ייפוי כח מתמשך. משרד שלומוביץ'. תמונה ממאגר Shutterstock
ייפוי כח מתמשך. משרד שלומוביץ'. תמונה ממאגר Shutterstock

ייפוי כוח מתמשך – על חשיבותו ככלי לתכנון עתיד טוב יותר

מה מאפשר ייפוי כוח מתמשך למיופה ולמייפה הכוח, עד כמה חשוב לבצע ייפוי כוח מתמשך בעודך צלול, ומה הקשר בין העליה בתוחלת החיים והתיקון לחוק? עו"ד אדם סורקין מסביר את כל החשוב לדעת בנושא ייפוי כוח מתמשך והדקויות שבו

פורסם בתאריך: 23.1.19 14:32

עם העליה בתוחלת החיים בעידן המודרני, אנשים מגיעים לגילאים מופלגים הרבה יותר מאשר בעבר. הדבר מהווה ברכה וקללה גם יחד, וזאת משום שלא תמיד ישנה קוהרנטיות בין צלילות המחשבה ובין תוחלת החיים הארוכים. כלומר, תחולת החיים הארוכה אינה מהווה בטוחה לאיכות חיים טובה בהכרח.

באפריל 2017 נכנס לתוקף תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות" העוסק, בין היתר, בעניין "ייפוי כוח מתמשך". ייפוי כוח מתמשך, הינו מסמך משפטי בו אדם  יכול לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו השונים במועד בו הוא לא יוכל עוד לקבל החלטות עצמו ולטפל בענייניו בעצמו. כך למשל: מי ינהל את רכושו של האדם  וכיצד? מי יטפל בו וכיצד?  מי יקנה במקומו מתנות לילדים ולנכדים? מי יחליט על טיפולים רפואיים נחוצים? כל אלו למשל יוכלו להתבצע ע"י מיופה הכוח  ע"פ יפוי הכוח המתמשך ".

עו"ד אדם סורקין, שותף במשרד שלומוביץ, סורקין ושות' ומתמחה בייפוי כוח מתמשך, אומר: "על פי נתוני ה- OECD, בשנת 2015, תוחלת החיים בישראל עמדה על 81 שנים. מחקרים שנערכו בנושא תוחלת החיים הראו בהתמדה, כי איכות החיים האופטימלית בה אדם מתפקד, קוהרנטי וצלול, היא עד גיל 71 בממוצע. המשמעות היא, שעשור מלא לאחר מכן ואף יותר, האדם ממשיך לחיות אולם ברוב המקרים פרק זמן זה יהא מלווה במחלות כאלה ואחרות, לרבות כאלה הפוגעות ביכולת הקוגניטיבית של אותו אדם ".

"בין היתר, מתוך הבנה זו ומתוך רצון להוריד את העומס על מוסדות המדינה, נכנס לחוק התיקון האמור, המאפשר לאדם לתת ייפוי כוח מתמשך למי מטעמו בעודו יכול לקבל החלטות באופן עצמאי, כך שבעת שיגיע למצב בו אינו צלול עוד, מיופה הכוח יוכל להחליט בענייניו באופן קבוע וללא התערבות המדינה באמצעות מנגנון האפוטרופוסיות הידוע".

מהן מטרות תיקון "ייפוי כוח מתמשך"?

"המטרה הכוללת היא לאפשר לאדם לבחור מבעוד מועד מי ינהל את ענייניו של נותן ייפוי הכוח וכיצד ינוהלו; צמצום מצבים של ניצול כלכלי והתעללות; אפשרות לבני המשפחה המטפלים לקבל סמכות חוקית לטפל בנותן ייפוי הכוח, זאת בצירוף הוראות והנחיות להפחתת עומס טיפולי; מניעת אפוטרופסות כפויה ע"י בית המשפט, וחסכון במשאבים יקרים כגון: זמן וכסף לנותן ייפוי הכוח ולבני המשפחה המטפלים".

באילו עניינים מיופה הכוח יוכל לקבל החלטות עבור המייפה?

"בכל הנושאים האישיים, הבריאותיים והרכושיים. כך למשל, בנושאים האישיים, ישנה אפשרות לתת הוראה למיופה הכח לשמור על אורח חייו של המייפה הכח, כך שאם למשל הוא היה נוהג ללכת לבית כנסת או לחוג מסוים הוא ימשיך ללכת כל עוד יכול, כמובן, וזאת על מנת לשמר את אורח חייו של מייפה הכוח. יש גם פעולות מסוימות  המבוצעות מכוח ייפוי הכוח המתמשך המצריכות אישור של ביהמ"ש, וזאת על מנת למנוע מצב של ניגודי עניינים או שימוש לרעה בייפוי הכוח. מיופה הכוח יכול אף לקבל החלטות בנושאים רפואיים עבור מייפה הכוח, למעט חריגים ספציפיים כגון: טיפול מאריך חיים ואשפוז פסיכיאטרי, לגביהם ישנן הוראות ספציפיות למינוי מיופה כוח.

מדוע חשוב ביותר לבצע ייפוי כוח מתמשך?

"עד לתיקון החוק היתה אפשרות אחת בלבד לטיפול באדם שהוכרז כ- "חסוי" והיא – אפוטרופוסות  לרכוש או לגוף, או שניהם יחד. הבעיה היתה, שכאפוטרופוס, אתה הופך למעשה להיות פקיד של הרשות. כל החלטה שתרצה לקבל עבור החסוי, תידרש לאישורים ובירוקרטיה סבוכה ומתישה ובכך, האפוטרופסות הופכת להיות נטל לכל הנוגעים בדבר.

לדוגמה, אספר על מקרה של לקוחה שלנו, הנשואה שנים רבות לבעלה ובעלה לקה בדמנציה והוכרז כחסוי. הבנק, שלמד על המקרה של הבעל, הקפיא את החשבון עד לקבלת החלטת האפוטרופוס הכללי, אשר קבע כי יש לפצל את החשבון לשני חשבונות: אחד לבעל ואחד לאישה. אולם כספי הפנסיה שהיו מקור הפרנסה העיקרי של הלקוחה ובעלה הועברו ישירות לחשבון של הבעל, ובמצב זה האשה לא היתה יכולה להתקיים בכבוד.

ולכן, לא היתה לנו ברירה אלא להגיש תביעה בשם האישה כנגד הבעל ובמקרה זה קיבלנו פסק דין כנגד הבעל שעליו לשלם לאשה מהחשבון שלו כספים על מנת שתוכל להתקיים בכבוד. במצב של ייפוי כוח מתמשך היה ניתן להימנע מסיטואציה סוריאליסטית זו, כי כשיש ייפוי כוח כזה אין את ההגבלות שחלות על אפוטרופסות".

מה ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך ובין צוואה?

"זה בהחלט שני נושאים שונים ומבלבלים. המטרה של ייפוי כוח מתמשך היא לספק מענה עד גיל 120 של המייפה במקרה בו הפך להיות בלתי כשיר לקבל החלטות, שאז ייפוי הכוח נכנס לתוקף. הצוואה נותנת מענה רק לאחר שהאדם נפטר. כל עוד הוא בחיים, הצוואה אינה ברת תוקף ואינה מקנה כל זכויות לאלו הנזכרים בה".

אילו עורכי דין רשאים לבצע ייפוי כוח מתמשך?

"רק אלו שעברו הסמכה מיוחדת לכך והוסמכו לתחום. בישראל, אין הרבה עו"ד שעשו את ההכשרה הזו ולכן אנו מעטים שרשאים לעניין".

כיצד מתבצע תהליך ייפוי כוח מתמשך אצל עו"ד?

"רצוי לחלק את הכנת ייפוי הכוח המתמשך לפחות לשתי פגישות ובמידת הצורך אף יותר. בפגישה הראשונה: עורכים היכרות עם נותן ייפוי הכוח הממנה, נותן ייפוי הכוח מקבל הסבר מקיף אודות ייפוי הכוח, וככל הניתן אף נותן את הוראותיו אודות זהות מיופה הכוח, חלוקת התפקידים ביניהם והוראות ספציפיות שברצון מייפה הכוח לציין בייפוי הכוח, כל מקרה לגופו. באותו הפגישה, עוה"ד מנסה לוודא מה מצבו הקוגניטיבי  ויכולת ההחלטה של נותן ייפוי הכוח. האם הוא כשיר ולא מופעל עליו לחץ בלתי הוגן הן מצד מקבל ייפוי הכוח ו/או מצד בני משפחה אחרים או אף אנשים זרים. לאחר הפגישה הזו, במידה ועוה"ד חש כי ישנה בעיה, הוא מבקש מנותן ייפוי הכוח אישור רפואי מרופא מומחה, המאשר כי נותן ייפוי הכוח הינו במצב מסוגלות המאפשר חתימה על ייפוי הכוח המתמשך. הפגישה השניה היא בנוכחותם של נותן ייפוי הכוח ומקבל ייפוי הכוח לצורך חתימה על המסמכים הנדרשים לצורך מתן ייפוי הכוח המתמשך".

לסיכום אומר עו"ד סורקין, כי אין כל צל של ספק, כי החתימה על יפויי כוח מתמשך הינה פתרון אידאלי עבור אנשים המעוניינים בעודם כשירים וצלולים, לקבל שליטה כבר היום ליום בו לא תהא להם כל שליטה להחליט ולקבוע מי יוכל לקבל החלטות על גופם ורכושם כאשר הם יגיעו למצב בו לא יוכלו להבין ולקבל החלטות בעצמם.

 

עו"ד אדם סורקין. צילום: ירון גרזון

עו"ד אדם סורקין. צילום: ירון גרזון

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.

פרטי קשר:

אדם סורקין, עורך-דין
שלומוביץ, סורקין ושות' משרד עו"ד ונוטריון
רח' קלאוזנר 2, רעננה, קומה 3, 4336701
טלפון: 09-7740016 077-3429508
פקס: 09-7710269

קישור למייל

קישור לאתר


כתבה שיווקית


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר