יקיר ונה. צילום: רפאל מזרחי
יקיר ונה. צילום: רפאל מזרחי

בדרך למעלה: כבר לא זמר חרדי, יקיר ונה מכוון למיינסטרים

אחרי שנבחר לתגלית השנה של רדיו קול חי וגילה את ילד הפלא עוזיה צדוק, יקיר ונה חוזר לשיר על הבמה אחרי ארבע של דממה

פורסם בתאריך: 20.6.17 11:45

הוא בסך הכול בן 30 וכבר הספיק להיות זמר במגזר החרדי, להיבחר כתגלית השנה של רדיו קול חי, להוציא סינגלים לרדיו בקצב מסחרר, לוותר על המוסיקה הדתית לטובת להקת יאמאן סטייל, לקחת פסק זמן מהבמה שפנתה לקהל חילוני, לצלם ולהפיק קליפים לזמרים מובילים וחדשים. ועכשיו, אחרי ארבע שנים של דממה, החליט יקיר ונה לחזור לקדמת הבמה. יש שיקראו לזה קאמבק. “לפני מספר חודשים פנו אלי הברסלבים וביקשו שאכין להם מחרוזת, כדי שאיתה יוכלו לעשות שמח ברחובות עם הרכבים שלהם”, מספר ונה, “דחיתי את ההצעה כי לא הרגשתי שאני מוכן להוציא משהו חדש. אחרי תקופה הם פנו אלי שוב והפעם אמרו שהם מוציאים דיסק לל”ג בעומר ושהם מעוניינים לעשות איתי מחרוזת כמו שעשינו בעבר ב”מחרוזת מאמינים 2009 “ו”מחרוזת משיח 2010”. כשהם העלו את ההצעה בפעם השנייה, אמרתי לעצמי שזה כנראה איתות מלמעלה ואני צריך ללכת על זה, למרות שאני לא שר כבר כמה שנים. אחרי שעשינו את המחרוזת, פנו אלי עוד כמה נחמנים. אחרי שהקלטתי התחלתי להרגיש שזה מדגדג לי, העליתי את הקליפ ליוטיוב והתחלתי לקבל פידבקים חיוביים מהקהל שלי, שביקש ממני להמשיך להקליט. הבנתי שכנראה אני צריך לחזור לקדמת הבמה”.

 כוכב גלגל”צ של הדתיים
לפני 10 שנים נחשב ונה ליקיר הזמר החרדי. הוא למד אצל המורי מגיל ארבע וכברר מגיל צעיר זיהו אצלו את הכישרון המוסיקלי. בכיתה ב’, עוד כשהמשפחה התגוררה בפתח תקווה, הוא שר בלהקת ‘פרחי פתח תקוה’ בניהולו של אבי ברק ובגיל 11 התקדם ללהקת ‘פרחי ירושלים’ בניהולה של חנה אביטל, עימה הופיע ברחבי העולם. בגיל 12 עברה המשפחה לראש העין וונה הופיע בפסטיבל הזמר המזרחי, בו זכה, יחד עם אחיו, במקום הראשון. בגיל 14, כשהקול התחיל להשתנות לו, הוא הבין שעדיף להשאיר את הבמה לאחרים והחליט להקים להקה, בה היה הקלידן. לקראת גיל 17, כשהקול התחיל להתייצב, ונה ואביו פנו לקרוב המשפחה שלהם, האמרגן דורון ונה, תושב ראש העין, ומשם החיים שלו השתנו. בגיל 18 התגייס ונה ללהקת הרבנות הצבאית ואחרי השחרור התחיל לכבוש את הבמות. הוא הוציא שירים לרדיו שהפכו כמעט מייד ללהיטים, ביניהם, ‘מלאך משמיים’, שכיכב במקום הראשון במשך שישה שבועות במצעד הפזמונים של רדיו קול חי, תחנה הנחשבת לגלגל”צ של הדתיים.
“ההצלחה הגיעה אלי מאוד מהר”, מספר ונה, “הופעתי בכל הארץ, בהיכל התרבותת בטבריה, בירושלים ובחברון עד שבשלב כלשהו הרגשתי מיצוי, שאני שבע מהמוסיקה הדתית ואני חייב לקחת הפסקה, שאני לא חוזר לשיר בקרוב. במהלך כל אותה תקופה אנשים פנו אלי, הזמינו אותי להופיע והיו מוכנים לשלם לא מעט כסף אבל אני החלטתי באותו שלב שזה לא מתאים לי, הפניתי אותם לאומנים אחרים”.
כעבור מספר שנים, אחרי שלקח פסק זמן, חבר לזוג חברים, אליה תנעמי ומעוז מדמון,, ויחד הקימו  את שלישיית ‘יאמאן סטייל’. “היינו שלישיה שהיתה סוג של להקת פארודיות. העלינו שיר וקיבלנו אחרי שבוע למעלה ממיליון צפיות. כשראינו את ההצלחה החלטנו להריץ את הנושא קדימה. התחלנו לארח אורחים שונים בפרויקט, כמו יואב יצחק ונתי לוי, הסתבר שהקהל אוהב את מה שעשינו”.
אחת התגליות של יאמאן סטייל היה הזמר הצעיר עוזיה צדוק, ששנתיים לאחר מכןן זכה בבית הספר למוסיקה. “את עוזיה הכרתי בטעות. באותה תקופה של יאמאן סטייל באו בנות מאולפנה בעיר לראיין אותי ובסיום הריאיון אחת הבנות השמיעה לי בטלפון שלה שיר של עוזיה. הוא שר את יממה וממש התלהבתי. לא הבנתי איך יש ילד ששר בצורה כזו ואף אחד לא יודע על כך. אמרתי לה שאני מוכן לתת לו הקלטה במתנה של שיר, אצלי באולפן. אבא שלו התקשר אלי, הם הגיעו להקלטה ומרוב שהתלהבתי מהשיר, החלטתי לעשות לו גם קליפ באותו לילה ולצרף אותו אלינו ליאמאן סטייל. מהרגע שהוצאנו את השיר, הטלפון שלי לא הפסיק לצלצל. מאז הוא כבר הספיק להופיע בכל העולם, בבית הספר למוסיקה, כל האמרגנים רדפו אחריו ואני שמח בהצלחה שלו. ההצלחה שלו היא ההצלחה שלי”.

 “עכשיו אני יותר בוגר”
לפני כחצי שנה התחתן ונה ועבר להתגורר בפתח תקווה, אחרי הוריו שעברו לעיר לפניי שש שנים. את העסק, אולפן ההקלטות, הוא מנהל עדיין גם בראש העין.
אחרי ארבע שנים בהן בילית מאחורי הקלעים, איך עולם המוזיקה נראה מהצד השני?
“זה מעניין להסתכל מהצד על הדרך של האנשים, לראות איך הם משתלבים במוסיקה.. לעזור להם בקשיים של ההתחלה. היום, מהניסיון שלי, אני יכול לכוון אותם. חוויתי גם רגעים טובים וגם מרים, נפילות ועליות, מה שחוויתי על בשרי אני מנסה לחסוך מאחרים על מנת שלהם תיהיה דרך יותר חיובית”.
מה החלום שלך?
“היום אני עם הרגליים על הקרקע ואני כבר לא קורא לזה חלום. זו המציאות שליי והפרנסה שלי, אני חי את המוסיקה. אומנם אני לא בטופ של הטופ, כי יצאתי מהסצינה והתמקדתי בפעילות מאחורי הקלעים אבל כבר בתקופה הקרובה אני מתכוון לצאת קדימה, בדרך חזרה לקדמת הבמה”.
איפה משמיעים את המוסיקה שלך?
“היום מרבית המוסיקה מנוגנת ביוטיוב. אני מראש לא מוציא את השירים שלי לתחנותת הרדיו, אלא רק לרשת ובאפיקים של ניו מדיה. אני מאמין בעבודת שטח, משם מגיע הקהל האמיתי. הקהל האמיתי לא מאזין לרדיו. אני מכוון לקהל צעיר. אם תחנות הרדיו ירצו להשמיע אותי, מה טוב. למען האמת, אני אפילו לא מדפיס עותקים של סינגלים”.
אז מדוע עדיין נשמעות תלונות מצד אמנים כמו מירי מסיקה על אי הכללתה בפלייליסט של גלגל”צ? התחנה כבר לא רלוונטית?
“יש אמנים וותיקים שחשוב להם הרדיו כי הם מקבלים תמלוגים. אבל מי שיש לו הכרהה אצל הנוער, לא צריך את דמי הכיס האלה כי עושים את הכסף הגדול מהופעות”.
מה אתה חושב על התופעה של אמנים שמתהדרים בכמות צפיות גדולה אליה הגיעו בתשלום?
“מי שקונה צפיות רואים את זה. מי שמעורב בתחום רואה שאין לו מספיק תגובותת ולייקים. מי שיקנה צפיות והוא לא טוב, לא יצליח. מי שקונה וכן טוב, יכול להיות שהוא עושה את זה כמקפצה ליחסי ציבור. זה בדרך כלל לזמן קצר. אני היום מתעסק בניו מדיה ועושה שיווק אמיתי לזמרים אחרים, ברור שאני משווק גם את עצמי. בסופו של דבר מי שטוב יצליח”.
כולם יכולים להצליח בתחום האמנות או שצריך כסף בשביל להצליח?
“היום חייבים הרבה כסף כדי להצליח. בשביל הפקה איכותית ומקצועית צריך להשקיע.. גם קליפ איכותי וכמובן פרסום, כולם כרוכים בהשקעה. יש אנשים שמוציאים בתחילת הדרך 10-15 אלף שקל לקליפ ולא משקיעים בפרסום, או משקיעים סכום נמוך כי נגמר להם הכסף, והתוצאה הסופית היא שמי שיכיר אותם זה רק החברים והמשפחה שלהם”.
יש איזה אומן שעשית לו קליפ והצליח ואתה מקנא בו?
“חס וחלילה, להפך. אני עושה את הכל כדי שהם יצליחו”.
אז מתי נראה אותך כובש את הבמות מחדש?
“אני מקווה שבתוך מספר חודשים. בימים אלה אני מבשל כמה שירים שבקרוב ייצאוו החוצה”.
עד לפני 10 שנים היית בחור דתי ששר מוסיקה חרדית, היום אתה מכוון למקומות אחרים?
“אני עדיין בחור דתי. שרתי מוזיקה שמותאמת לקהל החרדי אבל לא הייתי חרדי. בביתת תמיד שמענו מוסיקה ישראלית וים תיכונית. נכון שהאזנו גם למוסיקה דתית אבל בנבכי נפשי, רציתי לעשות מוסיקה אחרת. עכשיו, כשאני יותר בוגר, גם בגיל וגם במחשבה, החלטתי לעשות את המוזיקה שאני אוהב”.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר