מחאה נגד תחנת הכוח המסוכנת בצומת קסם, צילום עיריית ראש העין
מחאה נגד תחנת הכוח המסוכנת בצומת קסם, צילום עיריית ראש העין

חצי מיליון תושבים בסכנה בגלל בצע כסף: עצרת מחאה ענקית נגד תחנת הכוח תתקיים בצומת קסם

בניגוד להבטחות ולחוות דעת מקצועיות הממשלה מקדמת את הקמת תחנת הכוח קסם ומסכנת מאות אלפי אנשים עם זיהום אוויר ופצצה מתקתקת

פורסם בתאריך: 10.6.24 10:55

ראשי הרשויות ותושבים רבים מאזור ראש העין, כפר קאסם, פתח תקווה, דרום השרון והסביבה יקיימו עצרת ענק לקראת החלטת בג"צ בנושא תחנת הכוח בצומת קסם, שתפגע במאות אלפי תושבים. העצרת תתקיים ביום שני, 24.6, החל מהשעה 18:00.
מארגני העצרת אמרו: "למעלה מחצי מיליון תושבי האזור נמצאים בסכנה. הגיע הזמן לנפץ את השקרים, זה עדיין לא מאוחר מדי. על כל התושבים להגיע לעצרת חירום זו. אחרי שנים של מאבק לעצירת תחנת הכוח במחלף קסם, הגיע רגע האמת. דיון בעתירות שהוגשו נגד התוכנית יתקיים בבג"צ ב-24 ליולי 2024. ראשי הרשויות באזור ותושבים רבים מתכננים עצרת מחאה ענקית שתתקיים ביום שני, 24 ביוני, במחלף קסם, וקוראים לכלל התושבים באזור להגיע ולהביע את התנגדותם העזה למחדל זה.

תחנת כוח קסם, שאושרה בניגוד להבטחות על ידי הממשלה במאי 2023, היא תחנה המופעלת על גז וסולר. הממשלה אישרה ליזמים "קסם אנרגיה", קיבוץ גבעת השלושה ומבטח שמיר של איש העסקים מאיר שמיר, להקימה ממש בצמוד לערים כפר קאסם וראש העין, זאת למרות התנגדות ברורה של המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. לדברי מארגני העצרת "מדובר באסון בריאותי וסכנה למעלה מחצי מיליון תושבים ברדיוס של 10 ק"מ, בישובים הבאים: ראש העין, כפר קאסם, פתח תקווה, אלעד, יישובי מ.א. דרום השרון, הוד השרון, אורנית, אלקנה, שער שומרון ועוד. וסיכון גדול למקורות המים האסטרטגיים של מדינת ישראל.

הדיון בבג"צ יתקיים לאור עתירות שהוגשו נגד אישור התכנית על ידי עיריית ראש העין, מועצה מקומית כפר קאסם, עיריית פתח תקוה ומועצה אזורית דרום השרון (כולל היישובים חגור ונווה ירק).

רז שגיא, ראש עיריית ראש העין, אמר: "שנים אני פועל כנגד הקמת תחנת הכוח במחלף קסם. כעת, כאשר אני מכהן בתפקיד ראש העיר, חשוב לי יותר מתמיד להיות בחזית המאבק הצודק הזה. לאורך השנים ריכזתי את ההשגות וההתנגדויות שהגשנו לות"ל, לקחתי חלק פעיל בהפגנות ובמחאה והייתי מעורב בהסברה. מתחילת המאבק הרגשנו, תושבי ראש העין וכפר קאסם, שמוכרים את בריאותנו. הגענו לרגע האמת. זה הזמן להפסיק לדבר ולעשות! עיריית ראש העין הגישה עתירה למען עתיד התושבים בעיר ותושבי האזור כולו. כעת אנחנו צריכים אתכם איתנו. אני מפציר בכולם לא לתת לבעלי ההון לעשות בנו כרצונם. בואו להילחם איתנו כנגד התוכנית חסרת ההיגיון הזו, זה ישפיע על כל אחד ואחת מכם".

יפה זעפרני, תושבת ראש העין, ממקימי מטה המאבק, אמרה: "הגענו לנקודה הקריטית ביותר. שנים אנחנו נאבקים נגד הקמת התחנה, שתהליך האישור שלה היה פגום מיסודו. כתוצאה מסדרת כשלים ומחדל מתמשך, אפשרו ליזם בעל קשרים פוליטיים לקדם תכנית בעלת פגמים מהותיים, תוך פגיעה מהותית בציבור רב. כך למשל הות"ל התעלם מאי עמידה בתנאי סף (סמיכות למקום מגורים, רגישות הידרולוגית גבוהה של הקרקע ובעיות בזיקה לקרקע), לא נלקחה בחשבון ההתנגדות המקצועית של משרד הבריאות לתכנית. בנוסף, גם במשרד לאיכות הסביבה וגורמים מקצועיים במשרד האנרגיה הביעו התנגדויות לתכנית. הגיע הזמן לעצור את תרבות הקומבינה ותהליכים המונעים משיקולים כספיים ופוליטיים. אני קוראת לכל תושב ותושבת שבריאותו ובריאות ילדיו חשובה לו – תתעוררו והצטרפו למאבק. זה מאבק על הבית. על החיים. על עתידנו".

איתי ויצמן, תושב ראש העין ממטה המאבק מסביר כי הקמת תחנת כוח המופעלת על גז וסולר טומנת בחובה סכנות רבות. "קיימת סכנה בריאותית עקב זיהום אוויר משמעותי שייגרם מפליטת גזים רעילים וחלקיקים נשימים; פגיעה במי התהום שאנחנו שותים כולל סכנה למאגר מי החירום של ישראל; פגיעה בתשתית תחבורתית עקב הקמת התחנה על ציר תחבורה מרכזי וסיכונים בטיחותיים שונים במקרה של תקלות או אירועים בטחוניים".

מחברת קסם אנרגיה נמסר: ״הפרויקט שאושר בממשלה כפרויקט חיוני לאספקת הביקושים לחשמל באזור מרכז הארץ בשנים הקרובות, מקודם בהליך סטטוטורי לאחר שעמד בכל הדרישות המקצועיות של גופי התכנון בתהליך יסודי ומקצועי וההתאמות שנדרשו לאחר שמיעת כלל ההתנגדויות. נמשיך לעבוד בשקיפות ובשיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים הרלוונטיים לקידום התחנה שתפעל על גז טבעי במקום פחם ותפחית את זיהום האוויר במרכז הארץ".

איתי מדגיש כי קיימות חלופות אחרות להגדלת מקורות החשמל בישראל, נקיות וזולות יותר כגון אנרגיות מתחדשות, שיאפשרו אספקת חשמל בטוחה, בריאה ומתחשבת בסביבה. "חלופות אלו מקודמות כיום על ידי משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה, כך שאין סיבה שלא יקודמו גם במקום תחנת קסם. התחנה המתוכננת תתבסס על דלקים פוסיליים מזהמים ומנוגדת לתכנית הלאומית להשקעה באנרגיות מתחדשות".

למידע נוסף על המאבק והעצרת הכנסו לעמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/mavak.kesem

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר