דיון בבגץ. צילום ירון קדושים
דיון בבגץ. צילום ירון קדושים

בג"צ דחה את עתירות העירייה והעמותה לשמירה על סירקין

השופטים יצחק עמית, דפנה ברק ארז ויוסף אלרון כתבו בפסק הדין: "לא נכחד כי העותרות העלו טענות כבדות משקל, אלא שהעתירות מוקדמות במובן זה שענייננו בהכרזה בלבד, שאמנם מכשירה את השטח (תרתי משמע) לקראת ההליך התכנוני, אך אין בה כדי להביא לשינוי המצב על המקרקעין"

פורסם בתאריך: 20.11.17 16:30

בג"ץ דחה היום בצהריים את העתירות שהגישו עיריית פתח תקווה והעמותה לשמירה על מחנה סירקין נגד הבנייה העתידית על שטח המחנה הצבאי, והעברת ההליכים התכנוניים לידי הוותמ"ל (ועדת תכנון מתחמים לאומיים לדיור), במקום להשאירם בוועד המחוזית לתכנון ולבנייה.

מדובר בתוצאות הדיון שהתקיים ביום חמישי האחרון. בעתירות השונות שאוחדו לידי דיון אחד, ציינו בעירייה ובעמותה כי מטרת קבינט הדיור היא לקדם בנייה באופן מהיר, מבלי להבין את ההשלכות לכך. חששם העיקרי הוא מפני קטסטרופה תחבורתית, במיוחד לאור העובדה שכבר היום האזור פקוק באופן משמעותי.

מדובר בעתירה שהוגשה בגין תכנונם של שני מתחמים, הראשון הוא שטח המחנה הצבאי סירקין שעתיד להכיל 15 אלף יחידות דיור, והשני הוא שטחים חקלאיים המצויים בשטח המועצה האזורית דרום השרון שעתידים להסתפח לפתח תקווה ובהם ייבנו 4,500 יחידות דיור נוספות.

"דין העתירות להידחות", נכתב בפסק הדין של השופטים יצחק עמית, דפנה ברק ארז ויוסף אלרון. "לא נכחד כי העותרות העלו טענות כבדות משקל, אלא שהעתירות מוקדמות במובן זה שענייננו בהכרזה בלבד, שאמנם מכשירה את השטח (תרתי משמע) לקראת ההליך התכנוני, אך אין בה כדי להביא לשינוי המצב התכנוני החל על המקרקעין. ההכרזה על מתחם מועדף לדיור על פי סעיף 3 לחוק, היא שלב מקדמי, בבחינת 'קריאת כיוון' ואינה תכנית סטטוטורית. קבינט הדיור אינו מוסד תכנוני, הקבינט בוחן את המלצות הצוות המייעץ כהגדרתו בסעיף 3(ד) לחוק ומכריז על המתחמים המועדפים, אך הבחינה של הדברים במישור התכנוני תעשה על ידי הוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור (להלן: הותמ"ל) ונתון לשיקול דעתה. משכך, נדרשים אנו להלכה המעוגנת ומושרשת בפסיקה, ולפיה בית משפט זה לא יידרש לביקורת שיפוטית על שלבי ביניים של הליך תכנון שטרם מוצה. זמנה של הביקורת השיפוטית יגיע כאשר הליכי התכנון יגיעו לסיומם".

"אנו לומדים את הפסיקה", אומר יו"ר העמותה משה פישר. "בית המשפט אומר שעתירה הוגשה טרם זמנה. אנו נתכנס ונחליט על המשך צעדינו".

ראש העיר, איציק ברוורמן, הגיב ואמר: "אני שמח שגם בית המשפט העליון קיבל את טענותיי, כי המהירות וקיצור ההליכים בנושאי תכנון יכולים להביא ליצירת פרויקטים העלולים להתברר כ'בכייה לדורות' כפי שאנחנו חוששים שיקרה לגבי תכנית סירקין, במתכונתה כעת. גם בית המשפט ציין באופן חריג ש'ההיסטוריה ויש שיאמרו ההיסטריה הנוגעת למשברי דיור קודמים' מעלים את החשש שהטענות המועלות על ידי אכן יתממשו. אנחנו ממשיכים במאבק בכל המישורים העומדים לרשותנו לרבות פניה מחודשת לביקורת שיפוטית עם התקדמות ההליכים בותמ"ל במידה ולא יהיה שינוי בהליכים".

תגובות

2 תגובות
2 תגובות
  1. דוד מעמישב סיטי

    ברורמן בקיצור בלה בלה…. לך לישון על הבטן לילה טוב חלומות נעימים.

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר