוקת שתוקעת פרויקט פינוי בינוי בשכונת עמישב

מחלוקת בין וועדי שכונות עמישב והדר גנים באשר לפרויקט פינוי בינוי ברחוב דן בעמישב שיביא לתוספת 222 דירות חדשות. העירייה הסירה דיון בנושא מסדר היום הוועד המקומית בשבוע שעבר לאור בקשת וועד הדר גנים: "צריך תשתיות לפני שבונים"

פורסם בתאריך: 6.11.17 08:47

מחלוקת בין וועדי שכונת עמישב והדר גנים: מדובר בפרויקט פינוי בינוי שאמור להתבצע בשכונת עמישב שבו יהרסו עשרות דירות בקומפלקס בניינים ישן לטובת בניית שלושה מגדלים חדשים שיכללו מאות יחידות דיור. בעוד שבעמישב רואים בפרויקט דבר מבורך שיביא להתחדשות השכונה הוותיקה, בהדר גנים הסמוכה חוששים כי הקמת הפרויקט ללא תשתיות ופתרונות תחבורה הולמים מבעוד מועד יביאו לפקקים גדולים בכל האזור, שממילא סובל מעומסי תנועה כבר היום.

מדובר בפרויקט בו יבנו ברחוב שבט דן בעמישב כ-270 יחידות דיור בשלושה מגדלים בני 22, 15 ו-9 קומות ויכללו גם שטח מסחרי. שטח הפרויקט הוא 30 אלף מ"ר. במקום יבנו 400 מקומות חניה. כיום נמצאות במקום 48 דירות. על פי התכנון, על כל דירה שקיימת היום יבנו כשש דירות. בפועל יתווספו לאזור כולו כ-222 דירות בסך הכל.

שכונות הדר גנים ועמישב צמודות אחת לשנייה, ואף חולקים לעיתים את אותן מוסדות ותשתיות. בעוד שהדר גנים נבנתה בשנות ה-90 בצורה על פי תכנון מסודר עם תשתיות חדשות בעמישב המצב שונה לחלוטין. השכונה נבנתה בשנות ה-50 ושימשה גם כמעברה לעולים באותן שנים, ועד היום בנייניה ישנים מאוד. במשך שנים סבלה השכונה מדימוי נמוך וגורמי פשיעה פעלו והתגוררו בה. לכן בעמישב רואים בפרויקט הזדמנות לשנות את פני חלק מהשכונה, שיביא בהמשך להתחדשות נוספת ומתבקשת.

שכונת עמישב. צילום זאב שטרן

שכונת עמישב. צילום זאב שטרן

בשכונת הדר גנים טוענים כי ההתחדשות אמנם מתבקשת, אך יש להקדים תרופה למכה ולדאוג לתשתיות תחבורה עוד בטרם יחלו בבנייה. יו"ר ועד שכונת הדר גנים, גילה בן נעים, כמו גם פעילים נוספים בשכונה, פנו לעירייה בדרישה להוריד מסדר היום הועדה המקומית את הפרויקט עד לדיון במצב התוכנית, והנושא כך קרה.

"ההתנגדות שלנו היא קודם כל בנושא התשתיות", אומר פעיל שכונת הדר גנים ירון קדושים. "לצערי אנו לימודי ניסיון ממתחם נחלים בשכונה. התשתיות שמסביב למתחם הנוכחי לא תומכות בכזאת מאסה של דירות. מעבר לכך, אין מספקי חניות בתוכנית. מפתח החניות בתוכנית הוא לפי תקן של 1.3 לדירה, כשהיום יש 2 מכוניות למשפחה, מה גם שעומד לקום שם גם מרכז מסחרי מתחת לאחד הבניינים. כבר כרגע יש מחסור במקומות חנייה. חוץ מזה, ישנם גם דיירי בתים צמודי קרקע שפשוט יבנו להם מגדלים מול הפנים. אם הבניינים היו נמוכים יותר אז זה היה מתקבל על הדעת. חשוב להדגיש שאנו בעד התחדשות עירונית, אבל גם חשוב שזה לא יפריע לסביבה. לדעתנו על פי התוכנית הנוכחית תושבי עמישב יהיו הראשונים לסבול. התוכנית הייתה אמורה להיות מוגשת בשבוע שעבר אך לאור ההתנגדויות, ראש העיר ביקש לדחות את הגשתה".

בשכונת עמישב טוענים כי בהדר גנים לא רוצים לראות את עמישב מתחדשת. "תושבי הדר גנים לא קובעים את מדיניות של העירייה", אומר יו"ר ועד שכונת עמישב, אשר שיטרית. "אנו מעוניינים בהתחדשות, וכנראה צורם להדר גנים שעמישב תתהדר בבניינים חדשים. כנראה שהם רוצים שעמישב תישאר מעברה. לא יודע מה האינטרס שלהם שהשכונה תשאר במצב הקיים. אנו מברכים את התחדשות ואת היזם ואנו בטוחים שראש העיר לא יתנגד לתוכנית. אני מזכיר שבעבר גם רצו בשכונת הדר גנים שהבריכה בעמישב תהיה סגורה בשבת, וראש העיר אמר שהוא לא מוכן לשנות את הסטטוס קוו. אני מקווה שהפרויקט יצא לדרך למרות ההתנגדות שלהם".

אומרים שיהיו פקקים נוראים ללא תשתיות מתאימות.

"אז למה אצלם בונים בפרויקט נחלים בשכונה? כאשר בהדר גנים בונים בניינים חדשים זה בסדר, אבל שבונים בעמישב זה לא בסדר וזה מפריע. רק בעמישב פתאום מפריע להם".

שכונת עמישב. צילום זאב שטרן

שכונת עמישב. צילום זאב שטרן

גם יזם הפרויקט, קובי פרץ התייחס לטענות: "למעלה משש שנים שאני וחברת בינו נדל"ן עוסקים בקידום פרויקט פינוי בינוי ברחוב שבט דן-צפת בשכונת עמישב. אלא שגורמים בעלי אינטרסים מוועד שכונת הדר גנים הפעילו לחצים כבדים על מנת להוריד את העניין מסדר היום – והם הצליחו. הוועדה אכן לא דנה בנושא. תושבי הדר גנים המתגוררים במגדלים מפוארים אינם רואים את השכנים מעברו השני של הכביש משכונת עמישב. תושבי רחוב שבט דן-צפת מתגוררים בדירות ישנות וקטנות בסכנת קריסה מפני רעידות אדמה, ללא ממ"ד, ובתנאי דיור מחפירים. ביממה האחרונה חברי ועד הדר גנים עסוקים בהפצת מידע שגוי המזהיר מפני אישור פרויקט זה. ועכשיו הזמן להפריך את השמועות והטענות: נטען כי מדובר במגדלים של 22 קומות – בפועל, התכנית כוללת שלושה בניינים מדורגים: 9 קומות, 15 קומות ובניין אחד של 22 קומות. נטען גם שיחס החניה הוא 1:1, אך התכנית כוללת חניה ביחס של 1:3. במשך שש השנים האחרונות ידענו אני והדיירים רכבת הרים של עליות ומורדות, תקוות ואכזבות. הפרויקט שהתחיל בין השאר כמטרה עסקית הפך עבורי להרבה מעבר לזה. הכרתי אנשים חמים ומקסימים, חברים לחיים. היום אני נלחם עבורם, כי מגיע להם".

תגובת דובר העירייה, חזי חקאק: "התכנית לא נדונה וירדה מסדר היום מאחר והוחלט להמשיך את ההתדיינות התכנונית בין הקבוצות ולהגיע לכמה שיותר הסכמות. תוכניות פינוי בינוי מטבען יוצרת מתח בין צורך של אוכלוסיה קיימת והעיריה לחדש את הריקמה הבנויה הקיימת, ובין הדאגה של האוכלוסיה בסביבה להעמסה על תשתיות. המטלה של המתכננים ומוסדות התכנון היא לאזן בין הצרכים השונים, וכך ייעשה".

תגובות

2 תגובות
2 תגובות
  1. יוסף האוסף

    מה עוד חשוב לדעת לפני פינוי בינוי?
    בחלק גדול מהמקרים פרוייקט פינוי בינוי מאפשר לעשות סדר בבפריטים שבתכולת הדירה וכן להפיק רווח אלטרנטיבי שניתן להפיק מהחפצים שאין בהם עוד צורך. הדבר נכון בעיקר בדירות של אנשים מבוגרים. ככל שיש בדירה פריטים ישנים כמו תקליטים, ספרים, עיתונים ישנים או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שמדובר על פריטי אספנות בעלי ערך כספי. אם אתם רוצים לדעת כיצד להעריך את תכולת הדירה באופן עצמאי חפשו בגוגל "פינוי ירושה יוסף האוסף" וקבלו מאמר מדוייק שמסביר איך להעריך באופן עצמאי את תכולת הדירה.

  2. צלח שלום

    אתה מתכוון "יוזמה " -לפחות אפשר להזמין מהערייה משאית שתיקח את הפסולת לבסוף!

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר