אורן גל
אורן גל

תכירו: אורן גל, יוטיוברית במשרה מלאה

עיתוני הנוער ומגזיני הנשים - אאוט. הנערות של היום מקבלות את הטיפים שלהן בנושאי איפור אופנה ולייף סטייל מצעירות כמוהן, היישר מהסמארטפון. אורן גל, תושבת העיר, רק בת 20 וכבר אספה סביבה עשרות אלפי עוקבות. ראיון על הסכנות בחשיפה, כסף שנכנס על כל צפייה וגעגועים לאלמוניות

פורסם בתאריך: 20.6.17 11:54

עד לפני מספר שנים, אם נערה היתה רוצה לקבל טיפים בנושאי איפור, טיפוח, אופנה ולייף סטייל, היא הייתה צריכה לחפש אותם בעיתוני הנוער או במגזיני הנשים. בשנים האחרונות, יחד עם התפתחות המדיה, מובילות הדעה החדשות הן היוטיוברית: נשים או נערות שמעלות סרטונים לאתר היוטיוב בממוצע של פעם בשבוע. בדרך כלל הסרטונים עוסקים בנושא איפור, טיפוח, לייף סטייל ובמהלכם הן משלבות לא פעם סקירה וביקורת על מוצרים חדשים, עיין ערך תוכן שיווקי.אחת מהן היא אורן גל, בת 20, תושבת ראש העין, שהסרטונים שלה עוסקים באופנה וביוטי ובעיקר בתחומים שקשורים להתבגרות. בימים אלה גל מיוצגת במשרד הפרסום לצעירים Talenteen.
איך הכל התחיל?
"בכיתה י' הבנתי שאני רוצה לעשות סרטונים ביוטיוב. חשבתי שאני רוצה לדבר על איפור, כי זה עניין אותי באותה תקופה, וכשפתחתי את המצלמה והתחלתי לצלם, הבנתי שיש לי הרבה מה ללמוד שאני לא יודעת לעמוד מול המצלמה נכון ולכן עשיתי הפסקה של ארבע שנים, חקרתי את התחום, למדתי והבנתי איך אפשר להצליח ביו טיוב. לקח לי הרבה זמן כי הייתי צריכה להיות בשלה לזה".

"לפעמים רוצה לחזור להיות אלמונית"
היום יש לה כבר למעלה מ-40 אלף עוקבים. "יש דברים בגיל ההתבגרות שמביך לדבר עליהם ולשאול. אצלי בערוץ יש הרבה סרטונים שאני מספרת בהם, מתוך החוויות האישיות שלי, על הנשיקה הראשונה, המחזור הראשון, על חרמות, על נושאים כאלה. אני מספרת את הסיפור שלי בקטע קליל, תמיד מצחיק. בתור נערה הייתי מביכה מאוד והיום אני מסבירה בדיעבד מה הייתי עושה באותו מקרה. לשמחתי יש לי קהל שמקשיב, אוהב ותומך ואני יכולה להגיד שעצם העובדה שאנשים רואים את הסרטים ומבינים שהם לא לבד, ויש עוד אנשים שחוו את אותה חוויה, זה עוזר וזה כיף".
את עושה מזה כסף? מקבלת מוצרים מחברות? מוזמנת להשקות?
"אני עושה כסף מהיוטיוב, מהצפיות בסרטונים ומפרסומות שאני עושה מדי פעם בערוץ ומשלבת בתוכן שלי. אני לא לוח מודעות לפרסומות, אני מייצרת תוכן. אני מקבלת מוצרים לפעמים, אבל ממש מעט, בגלל שאני לא יוטיוברית שמזוהה עם ביוטי במיוחד, לא שולחים לי הרבה דברים. גם אם כן, זה בדרך כלל לא מבטיח שאראה אותם בערוץ אלא אם הם באמת הדהימו אותי. לפעמים אני מוזמנת להשקות, אבל לא על בסיס קבוע".
מבחינת גל, מדובר בעבודה לכל דבר. היא יושבת שעות ולפעמים ימים על מנת למצוא את התכנים אותם היא רוצה להעלות, לאחר מכן מגיע שלב הצילומים והעריכה. "לדעתי כל אחד יכול לעסוק בכך. צריך ללמוד לערוך בעיקר, בתוכנת עריכה טובה, כדי למקד את הרעיון".
איך מתבלטים בשוק מוצף באנשים שמעלים סרטונים?
"היו לי הרבה נושאים שרציתי לדבר עליהם ואני חושבת שאני הראשונה שהביאה לארץ את הפורמט של שעת סיפור, לספר חוויה מהעבר ולדבר על סיפורים אישים. היום זה כבר תפס חזק ויש עוד בלוגרים שעובדים בצורה הזו".
גל מוסיפה שהדבר הכי חשוב זה להבין איך היוטיוב פועל. "צריך לדעת איך ליצור כותרות שמושכות את העין של הקהל, איך ליצור סרטון שאנשים לא יעזבו במהלכו וזה בעיקר עניין של ניסיון. בנוסף, יש מפגשים סגורים של גוגל ליוטברים כמוני, שם יש הדרכות. למדתי מהם הרבה דברים חשובים. ועוד משהו שמאוד עוזר לי", היא מוסיפה בחיוך, "זה שאני צובעת את השער שלי בכל מיני צבעים וזה מושך תשומת לב וזה משהו שמזוהה איתי".
יש גם צדדים פחות יפים לחשיפה?
"לפעמים אני רוצה לחזור להיות אלמוניות. כי כמו כל דבר בחיים, גם הדברים הכי טובים יכולים להיות לפעמים מעיקים. אני אוהבת לפגוש את הקהל שלי ולא רוצה לאכזב אותו, אבל היום זה לא כמו פעם. עוצרים אותי ברחוב ובקניון, מבקשים להצטלם ומבקשים את תשומת הלב שלי. קשה לך להגיד שאת לא יכולה באותו רגע או ממהרת, כי זה יפגע באנשים והרי הם הביאו אותי למקום שבו אני נמצאת ובלעדיהם אני כלום. מצד שני, אני אוהבת לשמור על הפרטיות שלי ולפעמים יש אנשים ששוכחים שאנחנו גם אנשים פרטים, הם חושבים שהם מכירים אותי, אבל מבחינתי אני רק בנאדם, אני לא רואה את עצמי כבנאדם מפורסם ולכן אני מקבלת את זה שאנשים לפעמים יפרו את הפרטיות שלי. יש אנשים שמגיעים אלי הביתה ואני מסבירה להם שהם עברו את הגבול".

"זכיתי לעבוד במה שאני אוהבת", צילום: פרטי

"זכיתי לעבוד במה שאני אוהבת", צילום: פרטי

היו רגעים בהם חשבת שזה לא יצליח?
"בשנה הראשונה הגעתי לאלף רשומים בערוץ. מצד אחד, זה לא הרבה, אבל מצד שני לאט לאט זה עולה. לא מזמן העליתי סרטון והוא הגיע רק ל4,000 צפיות והתחלתי לשאול את עצמי מה עשיתי לא נכון, אבל אסור להתייאש וצריך להתמיד ולהאמין במה שאתה עושה. זה תהליך שמגיע עם הקהל שלך, בהתחלה אין צפיות בכלל. לפעמים יש סרטונים שהם יותר אטרקטיביים מאחרים והם יכולים לייצר הרבה באז וצפיות סביבם אבל אני חושבת שכמות צפיות קבועה היא באמת מה שקובע בסופו של דבר. המספרים חשובים לי, ברור. זו כמובן לא הסיבה שאני מייצרת תוכן אבל מכיוון שאת הכסף שלי אני מקבלת פר צפייה, עלי לשמור על ממוצע מסויים של צפיות בכדי לקבל משכורת מספקת בסוף החודש".
כאמור, גל מיוצגת על ידי סוכנות המתמחה ביוצרי רשת. "הסוכנות טובה ומועילה לי, היא מוצאת לי עבודות של תוכן שיווקי ופרסומות, לאו דווקא בערוץ שלי. כמו פרויקט יאנג טבעי שאני מנחה. בנוסף, היא מגנה עליי בתור יוצרת".
מה העלויות שמעורבות בעיסוק הזה? כל אחד יכול?
"יוטיוב אפשר לעשות גם עם תאורה מהחלון, מצלמת טלפון בסיסית ותוכנת עריכה פשוטה שמותקנת במחשב. לכן לא חייבות להיות עלויות בהתחלה. באופן ספציפי, אני קיבלתי מאבא שלי מתנה, כשהייתי צעירה יותר, מצלמה אותה רציתי שנים. היה לי ידע בעריכה ותוכנת עריכה מתקדמת בגלל שהייתי במגמת קולנוע בבית הספר. לכן כשהתחלתי את הערוץ, היה לי ציוד התחלתי אבל זו באמת לא חובה, וכמובן שמאז כשהתחלתי להרוויח כסף מהיוטיוב, השקעתי אותו בחזרה בערוץ ובקידום הציוד, כמו עדשות ותאורה".
איך את מגיעה לנושאים?
"כשהתחלתי היו לי כמות של סיפורים. עם הזמן המאגר נגמר והיום זה יכול להיות משהו שקרה לי ממש עכשיו ודחוף לי לדבר עליו ואלו יכולים להיות נושאים שמצחיקים אותי. כל הזמן לחשוב ולפתח דברים, ההשראה מגיעה אלי מכל מקום, אני שומעת אנשים מדברים, מתעדכנת מה אני אוהב וזה לא פשוט, כי הנוער היום הרבה יותר מהיר ממני", היא אומרת ומוסיפה שאין לה מודל לחיקוי, "צפיתי בהרבה יוטיוברים גדולים מחו"ל אבל לאו דווקא בהכרח היה לי איזשהו מודל לחיקוי, היה לי מאוד חשוב להביא את עצמי."
ואיך מתמודדים עם האכזבה כשהעלית סרטון והוא לא צבר את כמות הצפיות שציפית?
"קודם כל נושמים עמוק ואומרים שבפעם הבאה יהיה לי יותר טוב. יש הרבה אכזבות, אני יכולה ללכת ליום צילומים ולא להצליח בכלל, היה לי לדוגמא יום צילומים ליאנג שרצו שאני אעשה כושר. קודם כל אני עצלנית נורא ויש לי בעיות רפואיות והיה לי קשה עם זה שהמצלמות תיעדו אותי כשאני לא מצליחה לעשות תרגילים פשוטים. בכיתי. אבל אסור להיכנע".
יש סכנות ברשת, זרים שיכולים ליצור איתך קשר?
"ישנן תמיד סכנות בחשיפתך לאינטרנט. אני מקפידה לא לענות לאנשים שאני מרגישה שחוצים את הגבול, ואם אני מרגישה שאני בסכנה, אני מיידעת את המשטרה על כך".
ואיזה דברים טובים קרו וקורים לך בזכות הסרטונים, לאן את מכוונת?
"הדבר הטוב ביותר שקרה לי בזכות הערוץ הוא פשוט שזכיתי לעבוד במה שאני אוהבת, ולהכיר ולעזור לכל כך הרבה אנשים שונים. אני מתכוונת להמשיך לגדול ביוטיוב דווקא, גם אם תהיה לי איזושהי משרה בטלוויזיה, זה לא יחליף את היוטיוב".
מהן הטעויות הכי נפוצות שאת יכולה להזהיר מהן בקשר לאיפור ומה הטיפים הכי טובים שאת יכולה לתת?
"הטיפ הכי טוב שלי הוא לא לחשוב שיש דבר כזה "טעות איפור", אם את מרגישה בטוחה ואוהבת את האיפור שלך, לכי על זה!".
במבחן האיפור והלוק, מי מנצחת: גל גדות, שלומית ברכה, נינט טייב, שרה נתניהו או בר רפאלי?
"אני חושבת שכל אחת מהן יפה בדרך שלה ומאחוריהן עומדים גם אנשי צוות שיודעים את העבודה שלהם בביוטי, שהרי לאירועים הן לא יאפרו את עצמן בדרך כלל".
ומה את חושבת על אלו שאומרים שהעיסוק ביופי הוא שטחי ואי אפשר להצליח אם את לא יפה?
" העיסוק בביוטי הוא אך ורק בשבילך, ובשביל שאת תרגישי שלמה עם עצמך. בעיני זה פחות בשביל אנשים אחרים ואני לא רואה את זה כדבר שטחי. ולגבי הצלחה בחיים, אין כל קשר בין נראות להצלחה בחיים בעיני. האידיאל הוא שאת לא תחשבי שאת מכוערת, אבל גם יופי הוא בעיני המתבונן. לכן גם אי אפשר לקרוא לאף אדם מכוער".
מה חושבים בסביבתך על המקצוע שלך?
"החברים שלי תמיד היו בקטע. אם החברים לא תומכים בחלום שלי, אז צריך להחליף חברים ולא חלום. מבחינת המשפחה, בהתחלה הם לא כל כך הבינו מה אני עושה והיה קשה להם לקבל שזו העבודה שלי. הם חשבו שזה תחביב נחמד, אבל אחרי שהוכחתי להם, הם מבינים שזו עבודה לכל דבר ומאוד גאים ותומכים בי. ואבא שלי הוא שותף בלתי נפרד ואני מתייעצת איתו המון".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר