שלום בן-משה. צילום זאב שטרן
שלום בן-משה. צילום זאב שטרן

שנה לבחירות: מי נגד מי בראש העין

מי יתמודד ומי מתלבט: שנה לבחירות המוניציפליות, מלאבס מביא לכם את כל השמות וההערכות

פורסם בתאריך: 28.10.17 18:39

 

 

בעוד שנה בדיוק יתקיימו הבחירות המוניציפאליות בראש העין. עד כה השטח די רדום, אולי מלבד פוסטים של חבר אופוזיציה כזה או אחר ברשתות החברתיות, אבל בחודשים הקרובים הגזרה אמורה להתחמם, מועמדים לראשות העיר עשויים לצוף ולהעלם מעל פני השטח והכיכרות הווירטואליים והפיזיים עשויים להיות מלאים בפעילים נמרצים שעושים הכל כדי שראש הסיעה שלהם יישב על כיסא ראש העיר. בכל מקרה, נראה שבחירות 2018 יהיו מאתגרות במיוחד. אז מי הם המועמדים לתפקיד הנחשק נכון להיום, מה הסיכויים שלהם ומה צפוי בעתיד? הנה כל הפרטים.

ראש עירייה מכהן

המועמד הראשון, שטרם הכריז רשמית על ריצתו לראשות העיר – אך אמור להיות המועמד החזק יותר, הוא ראש העיר המכהן, שלום בן משה. מאז שניצח את ראש העיר הקודם, משה סיני, עברו מים רבים במסדרונות העירייה, כולל חתימה על הסכמי הגג מול משרדי הממשלה לבניית השכונות החדשות אך גם התמודדות עם מחאות תושבים ועם כאבי ראש מהקואליציה. רק נזכיר את המחאה שנמשכה חודשים ארוכים נגד מחירי הארנונה הגבוהים בעיר, המאבק הפנים קואליציוני של בן משה מול סגנו וחברו לסיעה, בני (בנגה) בית-אור, ועוד לא הזכרנו את הלחצים והדרישות של חברים אחרים בקואליציה.

אין מועמד לראשות העיר שלא מודע לקושי להתמודד מול ראש עיר מכהן. ראש עיר בפועל ממילא נחשף תקשורתית גם בלי להוציא כסף מכיסו על קמפיין, רק מכורח פעילות העירייה ואגף הדוברות. הוא זה ששולט על הפרויקטים העירוניים ומחליט על עתידם ועליו כותבים בעיתונים המקומיים לטוב ולרע (שהרי חכמים מאיתנו אמרו שאין דבר כזה פרסום שלילי). אבל דווקא ניצחונו המפתיע משהו של בן משה על סיני לאחר שתי קדנציות בבחירות האחרונות עשוי לדרבן את המתמודדים מולו ולהבין שניתן לעשות זאת עם הרבה מוטיבציה וקצת מזל.
מקורבים לראש העיר אומרים השבוע כי עליו לקחת בחשבון שייתכן ודווקא אלפי התושבים שהתאכלסו בשנים האחרונות בשכונת פסגות אפק יהוו נדבך מרכזי וחשוב בקרב. "בבחירות הקודמות היה הפרש של 950 קולות בין שני המתמודדים", אומר אחד המקורבים. "אלו היו בחירות של השכונות הוותיקות נגד השכונות החדשות. בבחירות הקרובות העבודה של בן משה תהיה כפולה. הוא צריך לשמר את הקיים, וזה לא תמיד פשוט כי תמיד יהיו מאוכזבים, ומצד שני יש בפסגות אפק עוד אלפי קולות שיכולים לשחק תפקיד חשוב. אם בן משה יקבל חלק מהקולות בפסגות אפק בצורה מיטבית אז יהיו לו חיים יותר קלים. בבחירות הקודמות הקולות של ראש העיר הגיעו מהשכונה הוותיקה והמסורתית יותר, לעומת השכונות החדשות המאופיינות באוכלוסייה חילונית יותר – או מסורתית פחות (נווה אפק, גבעת טל, גבעת הסלעים) ששם נרשמה יותר תמיכה במשה סיני. כדי לנצח גם הפעם הוא צריך לשכנע אותם להצביע עבורו".
אותו מקורב מציין כי נכון להיום אין מועמד חזק דיו שיכול לאיים על מעמדו של בן משה. "לא קם עדיין מועמד בעל שיעור קומה שמערער לו את הכיסא. אין מועמד שהאזרח הפשוט לוטש עיניים לכיוונו. אומרים שראש עיר מכהן לא מנצחים אלא שהוא מפסיד. במקרה של בן משה, אני חושב שהכי טוב להציג אותו כבעל ניסיון ותבונה שלא עשה נזק לעיר ועשה לה טוב. נכון להיום, יש לבן משה אישיות נקייה ולא נדבק אליו כלום. הוא מבני העדה התימנית שעשו למען המדינה, כמו אביגדור קהלני. מדובר ביקירי העדה שמעוררים גאוות יחידה. היחיד שאולי יכול להקשות עליו הוא באופן פרדוקסאלי הוא דווקא משה סיני, שאם הוא יחליט להתמודד זו יכולה להיות רעידת אדמה קטנה".

משה סיני

משה סיני

רז שגיא. צילום משה בן טובים

רז שגיא. צילום משה בן טובים

ישי אדוארד. צילום סיון פרג'

ישי אדוארד. צילום סיון פרג'

בחזרה לפוליטיקה?

אז מה קורה עם משה סיני? נכון לכרגע, ראש העיר לשעבר שכיהן בין השנים 2003-2013, ממתין ככל הנראה על הגדר כדי לראות לאן תתפתח המפה הפוליטית. בסביבתו לא בטוחים שירצה לעזוב את תפקידו כמנכ"ל בית הספר למוזיקה "רימון" ולקפוץ בחזרה לביצה של הפוליטיקה המקומית. "בהיבט האישי, אני נפגש עם תושבים ומועמדים המבקשים שינוי, והראויים לכהונה. הם מתייעצים איתי בנושאים שונים ובבוא העת אשקול מה נכון לעשות כדי להביא לתקווה חדשה לעיר שלנו", אומר סיני. "אני מאוד מודאג מהמצב בעיר שמעיד על כשל ניהולי מוחלט, על ביצועים גרועים ועל חוסר התאמה של ראש העירייה המכהן להתמודד מול הבעיות הקריטיות של ראש העין כמו אכלוס התושבים החדשים, קידום תשתיות של מבני ציבור ותחבורה וקידום איכות החיים. אני בעד תהליך שבו מנהיגות יצירתית ורעננה תיקח אחריות ותוביל את העיר מול אתגרי העתיד. המועמדים הנוכחיים לא יוכלו הפעם להבטיח קרח לאסקימוסים, אלא יהיו חייבים להציג תכניות פעולה לציבור – כולל אם צריך להיכנס למאבקים, לעצור שיווקי קרקעות ואף לבטל את הסכם הגג הכושל שנחתם בתרועה רמה בשנת 2014".
מועמד שכבר הכריז על התמודדותו בבחירות הקרובות הוא ישי אדוארד. בחודשים האחרונים עלה שמו כמועמד אך רק לפני מספר שבועות הכריז בטקס מרשים באולמי אוורסט על התמודדותו. אדוארד, בן ה-48, עורך דין בהכשרתו, הוא יליד ראש העין המתגורר בראש העין הוותיקה. הוא השתחרר מצה"ל בדרגת סגן אלוף לאחר 25 שנות שירות בהן ביצע מספר תפקידי פיקוד ותכנון לוגיסטי ואסטרטגי, כשהאחרון שבהם היה מפקד בית הספר לצניחה.
בשיחה עם "מלאבס ראש העין" מיד לאחר ההודעה על התמודדותו בבחירות, הוא אמר: "החידוש שלי זה להביא איתי את הצוות שמעוניין להצטרף ללא שום חשיבה של מה אני מקבל. אני היום גמלאי צה"ל ויכולתי שלא לעבוד, ולא חסר לי כלום. אבל אני מסתכל בזווית אחרת. העיר שלי נמצאת במשבר ונדרשים אנשים שיפעלו לטובתה. בכדי להשפיע, אני יודע להביא את היכולות שלי מהראש. אם יהיה מעלי ראש אחר אני לא אבוא לידי ביטוי. אני יודע שיש ראש עיר מכהן בקדנציה ראשונה, אבל המצב יפעל לטובתי. ראש העין במשבר בגלל הבנייה החדשה. יש לעצור את הסכמי הגג מול משרדי הממשלה בנוגע לבנייה בשכונות החדשות ולראות לאיפה הולכים מכאן".

 

מהאקדמיה לפוליטיקה?

מועמדת פוטנציאלית מפתיעה חדשה היא ד"ר יוכבד פנחסי אדיב. מקורביה ציינו כי היא לומדת את הנתונים והמגמות, כיאה לד"ר לנושאים מדעיים והיא שוקלת בכובד ראש את האפשרות להגיש מועמדות להובלת העיר היקרה לליבה.
ד"ר פנחסי אדיב, היא מנהלת המכללה הטכנולוגית בקמפוס האוניברסיטה באריאל ובשנים האחרונות מכהנת בתפקיד יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות בישראל. בסביבתה מציינים כי מצבה של העיר ורמת איכות חיי תושביה מטרידים אותה אך היא סבורה שהם כן ברי שיפור.

איתי ונה

איתי ונה

ד"ר יוכבד פנחסי אדיב

ד"ר יוכבד פנחסי אדיב

תושב נוסף שעשוי להכריז על מועמדותו לראשות העיר הוא יו"ר וועד שכונת נווה אפק הצבאית, רז שגיא. שגיא, 53, איש צבא שהשתחרר בדרגת אלוף משנה, עדיין לא הודיע על כוונתו להתמודד, אבל הכיוון הוא חיובי. "אני שוקל ברצינות רבה לרוץ לראשות העיר, אולם טרם התקבלה החלטה סופית", הוא אומר השבוע. "אני משער שבשבועות הקרובים אקבל את ההחלטה ואז אפרסם אותה ברבים. יש כמובן מגוון שיקולים, אך בעיניי ברור שצריך להחליף את הנהגת העיר. אני מסתכל ימינה ושמאלה, בוחן מי המועמדים האחרים ויש גם שיקולים כלכליים כי ברור שלא יהיה מי שיממן אותנו. התאגדה סביבי קבוצה של אנשים משפיעים מכל רחבי העיר. הייתי מנכ"ל החברה לפיתוח בית אריה ועכשיו אני מנכ"ל הישוב אבני חפץ. במידה ואחליט לרוץ כל הניסיון שלי ישמש בסיס בידע ובמקצועיות לעתיד לבוא. מעבר לכך אני בסיירת הורים, חבר בוועדת הביטחון ובוועדת התחבורה העירונית. לדעתי, הדבר הראשון שצריך לשנות הוא את הסכם הגג. ההסכם מעמיד רק חובות לעיר ומחייב אותנו לקלוט 2,500 משפחות כל שנה וזה מעל היכולת של העיר. ללא התניה בנושא התחבורה הציבורית או איזון בדוגמת הרחבה של שטחי המסחר והתעסוקה".
מועמד פוטנציאלי נוסף שיכול להצטרף למירוץ הוא יו"ר עמותת "עסקים מצליחים" איתי ונה. ונה לא הכריז על התמודדותו למועצת העיר או לראשות העיר. לפני מספר חודשים חברים בעמותה כבר יצאו בסלוגן "יוצרים מציאות חדשה", מה שאולי רומז על הכוונות. "איתי מתכוון להתמודד,, או לפחות להיות מעורב בבחירות", אומר אחד ממקורביו. "לא ברור כרגע אם לראשות העיר או רק למועצת העיר, אך הוא בהחלט מתכוון להיות מעורב בבחירות הקרובות. הפעילות הציבורית של איתי התחילה עוד לפני הקמת העמותה, הוא היה כתובת לעזרה לאנשים, ויחד עם פעילות העמותה לטובת העסקים הוא זוכה לתמיכה רחבה בציבור".
מה הכוונה בסלוגן "יוצרים מציאות חדשה"?
"שאותם תושבים מתכוונים להתמודד בבחירות הקרובות למועצה".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת
  1. משה

    עם כל הכבוד לדמויות החדשות שהוזכרו כאן, שלום בן משה יבחר לקדנציה נוספת. זאת בגלל השילוב בין חזון וחשיבה לטווח רחוק לבין הביצוע ויכול הביצוע היומיומית. נכון שראש עיר מכהן מקבל ביקורת פה ושם, אבל אלה על דברים קטנים ומקומיים. בתמונה הכוללת שלום בן משה הוא ראש עיר מצוין.

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר