מאירה ואבישי
מאירה ואבישי

הסרטונים שלא תרצו שהילדים שלכם יראו 

בתקופה האחרונה גיליתי שילדים עם אייפד וחבור לאינטרנט זה מתכון לצרות. גיליתי גם שכל סרטון תמים מזמין אותם לצפות בסרטון פחות תמים

פורסם בתאריך: 20.7.17 08:00

אלזה לא מה שחשבתם

אלזה לא מה שחשבתם

 

לפני כחודשיים הגעתי לאסוף את אבישי מביתו של חבר. האחות שהייתה בסלון הצביעה על חדרו של אחיה. "הם שם מול המחשב", אמרה. כבר במסדרון שמעתי קולות של צחוקים אדירים. "אמא, את חייבת לראות את הסרטון שראינו עכשיו", המשיך אבישי לצחוק והחבר העביר להתחלה על מנת שגם אני אוכל להתרשם.
ההתחלה הייתה באמת מצחיקה. ישבתי איתם והתגלגלתי מצחוק. סרטון מצויר באנימציה חמודה. הבעיה הגיעה לאחר הדקה השלישית. אחד הגיבורים (דמותו המצוירת של זמר מפורסם), שוכב במיטה על אישה ומבצע בה מעשים מגונים. לא פחות ולא יותר. מיד כיביתי את הסרטון. נכנסתי להלם מוחלט. זה מה שהם עשו כל הזמן הזה? צפו לבד בחדר ללא השגחה בסרטונים ביו טיוב?
"אמא של אבישי", התעצבן החבר, "למה את עוצרת לנו את הסרטון באמצע ?", הוא שאל. "אנחנו רוצים לראות אותו שוב פעם. ראינו אותו כבר מיליון פעמים".
"אני לא חושבת שהסרט הזה לגילכם". אמרתי, כשאני עדיין בהלם ואין לי מושג מה הבן שלי בן השבע וחצי קלט ממנו או לא.
"אז מה!" התווכח החבר. "ההורים שלי מרשים לי לראות אותו".
"יופי חמוד", אמרתי וברחתי משם.
חודשיים אני מתכננת את השיחה עם ההורים של אותו חבר. חודשיים, ומשום מה משהו עוצר אותי. פחדתי להתקשר לאמא ולדבר איתה על הנושא, לא רציתי להישמע כמי שמעבירה ביקורת עליה ועל אופן החינוך שלה, על זה שיש בחדר של הבן שלה מחשב והוא בגילו הצעיר יכול לשבת לבד ולראות מה שבא לו ללא פיקוח.
בסוף ניסיתי לפתח איתה שיחה אך היא ביטלה את דאגותיי מבלי להתרגש יותר מידי. "כולם רואים את זה, נו בחייך. תהיי קלילה".
אני לקחתי את העניין בצורה מאוד קשה. שוחחתי עם הבן שלי והסברתי לו בדיוק מה אני מרשה ומה אני לא מרשה לראות ביו טיוב. נראה שהשיחה עזרה והוא התמקד בסרטונים המתאימים לגילו.
לפני כשבועיים ישבתי בסלון עם הבן שלי. בדיוק חזרתי מיום עבודה מתיש. הוא ישב עם האייפד וצפה בפרק של "קופיקו". מרוב עייפות נעצמו עיני והתעוררתי לאחר כמה דקות כשאבישי מתפוצץ מצחוק. אני רגילה לשמוע אותו צוחק כשהוא צופה בסדרה הזו אבל משהו בצחוק הפעם נשמע אחר. קפצתי הלומת שינה וראיתי שהוא צופה בסרט בו מככבים אלזה גיבורת לשבור את הקרח, והג'וקר מבאטמן. הג'וקר הגיע עם מסור חשמלי וניסר את שמלתה ובכל פעם שהתכופפה ראו לה את התחתונים. מסתבר שיש שלל סרטונים כאלו בהם מצולמים מבוגרים המחופשים לדמויות של סרטי דיסני. חלק מהסרטונים חמודים ומצחיקים וחלק מהסרטונים אלימים ודוחים שלא מתאימים לצפיית ילדים.
שני האירועים האלו מצטרפים לאירוע שלישי, בו הבן שלי ישב ושיחק עם שתי דמויות פליימוביל ואחת מהן אמרה לשנייה קללה מאוד עסיסית וגסה שאין מצב שהוא שמע אותה בבית או בבית הספר (תלמיד כתה א'). ערכתי בירור מקיף בעניין והוא דרך החיפוש ביו טיוב, הראה לי איך מסדרת קופיקו, היו טיוב מציע לו הצעות לסרטים קצרים "דומים" שנראים כאילו הם לילדים אבל בפועל הם ממש לא. באחד מהסרטונים האלו רואים את הציפור טוייטי החמודה, הצהובה והמקסימה מהסרטים המצוירים של וורנר ברדרס, עם סיגריה בפה מקללת את כל העולם ואשתו קללות איומות ונוראיות.
בדקתי ולצערי הרב כמעט כל מי שאני מכירה נותן לילד שלו לשבת מול מחשב או אייפד לבד ולראות מה שבא לו, ואני, האמא הרעה והמכשפה, לא. כשחברים של אבישי באים אלינו אני עושה הכל על מנת שהם לא ישבו יחד מול אייפד לצפות בסרטונים. אני יושבת מראש עם הבן שלי ומכינה עבורו אופציות רבות מעניינות וטובות על מנת שישחקו יחד משחקים אמיתיים. בגיל שבע וחצי אני עדין מצליחה לשלוט בזה אבל תמיד לקראת סוף הביקור הם ניגשים ומבקשים את האייפד ואני מאפשרת להם את זה בתנאי שהם ישבו בסלון יחד אתי או עם בעלי. מסתבר שכל סרטון, הכי תמים שיש, יכול תוך שניות להפוך לאלים מילולית או בעל תכנים מיניים קשים. אני יודעת שאני לא מגלה לאף אחד את אמריקה עם הטור הזה אבל עדיין יש הורים שעל מנת שתהיה להם שעה של שקט לשתות קפה, מוכנים לאפשר לילדים שלהם להתייחד עם האייפד ואולי הם לא מודעים לסכנות הרבות.
החלטתי לכתוב את הטור כתזכורת, בעיקר בימי החופש הגדול . אייפד לבד עם חיבור פתוח לאינטרנט לילדים קטנים זו ממש סכנה אמיתית. אני מעדיפה שהבן שלי יכעס ויחשוב שאני אמא לא מגניבה בכלל מאשר שיצפה בתכנים לא ראויים שלא מתאימים לגילו.

 

סופר אמא- המסדרת

סופר אמא- המסדרת

המסדרת / איילת ברוש, הוצאת ידיעות אחרונות

אתם מכירים את הספרים שלמרות הנושאים הכבדים בהם הם עוסקים, הם לגמרי לא עצובים ותוך כדי הקריאה ישנם תחושות רוגע ושלווה שמשלטות לנו על הלב ? ספרים שלאחר שמניחים אותם, ממשיכים לחיות בתוכנו כי אנחנו לא כל כך רוצים להיפרד מהדמויות ? אז זה בדיוק מסוג הספרים האלו.
הגר היא אדריכלית צעירה שהוריה גרים בארצות הברית. כשסבתא הניה הולכת לעולמה היא מזמינה את שמרית, "מסדרת בתים מקצועית" שתעשה סדר בין החפצים שהותירה אחריה. מכאן, דרך החפצים אנו חוזרים לשנות השלושים לחייה של סבתא הניה, שנאלצה לברוח עם בעלה מפולין לערבות רוסיה הקפואה כשהיא משאירה את ביתה ציפורה מאחור.
הקרבה בין שמרית להגר מניעה את העלילה והמסע המשותף מחבר בין שתיהן. תחילתו של הספר איטית מעט אך כשהספר תופס תאוצה לא ניתן להפסיק לקרוא בו. מצד אחד רומן היסטורי מצד שני ספר עכשווי, כתוב בשפה עשירה והכי חשוב סוחף!! כזה שישכיח מאיתנו את החום הגדול של יולי אוגוסט.

סופר אמא הקיטנה להגשמת חלומות

סופר אמא הקיטנה להגשמת חלומות

הקיטנה להגשמת חלומות / בר בן יוסף ונטעלי גבירץ (שגם איירה). חלק ראשון מסדרת "ינשופות", הוצאת כתר

מעשה בתמרה וגל, שתי חברות טובות מאד ששיגעו את הוריהן שוב ושוב ושוב ושוב כשהתחילו מיליון חוגים אבל לא המשיכו ללכת אליהם, כך כשהצמד רוצה עד מאד להירשם לסדנת כתיבה שצפויה להיפתח בספרייה עם הסופרת האהובה עליהן, להורים כבר נמאס והם מסרבים לממן עוד חוג אליו יפסיקו ללכת לאחר מפגש או שניים. שתי הבנות המצחיקות והנואשות מחליטות להרוויח כסף לבד על מנת להירשם לסדנה ולפתוח בחופש הגדול את הקייטנה להגשמת חלומות! שם יפה שמפתה את התאומים יהל ותהל להירשם לקייטנה ולהביא אל הבנות את רשימת החלומות שלהם על מנת שיוכלו להגשים אותם.
כשהבנות מסתכלות על הרשימה (לטוס במטוס פרטי, לבנות בית מעץ, ללמוד ללכת על חבל… ) הן מתוודות "הקייטנה להגשמת החלומות אמורה להגשים את החלומות שלנו… לא את החלומות שלהם". מכאן יתחיל סיפור משעשע ומסקרן על חלומות, קיץ, כסף, סודות והפתעות.
ספר מתוק ומקסים שישמח מאד ילדי בית ספר יסודי שקוראים עם ניקוד.

סטטוס לשבת

"יש בו קללות"

אני: לא, אני לא מוכנה שתראה את הסרטון הזה. יש בו קללות שאתה אפילו לא מבין את המשמעות שלהן, זה סרטון גזעני שמעליב אחרים. אני לא רוצה שתראה סרטונים שאתה לא מבין את התוכן שלהם.
אבישי: אבל עכשיו כשהסברת לי מה זו הקללה הזו ומה הם אומרים, אני יכול כן לצפות בזה? אני מבין את התוכן.

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר