הפגנה בקרבת ביתו של היועץ המשפטי לממשלה. צילום דורון קורן
הפגנה בקרבת ביתו של היועץ המשפטי לממשלה. צילום דורון קורן

בליל ט’ באב ישבנו ובכינו. המדור של ד"ר שלמה צדוק

בינתיים הקמנו עוד בית. עכשיו צריך לדאוג שהבית השלישי לא יחרב. ד”ר שלמה צדוק כועס על עסקים שמתעקשים לפתוח ביום האבל ומספק הצצה לכללי תשעת הימים מבית אמא

פורסם בתאריך: 27.7.17 20:45

תשעת הימים. אני בלב הימים שמראש חודש אב ועד לט’ באב. יום חורבן הבית הראשון והשני. תשעה ימים שבהם אמא שלי הטילה עלינו איסורים מאיסורים שונים. חלקם מצחיקים. נדבר עליהם בהמשך. אבל זה גם  טור רציני. יעני, טור חצי כבד. כלומר, שילוב בין קודש לחול. ראו הוזהרתם.

תרשמו עלי חוב. אני חייב לכם את הפרק השלישי בסידרת סיפורי תור אללה בע”מ. ומה יהיה מסופר שם? בתמצית: סיפור הנאום ההרואי הגדול של תור אללה, זאת בעקבות היעלמותו המסתורית של חכם פתאללה, טייקון הנחושת והאלומיניום הענק של המעברה, בסימטאות העיר העתיקה בירושלים. חכו בסבלנות.

הבית השלישי. בט’ באב חרבו שני בתי המקדש. כ-2,000 שנים חלפו מאז החורבן השני. בינתיים הקמנו עוד בית. עכשיו צריך לדאוג שהבית השלישי לא יחרב. כי אם השלישי יחרב, אזי רביעית הבית לא יקום. חשוב שדווקא עכשיו נקרב ונאהב זה את זה. אחרי הכל, בני עם אחד כולנו.

בתי קפה מתקדמים. תשעה באב לא צריך להיות רק יום של דתיים. הוא חייב להיות יום של עצב לאומי. לכן אני כועס על עסקים שמתעקשים לפתוח את בתי העינוגים שלהם בערב קינת מגילת איכה. על אף שהחוק אוסר זאת. “אנחנו נגד כפייה דתית”, הם מצטדקים, אבל נשמעים כמו תלושים מהמקום עליו הם הקימו בית קפה. הם שוכחים שהבית השלישי נבנה בזכות 2,000 שנות חלומות וכיסופים לאדמה הזאת. אחרת, ללא הכיסופים וללא החלומות, היינו מזמן יושבים באוגנדה ובוכים על מר גורלנו.

איסורי תשעת הימים של אמא שלי.  אין אוכלין בשר. אוכלין רק כדי לשבוע ולא כדי ליהנות מהאוכל. אין מתקלחים ברותחין. לא לובשין בגד חדש. אין חותמין חוזים. אין מתקנים פחחות במכונית. אין רחצה בבריכה ובים. אין מופעי שעשועים. לא נעלנו נעלי עור. לא עושים שיפוצים והמהדרין אפילו שוברים חתיכה בלוק בסלון הבית ועליו כותבים: “ זכר לחורבן”. לא שתינו יין. חתונות? הגזמתם. נאדה. בליל ט’ באב ישבנו על החול ובכינו, כאשר החכם נג’אט היה מקונן את פסוקי החורבן מתוך מגילת איכה. הקפדנו על אלו מאוד ואנו עדיין מקפידים אבל אנחנו בכלל לא דתיים. כלומר, מה זה קשור לדת?

רחבת הכותל. צילום גיל כהן מגן

רחבת הכותל. צילום גיל כהן מגן

מי בנה את בית המקדש השלישי?  אומרים שבית המקדש הבא יירד מן השמים קומפלט. יעני , ללא מגע ידי אדם בשר ודם, וללא אבנים ובלוקים. שיהיה. אבל  הידעתם שלפני כ-1,700 שנים התחילו לבנות ברצינות את בית המקדש השלישי?  גם אני לא ידעתי, עד שגיליתי. זה קרה במאה השלישית לספירה. יוליאנוס קיסר ביקש מהיהודים להקים בית מקדש שלישי על חורבות הבית השני. מה היה האינטרס של הגוי הזה? מסבירים שיוליאנוס לא אהב, אולי אפילו חשש, מהתעצמות הנצרות והאמין שבית המקדש של היהודים יעצור את הדת החדשה המסוכנת, לדעתו. אולי חשש שאיזה אפיפיור יתפוס לו את הכיסא? אולי. כך או כך, המקורות מספרים שלא כל היהודים היו שלמים עם רעיון הקמת בית המקדש השלישי. בכל מקרה, הבנאים הרומאים והטייחים היהודים החלו כבר בתהליך יציקות התשתית של הבית השלישי. אמה מה?! – רעידת אדמה והירצחו של יוליאנוס קיסר בהפיכת חצר הביאו להפסקת התהליך. בנוסף, התרחשה רעידת האדמה וכך לא נותר שום זכר לבית השלישי. זה הסיפור. אמיתי או מנופח? וואללה, לא יודע. ומדוע המקורות היהודיים מסתירים את הסיפור הזה ומדוע לא למדנו על זה בבית הספר? וואללה, גם לא יודע.

הבית הפתח תקוואי הראשון של עו”ד מנדלבליט. העיר שלנו בכותרות בגלל המחאות וההפגנות כנגד היועץ המשפטי לממשלה. לטענת המוחים מנדלבליט מורח את החקירות כנגד נתניהו ולכן צריך לנער אותו. המפגינים גורמים לרעש וללכלוך בגיזרה, אבל לא זאת הפואנטה. הפואנטה היא שלטעמי מדובר בהפגנה תעשייתית. לדעתי, מדובר בלחץ לא מוסרי, לא הגון, לא דמוקרטי, לא נבון ולא לגיטימי על פקיד ממשלה. הבעיה היא שהלחץ הנורא הזה עלול להשפיע על מנדלבליט וזה כבר ממש אסור בתכלית האיסור המוסרי. אני חושש לומר, אבל אגיד, לא עושים הפגנות במוצ”ש כאשר מחבל מתועב רוצח משפחה בשולחן השבת של הסופ”ש.

הראל סקעת. בעקבות החלטת המדינה שלא לאפשר בינתיים אימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים, החלה הקהילה באינתיפאדה כוללת נגד כל העולם. בין היתר התסיס הראל סקעת את השטח והמליץ לנוער שלא להתגייס לצה”ל. הערה ראשונה של מתאבד  לחבר’ה הלהטבי”ם: דחילקום, לא כל ענין הוא סיבה למלחמת עולם. בבקשה, תנו לסטרייטים עוד זמן, עוד טיפה מרחב אוירי וקימעה נשימה ארוכה כדי להכיל את המצב החדש. בבקשה, אל תעשו מהומת אלוהים כל אימת שהמדינה הסטרייטית מבקשת פסק זמן למחשבה בנוגע למימוש רעיונות נועזים , כמו אימוץ ילדים על ידי הקהילה. לא כול היסוס ממשלתי הוא רשע ושנאת חברי הקהילה. בבקשה תרגיעו. בסוף הכל יסתדר. ובענין הראל סקעת – מדוע צריך לקרוא למרד נגד צה”ל? מה עניין השירות הצבאי קשור לאימוץ ילדים? והרי מדובר בצבא המתקדם בעולם מבחינת שירות של חברי הקהילה. עזבו את הצבא, בבקשה.

צום קל לאחינו המתקשים באכילה.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר