עיריית פתח תקוה, צילום דוברות העירייה
עיריית פתח תקוה, צילום דוברות העירייה

פתח תקוה שומרת על מקומה בדירוג היציבות הפיננסית של Coface Bdi. היכן מדורגת העיר?

מדד היציבות הפיננסית נערך ומפורסם מדי שנה ב-15 השנים האחרונות. העירייה: "בשונה משנים קודמות הרשות מסיימת את שנת התקציב בעודפים". איך נמדדות הרשויות? ההסבר בכתבה

פורסם בתאריך: 28.11.22 08:22

חברת Coface Bdi את מדד היציבות הפיננסית של הרשויות המקומיות. מתוך המדד ניתן לראות כי פתח תקוה נמצאת בין הערים הממוקמות ב-20 המקומות הראשונים ברשימה, ומצויה באותו מקום בו הייתה בדירוג הקודם. ראש העין השכנה, עם דירוג סוציו אקונומי 7 (המהווה רק חלק מהציון הכולל) הגיעה למקום הרביעי, פתח תקוה שגם לה דירוג סוציו אקונומי 7, ממוקמת במקום ה-11, בדיוק כמו בשנה שעברה.

מדד היציבות הפיננסית נערך ומפורסם מדי שנה ב-15 השנים האחרונות. תהילה ינאי מנכ"לית משותפת CofaceBdi מסבירה: "בתהליך העבודה החברה מתייחסת לנתונים הכספיים המבוקרים שמתפרסמים וכמו גם לנתוני הלמ"ס לגבי דירוג סוציו אקונומי של הערים/מועצות ומאגר אורות אדומים של Bdi. המדד מתבסס על שקלול של מספר מדדים פנימיים שנערכים על ידינו כגון: מדדי נזילות, מדדי חוב, מדד הכנסות שמנתח את שיעור ההכנסות העצמיות ביחס לשיעור ההכנסות הכולל ומדד יעילות שמשקלל מספר נתונים כגון מספר התושבים לעובד, רמת הפעילות לתושב, רמת ההכנסות לתושב, שיעורי הגבייה ביחס לחוב השנתי וכן ביחס לחוב המצטבר וכמובן עודף/גרעון בתקציב. ניתוח מדד היציבות מטרתו לייצר תמונת מצב כוללת שממחישה את מצבן של המועצות והערים בישראל. המדד משקף יציבות/חוסן פיננסי ואינו משקף את רווחת התושבים ברשות או שביעות רצונם מהרשות. ראוי לציין שגם בדירוג הרשויות ככל דירוג אחר המיקום הוא יחסי, כך שיתכן שנתוני המדדים של רשות טובים משנה קודמת אך אלו שלפניה בדירוג השתפרו יותר ולפיכך המיקום נשאר זהה או אפילו ירידה. ניתן להבחין שיש ערים שמשמרות על מעמדן כיציבות כמו חולון, הרצליה ונס ציונה ויש כמה שהשנה ירדו משמעותית בדירוג".

המחקר של Coface Bdi בחן את כל אוכלוסיית העיריות והמועצות בישראל והתבסס על שימוש בשלושה מקורות מידע: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דוחות כספיים של העיריות והמועצות ומאגרי המידע של חברת Coface Bdi. על מנת לבחון חוסן פיננסי נבחרו מספר מדדים פיננסים המשקפים את יכולתן של עיריות ומועצות לעמוד בהחזר חובות. כמו כן, נבנה מדד של יעילות פעילות שמשקף את יעילות התנהלות של עירייה או מועצה. מטרת העבודה הייתה לאתר את המועצות והעיריות בעלות פרופיל של סיכון עסקי, חוסן פיננסי מוסר תשלומים ויעילות הטוב ביותר.

 

בדרוג נכללו רשויות בדרוג סוציו אקונומי הנע בין 4 ל- 10 (הכי טוב) הדירוג הסוציו אקונומי מבדיל בין האוכלוסיות חזקות לבין החלשות על פי נתוני הלמ"ס ובוחן בין היתר ההכנסה הממוצעת לנפש, רמת המינוע (סה"כ כלי רכב פרטים מחולק במספר התושבים), אחוז זכאים לתעודת בגרות, אחוז הסטודנטים, אחוז דורשי עבודה, יחס תלות ואחוז מקבלי גמלה להבטחת הכנסה. יצוין שדירוג היציבות הפיננסית לא תמיד קשור לדירוג הסוציואקונומי ויתכנו רשויות השייכות לאשכול נמוך אך דירוג היציבות שלהן יחסית גבוהה ולהיפך.

מעיריית פתח תקוה נמסר: "בשנים האחרונות פתח תקוה מובילה בכל המדדים הפיננסים הרלוונטיים, לרבות העובדה כי בשונה מרוב הרשויות בישראל פתח תקוה מסיימת את התקציב (למעלה משני מיליארד שקלים) בעודפים. זאת בשונה משנים קודמות שבהן הרשות הייתה מסיימת את שנת התקציב בגירעון. בנוגע למדד המדובר, לא ברור על איזה פרמטרים הוא מסתמך ובכל מקרה ניתן לראות כי גם על פי המדד הזה פתח תקוה שומרת על יציבות. זאת למרות האתגרים הרבים בפתח תקוה, לרבות העובדה כי מדובר בעיר שקולטת עלייה (קרוב ל-60 אלף עולים) ובה מגוון של אוכלוסיות".


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר