עבודות מאגר מים של רשות העתיקות. צילום: גילי שטרן
עבודות מאגר מים של רשות העתיקות. צילום: גילי שטרן

חפירות ארכיאולוגיות ליד ראש העין: נחשף מפעל מים בן 2,700 שנה

החפירה מתבצעת בהשתתפות תלמידי מגמת ארץ ישראל וארכיאולוגיה של משרד החינוך. "קשה שלא להתרשם ממראהו", אמר גלעד יטאח, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות

פורסם בתאריך: 24.7.17 10:30

מפעל מים מרשים בגודלו, בן כ-2,700 שנה, הולך ונחשף בימים אלה בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות ליד ראש העין. החפירה מתבצעת בהשתתפות תלמידי מגמת ארץ ישראל וארכיאולוגיה של משרד החינוך, והוא מתוכנן להפוך לשטח ציבורי פתוח לרווחת הציבור, בסמוך לשכונה שנבנית במקום.

ברשות העתיקות מציינים כי אורכו של מפעל המים שנחשף הוא כמעט 20 מטר, והוא מתנשא לגובה של יותר מ-4 מטר. המאגר נבנה בתחומו של מבנה גדול, שאורך כל אחד מקירותיו היה כמעט 50 מטר. על רצפות החדרים נמצאו שברי כלי חרס אשר חלקם ודאי שימשו להוצאת מים. נראה שהמבנה ומאגר המים נוסדו בשלהי תקופת הברזל (סוף המאה ה-8 או ראשית המאה ה-7 לפנה"ס), אך בעוד שהמבנה ניטש במהלך התקופה הפרסית, מאגר המים היה פעיל עד ימינו.

"קשה שלא להתרשם ממראהו של החלל התת קרקעי הגדול, שנחצב לפני שנים כה רבות", אמר גלעד יטאח, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "בעת העתיקה, אגירת מי גשמים היתה צורך בסיסי ביותר. באזור יורדים כ-500 מילימטר גשם, ונראה כי גשמי החורף מילאו את המאגר בנקל. על דפנות המאגר, בסמוך לכניסה, זיהינו חרוטות של דמויות אדם, צלבים ועיטור צמחי אשר ככל הנראה נחרטו בתקופה מאוחרת יותר בידי עוברי אורח. בסך הכל זיהינו שבע דמויות, אשר גודלן 15 – 30 ס"מ. לרוב ידיהן מונפות באויר, ונראה שחלקן מחזיקות חפץ כלשהו".

בשנים האחרונות נחשפו בחפירות באזור ראש העין מספר בתי חווה שנבנו אף הם בסוף תקופת בית ראשון. נראה שמבנים אלה הוקמו לאחר חורבן ממלכת ישראל בשנת 720 לפנה"ס, אז השתלטה האימפריה האשורית על האזור, "המבנה שנחשף בחפירה כעת, שונה ממרבית בתי החווה שנחשפו בעבר", אומר יטאח, "לפי תכניתו הסדורה, שטחו רחב הידיים, קירותיו האיתנים ומאגר המים המרשים שנחצב בו, יתכן שמדובר באתר בעל אופי מנהלי, אולי כזה ששלט על בתי החווה שסביבו".

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר