מתחם ירקונים צילום זאב שטרן
מתחם ירקונים צילום זאב שטרן

בעקבות החלטת המועצה הארצית: מתחם ירקונים בדרך לסגירה

בניגוד ליוזמת יו"ר הוועדה, אביגדור יצחקי, הצביעו חברי הוועדה נגד שינוי הייעוד. בעלי המתחם: "נעתור לבג"צ"

פורסם בתאריך: 6.7.17 17:41

תפנית חשובה הייתה השבוע בכל הנוגע לסאגה הארוכה של מתחם ירקונים. ביום שלישי החליטה המועצה הארצית לתכנון ובניה שלא לשנות את יעוד הקרקע המוגדרת חקלאית, בניגוד למהלך שניסה להוביל יו"ר הוועדה, אביגדור יצחקי. ההחלטה השאירה על כנה החלטה של בית משפט השלום מלפני כחודש, לפיה המתחם ייסגר ב־1 בספטמבר השנה, וייהרס בחלקו ב־1 ליוני 2018. עם זאת, בעלי המתחם, שכוללים את אנשי העסקים לוי שיטרית, עמוס לוזון, אפרים מאיר ואת חברת הכשרת הישוב, לא מתכוונים לוותר ומציינים כי בכוונתם לפנות לבג"ץ.
המתחם מכיל היום מגוון חנויות גדולות כמו אייס, צומת ספרים, אופיס דיפו, מחסני תאורה ועוד. למתחם יש חניון גדול וחינמי, שמשרת בימי חול בעיקר את תחנת הרכבת סגולה. בהחלטה של בית משפט השלום בכפר סבא פסק השופט מיכאל קרשן וביטל למעשה החלטה קודמת לעכב את צווי הפסקה שיפוטיים למתחם. לפי החלטת קרשן ב־1 ביוני 2018 יכנס לתוקפו צו ההריסה הראשון של 1,700 מ"ר שטח עיקרי ועוד 300 מ"ר שטח שירות משטחי המתחם.
אלא שבחודש שעבר התגבשה החלטה לפיה המועצה הארצית לתכנון ובניה תשנה את יעוד הקרקע, תבטל את ההכרזה עליה כקרקע חקלאית, ובכך תכשיר את שטחי המסחר במתחם ירקונים, ותמנע את צווי ההריסה ואת סגירתו, בניגוד להחלטה קודמת של הועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים. יו"ר הועדה אביגדור יצחקי העלה את ההצעה לשנות את יעוד הקרקע בכדי לשמר את המתחם בו ישנה גם תחנת רכבת סגולה, וכי החניון המשרת את באי המתחם הוא חניון מתחם ירקונים. שינוי היעוד יאפשר לעירייה להוציא שימוש חורג למתחם, ובכך הוא יוכל להמשיך לפעול. אך חברי הוועדה הצביעו כאמור נגד שינוי יעוד הקרקע ונגד היוזמה של אביגדור יצחקי. ערב ההצבעה קרא המשנה ליועץ המשפטי של הממשלה לחברי הוועדה להצביע נגד היוזמה להכשיר את המתחם.

מתחם ירקונים צילום זאב שטרן

מתחם ירקונים צילום זאב שטרן

בעלי המתחם קיבלו את ההחלטה בהפתעה. "המועצה הארצית קיימה הצבעה לפני כשלושה שבועות והסכימה להסיר את ההכרזה על מתחם ירקונים כולו ולשנות את יעוד השטח", אומר לוי שיטרית, "יש במתחם רכבת וסגירה שלו תהווה בעיה. היה רוב לכך שרצה לשנות את ייעוד השטח. שלשום התכנסו כדי לתת את הגושפנקא להחלטה, ובזמן הזה הייתה התנגדות מבחינה משפטית והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה הגיע בעצמו לוועדה ושלח מכתבים באופן אישי שלא להסיר את ההכרזה על מתחם ירקונים כמקום לסגירה. מדובר במתחם שקיים בהיתר. יש צו להרוס 1,700 מ"ר מתוך כמעט 14 אלף מ"ר. פרט לרכבת יש במתחם ועובדים רבים שזו פרנסתם, ויש פה השלכות מבחינת הרווחה".
לגבי התוכנית לפנות לבג"ץ אומר שיטרית: "אם ועדות התכנון היו עובדות כמו שצריך אז המתחם היה כבר מזמן מאושר. יש להחלטה גם השלכות ציבוריות. התוכנית שלנו היא להגיש עתירה לבג"ץ כי אני לא חושב שמה שנעשה כאן זה דבר תקין".

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר