סגולה צילום זאב שטרן
סגולה צילום זאב שטרן

תשעה חברי מועצה עתרו לבימ"ש: דורשים מהעירייה לחשוף את נתוני זיהום האוויר

העותרים הם שמונת חברי האופוזיציה וחברת המועצה ענת זנזורי. העתירה היא לגבי הנתונים שנמדדו בסגולה. העירייה: הנתונים ייחשפו ביום חמישי

פורסם בתאריך: 27.10.19 18:10

שמונת חברי האופוזיציה, אליהם הצטרפה גם מספר שתיים בסיעתו של רמי גרינברג, ענת זנזורי, עתרו היום לבית המשפט המחוזי בלוד בדרישה להעביר אליהם ואל הציבור הרחב, באופן מיידי, את נתוני זיהום האוויר שנמצאו בתחנת הניטור שהוצבה באזור התעשייה סגולה. כמו כן, עותרים דורשים בית המשפט לחייב את העירייה למסור לידיהם ולפרסם לציבור את הדוח הסופי של המומחה האוסטרי, כפי שהועבר לעיריית פתח תקווה.
בעתירה מציינים העותרים, שכוללים את ענת זנזורי, אורי אהד, איציק ישראל, תמי ז'יטלני, גנאדי בורשבסקי, משה משה, אליהו ברוכי, איצתיק ברוורמן וישראל פרידמן, כי מדובר בהתנהלות בלתי סבירה, לאחר שיש בידי העירייה וראש העירייה מעל לחודש ימים את המידע וזאת לבלי למסור או לפרסמו. "עניינה של עתירה זו היא התנהלותם החמורה, הבלתי סבירה בעליל והבלתי חוקית, של המשיבים, אשר אוחזים בידיהם, זה למעלה מחודש ימים, מידע מהותי וקריטי, על נתוני זיהום האוויר, אשר התקבל מתחנת ניטור אוויר אשר הוצבה באזור התעשייה "סגולה" בפתח תקווה וכן ודוח אשר התקבל מחברה אוסטרית, אשר נשכרה לצורך הנושא ושהגישה את הדוח הסופי שלה, למשיבים לפני מספר חודשים", הם כתבו, "חרף העובדה כי לא רק שבשכונות הסמוכות, בהן מתגוררים כ- 40,000 תושבים ובהם אחוז ניכר של ילדים (מדובר בשכונות הנחשבות "צעירות"), החריפו בעת האחרונה התלונות דבר מפגעי אוויר וריח צחנה קשה, צריבות בעיניים ותחושת מחנק כבידה, אלא שאף תקנות חופש המידע (העמדת מידע על איכות הסביבה לרשות הציבור, תשס"ט-2009) מחייבות את המשיבים לעשות כן, חומקים המשיבים ולא מעבירים את המידע המהותי".
בעתירה ציינו השמונה כי העתירה דחופה לאחר שהעירייה וראש העירייה בעצמו ארגנו הפגנה ביום שישי בגין זיהום האוויר, ואף הזמינו את הציבור להשתתף, " יודגש כי בהילותה ודחיפותה של עתירה זו והסעד המבוקש בה, אך גוברים נוכח העובדה כי המשיב 2 (רמי גרינברג) עצמו, הצהיר ביום שישי 25/10/19, כי אכן קיים זיהום אויר והעירייה אף הזמינה את תושבי העיר להפגנה כנגד העובדה כי לטענתה עצמה, נושמים התושבים אוויר שאינו נקי".
עוד ציינו בעתירה כי אין שקיפות בזמן אמת מצד ה עירייה: "בכל מהלך התקופה בה מוצבת תחנת הניטור, היו נתוני הניטור אשר נמדדו ב"זמן אמת", חסומים לצפיית התושבים, זאת אגב בניגוד לתחנת ניטור אחרת, המוצבת ברחוב וולפסון בעיר (מקום בו אין חשש לבעיה חריגה של זיהום אויר ומפגעים). כלל ניסיונות התושבים והעותרת 4 (ענת זנזורי) אשר שימשה עד לאחרונה כסגנית ראש העירייה וראש האגף לאיכות הסביבה לקבל את הנתונים, מן המשיבים ובייחוד מן המשיב 2 (רמי גרינברג), עלו בתוהו. פעם אחר פעם, דחה המשיב את הבקשות לקבלת נתוני הניטור, בתירוצים מתירוצים שונים, תוך שהוא משנה את טיעוניו וגרסאותיו; פעם הוא קובע כי למעשה "אין זיהום", בפעם אחרת הוא מספר כי הוא "חושש מהדלפות" וכך הלאה כיד הדמיון הטובה עליו".
מהעירייה נמסר בתגובה: "כפי שהתחייב ראש העיר רמי גרינברג במהלך תקופת החגים, ביום חמישי הקרוב (31.10) ייערך כנס תושבים באחד מבתי תושבי שכונת אם המושבות שבו יוצג דו"ח המומחים. מדובר בדו"ח ניטור איכות האוויר עליו עמלים בימים אלו הצוות המקצועי בעירייה ומומחים לאיכות אוויר שנשכרו ע"י העירייה. נכון לרגע זה, הדו"ח עדיין בשלביו הגולמיים והעיבוד עליו יסתיים בימים הקרובים, כך שיהיה מוכן להצגה לציבור ביום חמישי הקרוב. לצד פרסום הדו"ח, העירייה תקיים מחר (שני) בשעה 10:00 הפגנת מחאה בכנסת וזאת כנגד גרירת רגלי הרגולטור בנושא מפגעי הריחות ואיכות האויר שמהם סובלים תושבי שכונת אם המושבות כבר מספר שנים. הפגנה זו, תתקיים בהמשך להפגנה שנערכה ביום שישי האחרון באזור התעשייה סגולה".

גרינברג אמר: "הדו"ח המקצועי שיוצג לציבור ביום חמישי הקרוב, בא בהמשך למכלול הפעולות שאנחנו נוקטים כדי למגר את מפגעי האוויר בשכונת אם המושבות. במסגרת פעולות אלו, יצא היום מכרז לראש אגף איכות הסביבה בעירייה במקום אהוד שטיין שפורש. מעבר לכך, עוד במהלך הקדנציה הקודמת, הקפדתי לרדת לשטח ולהרגיש בפועל את מצוקת התושבים. זאת לצד הפעילות שקידמתי כחבר מועצה מול המשרד להגנת הסביבה, הגורמים הרלוונטיים בממשלה ובועדת הפנים של הכנסת. בניגוד לבעבר שהעירייה גימגה מול המפעלים, היום ניעשת פעילות מתחת ומעל לפני השטח – ביתר שאת. כמו כן, מעבר לפעילות המשפטית שנעישת באופן אינטנסיבי מול אותם מפעלים, אני פועל לשינוי התב"ע באזור – כך שלא יהיו עוד מפעלים מזהמים. בניגוד לטענות העולות מפי גורמים אינטרסנטיים ופוליטיים, נושא זה נמצא בראש סדר העדיפויות העירוני ואני לא אשקוט עד שלא יבוא אל פתרונו והתושבים יזכו לאיכות החיים המגיעה להם".

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר