שינו זוארץ. צילום זאב שטרן
שינו זוארץ. צילום זאב שטרן

"בלי אבי לוזון אין מכבי פתח תקוה": שינו זוארץ מדבר

שינו זוארץ שחרר אנחת רווחה גדולה אחרי הניצחון על סכנין. למרות התקציב הגדול בתולדות מכבי, הוא מודה שכרגע הדיבורים על אירופה הם בגדר אשליה, מאוכזב מהעזיבה של קובי רפואה ומדגיש שמנור סולומון לא יימכר בשנים הקרובות. ואי אפשר בלי מערכות היחסים המרתקות עם יו”ר ההתאחדות לשעבר והחבר אייל גולן, שהכניס אותו למרמורק

פורסם בתאריך: 29.9.17 09:27

הציפיות במכבי הרקיעו שחקים ערב פתיחת העונה. שחקנים עם רזומה בינלאומי והתקציב הגבוה בתולדות המועדון – כ-25 מיליון שקלים, הובילו את הקודקודים שינו זוארץ ואבי לוזון להכריז קבל עם ומושבה שהמטרה היא מקום אחד גבוה יותר מהעונה שעברה – דהיינו כרטיס לאירופה. חמישה מחזורים לתוך העונה הנוכחית, עם שלושה הפסדים ומאמן מתפטר, גם הספונסר זוארץ מודה שהדיבורים על אירופה כבר לא ממש רלוונטיים. “כרגע לדבר על אירופה יהיה קצת בגדר אשליה”, הוא אומר בראיון ל”ספורט מלאבס”. “בוא נשיג קודם את הכרטיס לפלייאוף העליון ואז נראה מה הלאה. אם היינו מפסידים גם לסכנין הייתי אומר לך שכנראה נהיה בתחתית”.

אבל מכבי לא הפסידה לסכנין. כמו בקדנציות הקודמות שלו בכפר סבא ובבית”ר ירושלים, גם הפעם יצא שרון מימר לדרכו המקצועית החדשה ברגל ימין, עם 0:1 קטן שעצר את הרצף השלילי.

“ברור שההתחלה שלנו לא הייתה טובה, אבל הקבוצה לא הייתה בלחץ”, אומר זוארץ. “אחרי שלושה הפסדים רצופים המטרה הייתה קודם כל לעצור את הסחף ולכן הניצחון הזה מאוד חשוב. שחררנו אנחת רווחה, אבל ברור שעדיין יש המון עבודה. בסך הכל יש כאן סגל חדש ודברים שצריכים להתחבר. צריך המון אורך רוח. לגבי מימר, עדיין לא היה לי את הזמן הדרוש כדי להתרשם ממנו, אבל הוא נראה איש מקצוע טוב וחרוץ שבהחלט יכול להצליח”.

את אורך הרוח שהזכרת לא היה לקובי רפואה, שהחליט להתפטר כבר אחרי ארבעה מחזורים.
“הפרידה הייתה לא פשוטה ולא נכונה. היא גם הייתה בטיימינג גרוע הן מבחינתו והן מבחינתנו, אבל כל אחד עושה את הבחירות שלו בחיים. הבנתי שהוא נחוש לעזוב ואני לא מחזיק אף אחד בכוח, לא מאמין בזה. אני לא אוהב להחליף מאמנים, אבל הוא די עשה את זה בשידור חי ולא השאיר לי יותר מדי ברירות. חוץ מזה, כשבן אדם אומר לך שלוש פעמים שאין לו אנרגיות והוא לא יכול להרים את הקבוצה, מה עוד אפשר לעשות?”.

היחסים החבריים ביניכם לאורך השנים היו הרבה יותר מיחסי עובד-מעביד.
“זה נכון, אבל אני מאוד מפריד בדברים האלה. ברור שהתאכזבתי מאוד מקובי. אני זה ששלחתי אותו לעשות קורס מאמנים וקידמתי אותו איפה שרק אפשר. כשחיפשתי מאמן אחרי דני גולן הבאתי אותו בלי ניסיון בליגת העל אחרי שעלה ללאומית עם מכבי שעריים. לכן אני לא חושב שהוא היה צריך לקום וללכת, אלא לתת לזה עוד זמן, מה גם שאף אחד לא דרש דברים ולא הלחיץ אותו. לא ציפינו שזה יקרה והיינו מאוד סבלניים ואמפטיים למצב כי ידענו שזו קבוצה חדשה. אני כבר לא כועס, זה נגמר, היסטוריה ואני מאחל לו הצלחה”.

קובי רפואה. צילום: זאב שטרן

גם אתה שותף לתחושה הכללית שאוטוטו הוא חותם בבית”ר ירושלים?
“זה לא רלוונטי מבחינתי. ברור שקובי צריך להמשיך לאמן, אם זו בית”ר או כל קבוצה אחרת. זה לגיטימי וזה המקצוע והפרנסה שלו. לקובי יש יכולות טובות מאוד, הוא מאמן מצוין וכריזמטי עם הרבה הבנה בכדורגל שיכול להצליח בכל קבוצה ובכל מקום”.

הרמוניה או צעקות

שינו זוארץ (45) מתגורר בשכונת נווה עוז, איש עסקים מצליח בתחום המחשבים. נשוי ליפעת ואב לרוני ושיר (תאומות בנות 17), אור בת ה-15 ובן בן ה-8. לאחרונה החל לסייע מקצועית לבתו שיר שהחלה בקריירה מוסיקלית. שלושה סינגלים כבר ראו אור והאלבום בדרך. למרות שהז’אנר הוא פופ ישראלי, כל קישור מוסיקלי מעלה את השאלה על מעורבותו של החבר אייל גולן. “אני ממש לא משתמש כאן בקשרים שלי”, מבהיר שינו. “שיר רוצה להיות זמרת אבל צריכה להתקדם לבד, לעבוד קשה בלי קיצורי דרך ולהצליח בזכות עצמה”.

משנת 2004 הוא במכבי, עת החליף את אבי לוזון כיו”ר כשהאחרון הפך ליו”ר ההתאחדות לכדורגל. לפני כחמש שנים עזב את התפקיד בעקבות מחלה, אך המשיך לתמוך ולסייע מאחורי הקלעים. לפני כשנתיים שב לפרונט וממשיך בתפקידו כספונסר.

בוא נדבר על שיתוף הפעולה שלך עם אבי לוזון. איך מתקבלות ההחלטות כשיש שני קודקודים?
“בהרמוניה או בצעקות, אבל בסוף מתקבלות”.

מה קורה כשיש מחלוקת?
“פעם הוא מוותר ופעם אני. הכל תלוי איך מבינים את הדברים ואיך מסבירים אותם. אני יכול לומר שלעולם לא נשבור זה לזה את המילה”.

בפועל רק אתה משקיע כספים וזה לא הפריע לאבי לומר במסיבת העיתונאים בה הוצג שרון מימר שאין מגבלה תקציבית אם יהיה צורך בחיזוק נוסף.
“זה ממש לא נכון. אבי משקיע כספים, אם באמצעות ספונסרים או כל גיוס אחר וכל אחד עושה את זה בצורה שהוא יכול. אבי יכול להתחייב בשם עצמו, אבל תהיה בטוח שהוא דיבר איתי קודם. אנחנו מתואמים פיקס, מדברים על הכל, יש לנו מערכת יחסים פנטסטית ואני נהנה מאוד לעבוד איתו. זו הבעיה האחרונה של מכבי פתח תקוה”.

הרבה אוהדים של מכבי היו מעדיפים לראות אותו מחוץ לקבוצה.
“אומר זאת בצורה הכי ברורה שיש: בלי אבי אין מכבי פתח תקוה וגם אני נמצא שם בזכותו. אבי הוא פנאט של מכבי, שומר עליה, דואג לה וחי סביבה כל היום”.

אבי לוזון. צילום: זאב שטרן

למה בעצם אתה מתעקש להיקרא ספונסר ולא בעלים?
“הקבוצה שייכת לעמותה, כך שאין לה בעלים. באמונה שלי מועדון שייך לקהל ולא לאף אחד אחר. תפקידי לסייע לו לעמוד על הרגליים ולעזור לו להצליח עד כמה שאפשר. בפועל אפשר לקרוא לזה איך שרוצים, אבל אני ואבי אחראים על ההחלטות, ההוצאות, ההצלחות והכישלונות”.

אפרופו הוצאות, השנה הכנסת את היד עמוק לכיס והבאת שחקנים מאוד יקרים שעדיין לא מצדיקים את מקומם.
“זה מה שהכי כואב ומטריד. דווקא כשאתה משקיע ובונה תקציב שלא היה מעולם במכבי זה לא מצליח. הבאנו השנה שחקנים עם רזומה מטורף, אבל בינתיים זה לא מתחבר – בעיקר עם הזרים. זה רק מראה שאין ביטוח לשום דבר”.

יש אפשרות שמנור סולומון יימכר כדי למזער נזקים?
“מנור לא יימכר בשנים הקרובות ויישאר במכבי. בכלל לא רלוונטי מאיפה תגיע ההצעה. כשהוא יימכר – זה יהיה רק לקבוצה באירופה”.

סוג של קבוצת בת

לאחרונה הרחיב זוארץ את תמיכתו הכלכלית מחוץ לגבולות אם המושבות, כשהחל לסייע להפועל מרמורק, שחגגה בעונה החולפת עלייה לליגת המשנה. “הקשר נוצר דרך אייל גולן שהוא חבר שלי, יחד עם עוד שני אנשים שנפגשתי איתם”, הוא מספר איך הכל התחיל. “לקחתי את זה כפרויקט של תרומה לקהילה. יש במרמורק קהילה מדהימה והייתה שם קבוצה שצמאה לשינוי. המטרה הייתה לקחת שחקנים ממכבי פתח תקוה שישחקו שם בלאומית. זה סוג של קבוצת בת אבל בלי הגדרה רשמית, כי אני לא יכול לחייב שחקנים להגיע לשם ולא מאמין בלהכריח”. בתיווכו של זוארץ, הועברו ממכבי למרמורק אביהו עזר ואסף לוי. בעוד הראשון לא השתלב וחזר לכור מחצבתו, השני נמנה העונה עם סגל הקבוצה הרחובותית. “אני מקווה שנצליח לגרום למרמורק לתקוע יתד בלאומית”, אומר שינו. “צריך לזכור שזו קבוצה שמעולם לא הייתה מקצוענית ואלה תהליכים שלוקחים זמן”.

חשבת על מצב בו בעתיד שתי הקבוצות שלך ייפגשו בליגה הבכירה?
“מרמורק לא בנויה כרגע לשחק בליגת העל. מעבר לזה, לעולם לא אהיה בשתי קבוצות שמשחקות באותה ליגה”.

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר