עצרת מחאה נגד תחנת הכוח קסם, צילום רונן מני
עצרת מחאה נגד תחנת הכוח קסם, צילום רונן מני

"מלחמה על הבית": מאות תושבים מחו בעצרת נגד הקמת תחנת הכוח בצומת קסם

ראשי רשויות ומאות תושבים הפגינו אתמול נגד תחנת הכוח המתוכננת בצומת קסם, לקראת דיון בבג"צ בעתירות שהוגשו: "מכאן רק נעלה את רף המאבק"

פורסם בתאריך: 25.6.24 13:40

אחרי שנים של מאבק לעצירת תחנת הכוח במחלף קסם, המופעלת על גז וסולר, הגיע רגע האמת. לקראת דיון בבג"צ בעתירות שהוגשו נגד התוכנית, התקיימה עצרת חירום במחלף קסם כנגד התכנית לתחנה המזהמת שתפגע במאות אלפי תושבים ותהווה איום בטחוני גדול. העצרת התקיימה בנוכחות מאות תושבים ובהשתתפות ראשי ערים מהאזור.

מימין רז שגיא, ראש עיריית ראש העין, אור פירון זומר ראש מועצת אורנית, אושרת גני גונן, ראשת מועצת דרום השרון. קרדיט צילום רונן מני

מימין רז שגיא, ראש עיריית ראש העין, אור פירון זומר ראש מועצת אורנית, אושרת גני גונן, ראשת מועצת דרום השרון. צילום רונן מני

פרופ' נחמן אש, תושב ראש העין ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, אמר: "זו זכות גדולה להיות כאן אתכם. אני מרגיש חופשי לדבר על נושא תחנת קסם כי לא עסקתי בזה כשהייתי במשרד הבריאות. אני כאן בכובע של תושב ראש העין, תושב שאכפת לו. אני כאן כדי למחות על החלטת הממשלה ובעיקר על התהליך. ההחלטה להקים תחנה הפועלת על גז וסולר לא הגיונית בתקופה זו! מדינת ישראל דוגלת בחדשנות ולכן חייבת לקבל החלטה חד משמעית לפתרון כולל לאנרגיה מתחדשת. נכון, זה מורכב יותר אבל זו מחויבותנו למען דור העתיד. על אחת כמה וכמה כשמדובר בתחנת כוח בלב האוכלוסייה. הקמת התחנה היא על חשבון סיכון התושבים והעתיד שלהם וזה לא מתקבל על הדעת. בנוסף, המלחמה מאז ה- 7 באוקטובר ועל רקע ההתחממות בצפון מציפה עוד יותר גם את הבעייתיות של הקמת התחנה כמטרה אסטרטגית לאויב שלנו ולכן זה מחייב חשיבה נוספת. פרויקט זה מחייב ביצוע סקר על ידי גורם מקצועי וניטרלי ולא על ידי היזם, כפי שארגון הבריאות העולמי ממליץ במקרים אלה. משרד הבריאות בהנחיותיו ממליץ לפעול מתוך שיקולים בריאותיים בכל מדיניות וכאן – זה ממש לא בא לידי מימוש. אני מחזק את ידי ראשי הרשויות ואני קורא מכאן לבטל את ההחלטה או לפחות להחזירה לבחינה מקצועית שתיקח את שיקולי הסביבה כשיקול מכריע".

עצרת מחאה נגד תחנת הכוח קסם, צילום רונן מני

עצרת מחאה נגד תחנת הכוח קסם, צילום רונן מני

תחנת כוח קסם שאושרה על ידי הממשלה במאי 2023, היא תחנה המופעלת על גז וסולר. הממשלה אישרה ליזמים "קסם אנרגיה", קיבוץ גבעת השלושה ומבטח שמיר, להקימה ממש בצמוד לערים כפר קאסם וראש העין, זאת למרות התנגדויות מצד משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. מדובר באסון בריאותי וסכנה ללמעלה מחצי מיליון תושבים ברדיוס של 10 ק"מ, בישובים הבאים: ראש העין, כפר קאסם, פתח תקווה, אלעד, יישובי מ.א. דרום השרון, הוד השרון, אורנית, אלקנה, שער שומרון ועוד. המתנגדים עומרים כי התחנה תסכן את מקורות המים האסטרטגיים של מדינת ישראל.

הדיון בבג"צ יתקיים לאור עתירות שהוגשו נגד אישור התכנית על ידי עיריית ראש העין, מועצה מקומית כפר קאסם, עיריית פתח תקוה ומועצה אזורית דרום השרון (כולל היישובים חגור ונווה ירק).

עצרת מחאה נגד תחנת הכוח קסם, צילום רונן מני

עצרת מחאה נגד תחנת הכוח קסם, צילום רונן מני

רז שגיא, ראש עיריית ראש העין, אמר: "ממש מאחוריי , 700 מטר מכאן רואים את בתי התושבים ומשמאל בתי התושבים של כפר קסם. כאן רוצים להקים את התחנה ממש מעלינו. תחנה שתוכננה בחטא על מנת להחליף את רידינג, תחנה שנדחפה בחטא בות"ל מבלי לעמוד בתנאי הסף ותחנה שהועברה בחטא בממשלה מבלי ששרי הממשלה בדקו האם היא חוקית או נחשפו להתנגדות משרד הבריאות. אנחנו נמשיך להילחם וכפי שתחנת ריינדיר נעלמה כך נעלים גם את תחנת קסם".

ראש עיריית כפר קאסם, היתאם טאהה: "זו עצרת חירום שהיא מלחמה על הבית של כולנו ועל עתיד ילדינו. אנחנו יושבים על מאגר המים הגדול במדינה, 100 מטר מכאן הבתים שלנו ודווקא כאן בחרו להקים תחנה??? המאבק שלנו היום זו רק ההתחלה. כל הכבוד לכל מי שהגיע ואני מקווה שבעצרות הבאות יגיעו עוד ואז לא תקום כאן תחנה!!! אם נבין שהמאבק הציבורי זה הדבר הכי חזק שיש לא תקום תחנה ולכן כולנו צריך יחד להתגייס לזה לטובת כל האזור. מכאן רק נעלה את רף המאבק".

ראש מועצת דרום השרון, אושרת גני גונן: "מדובר בבריאות של חצי מיליון תושבים. זה עניין בריאותי ולא פוליטי והאחריות שעומדת לפתחו של בג"צ זה להסתכל לנו בעיניים ולדעת שביטול התחנה זה מה שצריך לעשות. גרים כאן יהודים, ערבים, דתיים וחילוניים וזו המלחמה של כולנו. מלחמה חוצית מגזרים. בעולם המודרני לא מקימים תחנות פוסיליות אלא רק סולריות. בריאות הציבור צריכה להיות קודמת לכל שיקול פוליטי או כלכלי. הצדק איתנו! נמשיך עד שננצח".

ראש מועצת אורנית, אור פירון זומר: "אני מסתכלת על הילדים ובני נוער הנמצאים כאן – אתם דור העתיד וחובתנו לדאוג לכם לסביבה נקייה ובריאה. זו גם החובה של מי שיושב בממשלה".

עדי פלד, יו״ר פרלמנט הנוער העירוני של ראש העין: "אנחנו, הנוער המתגורר בראש העין, מפחדים. אנחנו מפחדים שהאוויר יהיה מזוהם ולא נוכל להקים כאן משפחה משלנו. אני רוצה להישאר כאן אבל אני ורבים מבני גילי עומדים בפני החלטה חשובה והקמת התחנה עלולה להיות מכריעה בהחלטה זו – מי יסכן כך את חייו ואת חיי ילדיו? אני פונה לנוער – צאו לרחובות, תדאגו לעתיד שלכם. בשם הנוער אני פונה מכאן לממשלה ולבג״ץ – אל תתנו להם, ליזמים, להרוס את העתיד שלנו"

נציגת מאבק התושבים, יפה זעפרני: " הגענו לכאן הערב כדי להעביר מסר חד וברור לחברי הממשלה ולשר האנרגיה אלי כהן בפרט – אנחנו לא נסכים שתוקם כאן תחנת כוח גדולה ומזהמת שתפלוט תחמוצות חנקן, חלקיקים נשימתיים ותרכובות אורגניות שיפגעו בבריאות שלנו ושל ילדחנו ונכדינו לעוד ארבעים-חמישים שנים. אנחנו ברגע האמת – עכשיו הזמן של כולנו לפעול בכל הדרכים לשינוי רוע הגזירה. מדובר בתוכנית שתפגע לא רק באוויר שאנו ננשום אלא גם תסכן את מאגר מי החירום של ישראל שנמצא ממש מתחת למקום שאנו עומדים עליו – אקוויפר תנינים ירקון וקידוחי ראש העין. לא ניתן לשיקולי הון שלטון לנצח. הגיע הזמן לעצור את המחדל. יש חלופות טובות יותר".

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר