ברוך סער צילום זאב שטרן
ברוך סער צילום זאב שטרן

"יש להפועל תקציב בינוני, יהיה מצחיק לצאת בהצהרות"

בראיון ראשון כמנהל המקצועי של קבוצת הבוגרים, מדבר ברוך סער על הבעיות איתן מתמודדת הפועל ועל החזון לעונה הבאה: "לבנות קבוצה אטרקטיבית ושמחה. הרבה תלוי בגיוס הספונסרים"

פורסם בתאריך: 20.6.17 13:30

"כשראיתי את הקבוצה משחקת בפעם הראשונה חשכו עיניי. ישבתי עם דורון גלנט ואמרתי לו שאם לא נעשה שינוי דרסטי הפועל פתח תקוה תרד ליגה. הוא אמר לי מה התקציב ונתן לי יד חופשית. עשינו דבר שאין לו אח ורע, הוחלפו משהו כמו 20 שחקנים, מאמן, מאמן כושר ופיזיותרפיסט. הבאנו שחקנים חופשיים מאחר וחלון ההעברות של חודש ינואר עדיין לא נפתח. צירופם של שמות כמו אור ברוך וירין חסן עלה לי אישית בהרבה שעות שינה. בסופו של דבר, המהלך הלא פשוט הזה הוכיח את עצמו והקבוצה עברה מ־22 אחוזי הצלחה בפתיחת העונה ל־65 אחוזי הצלחה לאחר השינויים. אם היינו מתחילים בצורה הזו, היינו יכולים גם לעלות ליגה".

למונולוג הזה אחראי ברוך סער, המנהל המקצועי של קבוצת הבוגרים של הפועל, כאשר הוא מתאר את החודשים הראשונים שלו במועדון. כעת, כשהליגות בפגרת קיץ, מדבר סער בראיון ראשון ל"ספורט מלאבס", על תפקידו, על הבעיות איתן מתמודד המועדון ועל קבוצה אותה הוא שואף לראות עם השריקה הראשונה למשחקי הלאומית.

סער בן ה־44 מתגורר בחיפה, נשוי ואב לשלושה, אימן בעבר במספר מועדונים בליגה הלאומית ובליגה א', ובמחלקות הנוער של מכבי חיפה והפועל תל אביב. במקביל, הוא מנהל מקצועית בית ספר לכדורגל בקרית ביאליק. את דורון גלנט הכיר כשעבד עם חברת סקאוט הפועלת באנגליה, כשבאחת הפגישות בה נכחו השניים נוצר הקשר שהוביל לחברות. בחודש אוקטובר הגיע סער להפועל, לאחר שגלנט ביקש ממנו לסייע בכל הקשור לניהול המקצועי של המועדון. עם מינויו של פרדי דוד למנהל המקצועי במחלקת הנוער בסוף חודש מאי האחרון, מתמקד סער בענייני קבוצת הבוגרים.

מה בדיוק התפקיד שלך במועדון, במה אתה מתעסק ביום יום?
"אני מתווה את הדרך בפן המקצועי ומתעסק בבחירת הצוות והשחקנים. לדוגמה בעונה שעברה, לפני שנכנסתי לתפקיד, הובאו לכאן שלושה שחקנים בהשאלה מהפועל באר שבע. אני חושב שלא נכון להשביח שחקנים למועדון אחר. אם באמת היה מדובר בשחקנים מעל הרמה הקיימת בהפועל אז בסדר, אבל מאחר ולדעתי זה לא היה המצב, אני סבור שעדיף ששחקנים מקומיים יתחשלו ויתקדמו. חלק מהדרך שאני מתווה היא שלא ניקח יותר שחקנים בהשאלה לעונה אחת".

איך העיסוק בהפועל משפיע על המעורבות שלך במסגרת בית הספר לכדורגל בקריות?
"העיסוק בהפועל בא על חשבון יתר מקורות ההכנסה שלי, אבל לקחתי את זה בחשבון כשנכנסתי למועדון. מבחינה מקצועית קבוצה כמו הפועל דורשת תשומת לב נרחבת מהבוקר עד הערב, אני וכל הצוות עובדים משהו כמו 15 שעות ביום סביב הקבוצה".

זה לא קצת תמוה שלהפועל אין פונקציות ניהוליות כמו מנכ"ל אבל יש לה מנהל מקצועי?
"אני מבין את האילוצים של דורון, אנשים לא מודעים לכך שהבנאדם רץ מהבוקר עד הלילה בענייני המועדון. יש מגבלות תקציב ומנכ"ל זו פונקציה יקרה. מקצועית, יש פה שחקני נוער מוכשרים, הבאנו להפועל את פרדי דוד שזה מהלך לא מובן מאליו, שאיש מקצוע בכיר בכדורגל הישראלי המזוהה עם המועדון מגיע לנהל את מחלקת הנוער. אנשים רואים את מה שנעשה, הכיוון חיובי".

במסגרת ההיערכות לעונה הקרובה, מצביע סער על שתי בעיות שלטענתו מכבידות על המועדון מבחינה כלכלית כבר שנים. האחת, נוגעת לעלות השימוש במתקני האימונים בעיר שגובה מהפועל עיריית פתח תקוה. השנייה, נוגעת לדרישות מהקבוצה בכל הקשור לכוח השיטור במשחקי הבית. "שני הנושאים האלו יהיו העונה על סדר היום, אי אפשר להשלים איתם יותר", מרחיב סער, "העלויות שמשלמת הפועל עבור דמי שימוש במתקנים הן אחת הסיבות העיקריות לבעיות הכלכליות במועדון. בדקנו את הנושא, לא ייתכן שבזמן שרוב העיריות מעבירות תקציבים כפולים ואינן גובות כלל תשלום עבור שימוש במתקנים, בעיריית פתח תקוה המציאו מנגנון שעושק את הקבוצה. כל עלות אימון מתומחרת על פי 45 דקות, כאשר אימון בפועל הוא שעה וחצי ולכן כל יחידת אימון עולה כמו שתיים. בכל יום שישי המחיר עולה ב־150 אחוז לתעריף שבת, כאשר בסוף השבוע יש עשרה משחקים.

לא ברור לי מה מתייקר, מלבד שכר של עובד אחד מטעם העירייה? השבוע זה הגיע לשיא כאשר העירייה דרשה 2,000 שקלים עבור שלושה אימונים בני שעתיים במתחם המושבה. חשוב לזכור, מרבית הילדים שמתאמנים הם תושבי העיר. הגיע הזמן שאנשי העירייה יעשו חישוב מחדש בנושא העלויות, אחרת הם עלולים לגרום להתרסקות כלכלית של המועדון. בנוסף, במשטרה דורשים מאיתנו 40 שוטרים בכל משחק בית, שזה מקביל בליגה הלאומית רק למכבי נתניה שהביאה חמשת אלפים איש בכל משחק, בעוד שלמשחקים של הפועל העונה הגיעו פחות מאלף איש. הגיע הזמן לדבר על הבעיות הללו ולהתאים את הדרישות למציאות".

מעבר לקשיים שאתה מתאר, האוהדים מתוסכלים מכך שהמועדון לא מצליח לשמור על שחקנים צעירים, דוגמת דניאל גרץ, אסף צור או פז בן ארי.

"אני לא יכול לדבר על מה שהיה טרם תקופתי. העונה אנחנו מחתימים שחקנים על אופציה לשנתיים ונמצאים בתהליך לשילוב הדרגתי ונכון של שחקני נוער. לגבי דניאל גרץ, אין ספק שזו אבדה למועדון. הייתי מעורב בהבאה שלו להפועל ובאותו זמן הוא בכלל כמעט וחתם בקבוצה מליגה א'. אחרי חודשיים קראתי לו והצעתי להכפיל את שכרו ואפילו לשלש אותו בעונה הבאה, אם יחתום על חוזה ארוך טווח. הבעיה היתה שהפועל תל אביב כבר נכנסה לתמונה באותו שלב, עוד כשחשבה שתשחק בליגת העל. את הלוקסוס להושיב אותו ביציע לא היה לנו, כי היינו חייבים להבטיח מקום בפלייאוף עליון כדי להימנע מקרבות תחתית. עם כל הכאב, קשה מאוד להתמודד מול מועדון עם תקציב כמו שמעמידה הפועל תל אביב לליגה הלאומית".

איזו קבוצה אתם מתכוונים להעמיד בעונה הבאה?
"אנחנו רוצים שחקנים שיש בהם רוח לחימה ומוכנות להקריב עבור הקבוצה. אנחנו והפועל תל אביב אלו שני המועדונים הגדולים בלאומית, וצריכים להיות פה או שחקנים בכירים או בוגרי מחלקת הנוער שלנו, לא נביא שחקנים בינוניים. מקבוצת הנוער אנחנו עתידים לשלב שחקנים כמו רם לוי, אבי קטן, איתי לוי, משה דבורה ואחרים. התקציב מוגבל ואין לנו אפשרות ליפול עם אף שחקן, לכן אנחנו הולכים לאט אבל בטוח".

את הסגל יוביל אורן קריספין בעונתו הראשונה כמאמן ראשי בקבוצת בוגרים. הפועל כבר נפלה בשנים האחרונות עם מאמנים צעירים, אין חשש שזה יקרה שוב?
"קודם כל מאוד רציתי שירון הוכנבוים יישאר. יש לו קרדיט גדול בשיפור שהציגה הקבוצה, אולם לצערי הוא הציב דרישות שהמועדון לא יכול היה לעמוד בהן, על אף שהיה מאמץ גדול לכך. ברגע שירון לא המשיך, ההמלצה שלי היתה למנות את אורן קריספין. ההישגים שלו עם קבוצת הנוער הם לא משהו שאפשר להקל בו ראש, מה גם שבעונה שעברה הוא היה עוזר המאמן בבוגרים, מתוך הכרה שהוא יקודם בקרוב. אם ניקח לדוגמה את הפועל רעננה, שבפעם השנייה ברציפות מינתה את מי שאימן בקבוצת הנוער שלה, גם הפועל יכולה לתת צ'אנס למאמן צעיר ומוכשר שמזוהה עם המועדון".

אחד הסיפורים הפיקנטיים מהקדנציה של סער בהפועל, נוגע למקרה שאירע בחודש דצמבר של העונה שעברה: לקראת משחקו הראשון של ירון הוכנבוים כמאמן הקבוצה מול בית"ר תל אביב/רמלה, הודיע גל צרויה למנהל הקבוצה חזי בבאי שהוא סובל מכאבים ואינו יכול לשחק. כאשר סער שמע על כך הוא קרא מיד לחלוץ לשיחה בארבע עיניים, והבהיר לו בדרכים יצירתיות שמשחקן ברמתו הוא מצפה למחויבות גדולה הרבה יותר. המסר בהחלט חילחל: צרויה פתח בהרכב וכבש שער בניצחון 1:2 שהוציא את הפועל לדרך חדשה. "יש לי קשר מיוחד עם צרויה, הוא יהלום לא מלוטש. אגב, בדיוק באותה תקופה יואב זיו פרק את הבוהן בצורה שכולנו נבהלנו ממנה, אבל שבועיים אחר כך הוא כבר שיחק. אני ויואב באים מדור שאם הרגל שלך לא שבורה אז אתה משחק, זו רמת המחויבות שאנחנו מצפים לה בהפועל. צריך לזכור שהקיץ צרויה העדיף את המועדון למרות שקיבל ארבע הצעות מליגת העל. אני גאה בו על המחויבות שלו".

המטרה היא עליית ליגה?
"מטרות הן פונקציה של תקציב וזה יהיה מצחיק שהפועל עם תקציב בינוני לליגה וכל הצרות מסביבה תצא בהצהרות. דרישת הקהל לעלייה לגיטימית, זה מועדון גדול ועוד יכולים לקרות דברים שישנו את התמונה. למשל, במידה והמגעים עם ה"כחולה" יתקדמו והעמותה תיכנס כשותפה. אני חושב שיוזמת העמותה מבורכת, אבל בתקציב הנוכחי, המועדון צריך בתור התחלה לבנות קבוצה אטרקטיבית ושמחה, ששואפת לצמרת ותחבר אליה את האוהדים. אם גיוס הכספים יצליח נוכל לגבש קבוצה במטרה לעלות ליגה".

מנכ"ל עיריית פתח תקוה, יעקב ממן, מסר בתגובה לדברים: "הקושי הכלכלי של הפועל פתח תקוה נובע מניהול כושל. העירייה מתקצבת את הקבוצה במיליון שקל בשנה. בנוסף, בשנה האחרונה השקיעה העירייה בהפיכת מגרש האימונים למגרש דשא סינתטי עלות של ארבעה מיליון שקלים. לפני שמכפישים את העירייה שייבדקו את ההתנהלות הכלכלית הכושלת של הקבוצה".

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר