יועצי כלכלה למשפחה שכדאי להכיר. תמונה ממאגר Shutterstock
יועצי כלכלה למשפחה שכדאי להכיר. תמונה ממאגר Shutterstock

יועצי כלכלה למשפחה שכדאי להכיר

עמידה ביעדים פיננסיים יכולה להיות מאתגרת מאוד. ע"י תמיכה אישית ייעוץ ואימון מכוון, משפחות מצליחות לאמץ כישורים וכלים לניהול הכספים שלהם ולעמוד ביעדים מוגדרים. הכירו את יועצי הכלכלה שיעשו לכם את הניהול הפיננסי במשפחה לקל ונכון יותר

פורסם בתאריך: 9.6.19 21:55

גד פאר מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה

מאמנים לכלכלת המשפחה מטפחים ומטמיעים תהליך של שינוי בהתנהגות הכלכלית באמצעות כלים מקצועיים של ייעוץ כלכלי, תמיכה בדרך של אימון, יצירת תכנית פעולה אסטרטגית מחושבת וליווי לכל אורך התהליך, עד להשגת שליטה כלכלית מלאה ורווחה.

גד פאר, מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה, מתמחה באימון (קואצ'ינג) למשפחות, לקבלת שליטה טובה על המצב הכלכלי שלהם, לצד חסכון בהוצאות. את השכלתו בתחום ביצע במכון יבולים להכשרת יועצים לכלכלת המשפחה. שוחחנו עמו בנושא.

מדוע בחרת בתחום?

"בגיל צעיר יחסית, בהיותי בן 20, השתתפתי בתכנית אימון כמאומן. תהליך האימון שאני עברתי, אפשר לי להשיג הרבה יותר מכל מה שחשבתי להשיג, וכך התאהבתי בתחום האימון. לאחר מכן, השתתפתי כמעט בכל סדנת אימון אפשרית, וכשהבנתי שזה התחום בו ארצה לעסוק, בצעתי קורס מנחים לאימון.

זה התחבר לי בצורה מופלאה לכלכלה ופיננסיים, כיוון שלמדתי בעבר למסלול דו חוגי של שוק ההון ונדל"ן ובהמשך לתחום ייעוץ משכנתאות. כשעבדתי בהייטק אחרי הצבא, הבנתי למעשה שאני מעדיף לעבוד עם אנשים מאשר עם מחשבים, והשילוב של הידע שלי והמשיכה לעולם הפיננסי, יחד עם עולם האימון, הובילו אותי לתחום המשלב בסינרגיה מדהימה, את שניהם. את האימון והייעוץ לכלכלת המשפחה, למדתי ביבולים אצל המורה שהביא את התחום הזה לארץ. הוא זה שהתחיל להכשיר יועצים ומאמנים לכלכלת המשפחה, ואני זכיתי ללמוד אצלו ישירות. ההכשרה עתירה בידע ומספקת כלים אימוניים ויעוציים פרופר, המאפשרים להצליח בתחום".

מה מקבלות המשפחות שמגיעות אליך לאימון וייעוץ כלכלת המשפחה?

"המשפחה לומדת איך לנהל את הכסף שלה בצורה נכונה ואופטימלית עבורה, בהתאם למספר עקרונות מנחים: ראשית, שההוצאות לא יהיו גדולות מההכנסות – השלב הראשון הוא להיות מאוזנים ומעלה, כדי שיהיה גם כסף בצד למצבים אקוטיים ולא צפויים. השלב השני הוא, ללמוד כיצד לעמוד במסגרת הוצאה מסוימת ולא לחרוג מכך. השלב הבא, להגיע לסט הוצאות שאנחנו מסכימים עליהם, כדי שהם לא ירגישו מצומצמים וחנוקים. הבחירה של על מה להוציא את הכסף, היא שלהם".

והם מצליחים להתמיד לאורך זמן בגבולות הללו?

"התשובה לכך פשוטה – מטרת האימון היא לשנות את שיטת החשיבה של האנשים לגבי הכסף. הם מבינים תוך כדי התהליך מה הכסף יכול לאפשר להם, ואז הם מצליחים לעמוד בכך, בהחלט. כשאדם רוצה לשנות את ההתנהלות שלו ולא רואה בבירור מדוע עליו לעשות זאת, הוא לא יצליח לשנות – לכן יש את תהליך הלימוד וההבנה.

בתוך התהליך, המטרה שלי היא להראות למאומנים שלי להיכן הם יגיעו בסוף התהליך, וזה מגייס אותם להתמיד. הם מבחינים די מהר בכמות הכסף שהם מצליחים לחסוך בשוטף וגם בהמשך בראייה שנתית, וזה כל כך משמח ומרגש, וכמובן, כמגייס אותם להתמיד בתהליך. בתוך התהליך הזה, המשפחה משיגה לעצמה סדר ושקט כלכלי, כיוון שהתהליך כולו מובנה, מאורגן ומסודר לפרטי פרטים, הוא כולל בתוכו שינוי חשיבתי, וזה עובד כמערכת משולבת בה האנשים עושים מה שנדרש ומגיעים לתוצאות שמפתיעות אותם. כחלק מהתהליך, אני מכוון את המשפחה, מעבר לכיסוי התחייבויות ומינוס אם ישנם, לחיסכון ולהגעה לנכסים שיאפשרו להם גם הכנסה פאסיבית".

כיצד התהליך נעשה בפועל?

"זה משולב אימון וייעוץ יחד. בפן הייעוצי, לאחר הפגישות הראשונות עם המשפחה ובאמצעות כלכלן שאני עובד איתו, אני בונה להם תכנית כלכלית למשפחה, הכוללת מצד אחד את ההתנהלות הכספית בשוטף: תקציב שוטף וחסכונות, ומהצד השני, מטרות ויעדים, בדרך כלל לעשור הקרוב – אנו מבינים יחד מה המשפחה רוצה להשיג בעשור הקרוב, אם זה לקנות בית, רכב, אירועים לילדים, נסיעות לחו"ל, וכד'. הבסיס הוא כזה: "כיום אין כמעט מטרה בחיים שאינה עולה כסף", לכן, התהליך הזה הכרחי לכל כך הרבה משפחות, כי אף אחד לא לימד אותנו כיצד להתנהל נכון. מומחה לכלכלת משפחה מגשר בין הצד הייעוצי לצד האימוני (רגשי-מנטלי)"

איך נכנס האימון לתהליך?

"האימון משולב בכל ההיבטים בתהליך. אם לדוגמה, אחד מבני הזוג מעלה התנגדות למשהו בתהליך, דרך האימון אנו מבינים מה הבעיה הספציפית עם העניין המסוים, צריך לתת לקושי שלו מקום, ולדון באופציות החלופות לכך. באימון אנחנו מייצרים למעשה מסלול עוקף כדי להגיע למטרות שלהם, בכדי לגייס את בני הזוג לטובת שינוי החשיבה והצמדות לתכנית. היפה הוא, שגם אם לאחר זמן מסוים יקרה משהו קריטי שיגרום להם לנטוש את התכנית לזמן מה, הם יוכלו לחזור אליה מידית, כיוון שזה כמו לרכב על אופניים.. ברגע שהם למדו את זה פעם אחת, הם תמיד יוכלו לחזור לכך בעצמם.

זה לא אימון נקודתי בלבד, ישנה התייחסות משמעותית גם לכלים שהם לומדים בתהליך וייקחו איתם להמשך. חלק מהלקוחות שלי שאימנתי לכלכלת משפחה, שכפלו את התכנית ויישמו אותה בעסק שלהם, וזה שיפר להם באופן משמעותי את הרווחים"

אילו אנשים מגיעים אליך לתהליך?

"מגיעים אנשים מכל הקשת, בין אם זה זוג שעוד רגע מתחתן או כאלו שהתחתנו ורוצים לדעת כיצד להתנהל טוב יותר כדי לחסוך בהוצאות, בין אם זה יחידים שעובדים ורוצים לדעת איך לחסוך ולנהל את ההוצאות ובעיקר משפחות עם ילדים. מכל המגזרים, ובכל צומת משמעותי בחיים, כגון לפני פרישה, לפני גירושין וכד' – מגיעים אליי כדי להתנהל נכון".

גד פאר מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה

מעבר לאתר

טלפון: 054-4256357

גד פאר. צילום: נורית שנקר - סטודיו לצילום

גד פאר. צילום: נורית שנקר – סטודיו לצילום


ענת צלניקר יועצת לכלכלת המשפחה

ענת צלניקר, יועצת לכלכלת המשפחה, מסייעת לאנשים רבים בניהול ותכנון נכון של התקציב המשפחתי, בליווי ואימון מתאים להשגת המטרות הפיננסיות. עבור לקוחותיה, היא מחזירה את השליטה על הכסף, ומספקת הבנה אמיתית של המצב הפיננסי שלהם ע"י יצירת מעקב וידע מתמיד לגבי מצב החשבון בכל רגע נתון, וניהול מיטבי ואופטימלי של תזרים המזומנים והחסכונות לעתיד.

ענת עוסקת בייעוץ לכלכלת המשפחה מזה כחמש שנים. היא למדה את התחום ב "אש לידור", ועוד הרבה קודם לכן התעניינה ועזרה לחברים ומכרים בטיפים לחסכון, בנושאי ביטוחים, ניהול נכון של התקציב, כאשר העמיקה, למדה וחקרה בעצמה, ויצרה אסטרטגיות חכמות לניהול נכון של הכסף. היא בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה וסטטיסטיקה, עסקה בניתוח מערכות, ומחברת במיומנות רבה את נושא הכספים עם עניין ההתנהלות וניהול התקציב הנכון. ענת מקבלת את הנועצים במשרדיה בתל אביב ובחולון.

אילו אנשים מגיעים אליך לייעוץ?

"האנשים המגיעים אליי, הם אלו שרוצים לעשות סדר בכסף. בדרך כלל אלו אנשים שמרוויחים טוב אך איבדו שליטה על הכסף ולא מבינים לאן הכסף שלהם בורח. הם רואים את החברים שמרוויחים כמוהם וחיים הרבה יותר טוב, אבל לא מצליחים לחיות ברמת החיים  שהיו רוצים. אלו אנשים שלמרות ההכנסה שלהם אינם מצליחים ליהנות מהכסף ומרגישים שלא מצליחים  לרדת מגלגל העכברים. מגיעים אליי  רווקים וגם גרושים, אך לרוב מגיעים זוגות עם ילדים באמצע החיים".

ואת מעבירה ייעוץ אישי וכן קורסים לניהול תקציב?

"בהחלט. אני עושה פגישות פרטניות וכן מעבירה קורסים לניהול כלכלת המשפחה בתל אביב ובחולון. העולם הפיננסי הולך ונהיה מורכב, וקל מאוד לאבד שליטה. בקורס, אני מלמדת את כל נושא ניהול התקציב: לבחון על מה מוציאים את הכסף, לבנות תקציב שנכון ומתאים למשפחה, להחליט על  סדרי עדיפויות נכונים ולייצר דו שיח עם הילדים ועם בן או בת הזוג על כסף. הקורס בן שלושה מפגשים בני שעתיים, שכוללים גם תרגולים בזמן המפגש וגם משימות לבית. אלו קורסים שאני מעבירה כבר ארבע שנים ברציפות, ואנשים עושים במהלכם שינוי משמעותי"

תוכלי לתאר את תהליך הייעוץ הפרטני?

"התהליך כולל 5 מפגשים למשפחות, ליחידים בדרך כלל 3 פגישות מספיקות. לאחר סיום התהליך אני ממליצה להגיע לפגישות תקופתיות לצורך ריענון, ולהתאמה לצרכי החיים המשתנים.

"לפגישה הראשונה אני קוראת "חקירת שב"כ", במהלכה אני שואלת המון שאלות כדי להבין את המצב לעומק ומכל ההיבטים שלו. הרבה פעמים, אנשים מגיעים עם תלונה מסוימת כגון: אנחנו במינוס, יש לנו יותר מדי הלוואות, וכו' ומתחת לפני השטח מסתתר סיפור אחר. המטרה שלי היא להבין את שורש הבעיה, ולפי זה להחליט היכן תהיה התרומה העיקרית שלי עבורם.

במפגשים הבאים אנחנו בונים תקציב, ואני מלמדת איך לנהל אותו. מפגש אחד מיועד כמעט כולו לבחון את הביטוחים שיש למשפחה. אני לא סוכנת ביטוח, אבל יודעת אילו ביטוחים הכרחיים לכל משפחה, מה חשובים ועל מה ניתן לוותר. אני בגישה, שהביטוח הוא המטריה שלנו למקרה שקורה משהו, תאונה, מחלה וכד' וחשוב לוודא שהמשפחה מכוסה למקרים שונים ובמידה מספקת. לעיתים חסרים ביטוחים ואני ממליצה להשלים, ולעיתים יש כפילויות ואז ניתן לחסוך בעלויות הביטוח.
כנ"ל לגבי משכנתאות, אני תמיד בודקת אם המשכנתא טובה ומתאימה למשפחה הספציפית ונכונה מבחינת הריביות וגובה ההחזר. הרבה פעמים אפשר להוזיל משכנתאות במאות אלפי שקלים כי חלו שינויים מאז שלקחו את המשכנתא.

התהליך הוא די דומה אצל מרבית הזוגות, אבל מרכז הכובד משתנה לפי הצורך. אם למשל מגיע אליי זוג שמרוויח טוב ורוצה בשנתיים הקרובות לקנות דירה,  הדגש בייעוץ יהיה רכישת הדירה ואיך לעשות זאת, ונבנה יחד תכנית פעולה ממשית שמתאימה ליכולות שלהם ולרצונות שלהם.

אם זוג נמצא כל הזמן במינוס ורוצה לצאת מהמינוס שגם עולה לו הרבה כסף כמובן, עיקר העבודה בתהליך יהיה על התקציב שלהם וניהול התקציב מדובר בפעולה פשוטה שדי מהר הופכת להרגל, ועושה הבדל גדול בחיים. באופן מפתיע, דווקא תקציב מסודר מאפשר רווחה וחופש כלכלי, מונע הפתעות ומאפשר דברים שנמנעו קודם לכן.

התהליכים שלי קצרים וממוקדים. אני מתאימה את הכלי והייעוץ לנועצים שלי. יש אנשים שנוח להם לעבוד עם אקסל וכאלו שיותר נוח להם עם אפליקציות, אני יודעת להתאים את הכלי לכל אחד לפי מה שמתאים ונכון לו, כאשר הגישה שלי היא שצריך להיות הכי נוח והכי פשוט לנהל את זה ורק כך זה יחזיק לאורך זמן".

כדי להבין את דפוס ההתנהלות שלהם אני עוברת על נתוני חשבונות וגם שואלת הרבה שאלות שקשורות בהתנהגות: למשל, איך הם מתנהלים כיום עם הכסף, מה הם עושים כשיש מינוס, איך נוהגים כשמקבלים סכום כסף משמעותי כמו בונוס או שמשתחררת קרן השתלמות.. מחוסר ידע, אנשים עושים המון טעויות עם הכסף שלהם, ומשלמים על זה ביוקר. יש אנשים שמאוד מחושבים ובכל זאת לא מצליחים לחסוך – אני מבינה שבמקרה הזה, מה שחסר זה הניהול הנכון לאורך זמן ואני מספקת עבורם את הכלים והייעוץ לניהול התקציב הנכון ומלווה אותם יד ביד כדי לעשות את זה. אני מייעצת גם בדילמות נקודתיות כמו בהתלבטות האם לקנות דירה או להמשיך לגור בשכירות, או מה לעשות עם קרן השתלמות שמשתחררת."

תוכלי לתת טיפ להתנהלות נכונה במצבי אימפולסיביות?

"בהחלט. אם לדוגמה אתם רוכשים דרך אתרי הקניות באינטרנט, הטיפ שלי הוא לשמור את כל מה שאתם רוצים להזמין בעגלת הקניות באתר ולא לשלם מיד. אם חוזרים לעגלה לאחר יום יומיים, תמיד יש דברים שאח"כ נראה שפחות צריך אותם ואז מתחילים להוריד מהעגלה ולקנות רק את מה שבאמת צריך.

בתחום של כלכלת המשפחה, האבחנה בין "צריך" ובין "רוצה", היא מאוד חשובה. גם מאוד קל לנו "להפיל את הקניות על הילדים", כי הילדים צריכים. מי אמר שילד שנולד צריך חבילת לידה ב- 7000 ₪? הרבה פעמים זה הצורך שלנו שאנו משליכים על הילדים. בפגישה הראשונה אני מזהה את המלכודות הללו ומלמדת כיצד להימנע מהן".

ענת צלניקר – יועצת לכלכלת המשפחה

כתובת המשרדים: תל אביב – איסרליש 22, חולון – בנייני עזריאלי, הרוקמים 26

מעבר לאתר

טלפון: 050-7899937

* 8 טיפים לניהול הכסף

* 5 דברים שצריך לדעת לפני שפונים לייעוץ לכלכלת משפחה

ענת צלניקר. צילום: נועה סלטי

ענת צלניקר. צילום: נועה סלטי


הילה אלקלעי מתכננת פיננסית ויועצת לכלכלת המשפחה

הילה אלקלעי מבצעת תכנון פיננסי מקיף, החל מייעוץ לכלכלת המשפחה ועד ייעוץ על מכלול ההיבטים הפיננסיים של החיים בהווה ובעתיד.

ניהול התקציב המשפחתי מתמקד בבניית תקציב ומעקב שוטף אחר ההוצאות וההכנסות. יועץ לכלכלת המשפחה בוחן יחד אתכם את ההכנסות וההוצאות, מנתח את מבנה התקציב הנוכחי שלכם ומבצע עבורכם תכנון, מעקב ובקרה שיאפשר לכם לזהות בכל רגע נתון לאן הולך הכסף ויעזור לכם לנהל תקציב מאוזן לאורך זמן.

תכנון פיננסי לעומת זאת, בוחן את אורח החיים שלכם על כל היבטיו. המתכנן הפיננסי עושה שימוש בידע הפיננסי המורחב שלו, באסטרטגיות מתקדמות ובכלים חישוביים, כדי לקבל החלטות פיננסיות שיאפשרו לכם להגיע למטרות וליעדים שלכם בחיים. הוא עוסק בשאלות כגון: "היכן אתם נמצאים היום ולאן תרצו להגיע, מה צריך לעשות לאורך הזמן כדי להשיג את אורח החיים אליו אתם שואפים, וכיצד תוכלו להפיק את המרב בהיבט הכלכלי והפיננסי שלכם".

הילה אלקלעי, מבצעת תכנון פיננסי מקיף ומקצועי עבור לקוחותיה. הוא עוסקת בתחום הפיננסי מזה  20 שנה. סיימה תואר ראשון ושני בכלכלה, בוגרת מסלול הכשרה לניהול בבנק הפועלים ולאחר מכן, עבדה בבנק וניהלה יחידה לבנקאות פרטית. היא בעלת תעודה של יועצת השקעות מוסמכת, ומשנת 2008 עובדת כעצמאית. הילה אלקלעי מקבלת לקוחות פרטיים ועסקיים בייעוץ, ניהול ותכנון פיננסי, ייעוץ השקעות וליווי עסקי לעסקים.

מהו תכנון פיננסי וכיצד נכנס לעניין ייעוץ לכלכלת המשפחה?

"אני מתכננת פיננסית, שזה תחום שמקובל מאוד בארה"ב ואירופה ופחות בישראל. המטרה של המתכנן הפיננסי היא לתת עטיפה פיננסית ללקוח, בכל הרבדים של העולם הפיננסי בהם הלקוח נוגע".

התכנון הפיננסי מורכב מארבעה שלבים עיקריים – ייעוץ לכלכלת המשפחה, הוא החלק הראשון ועוסק בניתוח הוצאות והכנסות, מעקב ובקרה, התייעלות, חסכון בעלויות, וכמובן בניה של תקציב מאוזן לאורך זמן. כל זאת באמצעות כלים מתאימים שאני מספקת עבור המשפחה. זה מה שרוב המשפחות מחפשות, אבל הן לא יודעות שאפשר לעבור תהליך זה כחלק ממערך רחב הרבה יותר העובר על כל התחומים הפיננסיים של המשפחה או האדם וזהו תהליך התכנון הפיננסי.

החלק השני, הוא ביטוח ופנסיה. ההוצאה על ביטוחים ופנסיה היא ללא ספק חלק מהתקציב, רכיב משמעותי שאי אפשר להתעלם ממנו. אני בחרתי ללמוד ולהעמיק בכל התחום הזה, לא כסוכנת ביטוח, אני עובדת בשת"פ עם סוכני ביטוח כדי לוודא שללקוח יהיו את הכיסויים והעלויות התואמים את מה שהוא צריך ושההוצאה עליהם מתאימה לתקציב שלו, כשאני מובילה את התהליך. תחום הביטוח חשוב בכל מה שקשור לניהול סיכונים בחיים, והוא חלק מהתקציב. בהיבט של הפנסיה אני בודקת מה לקוחותיי צברו עד כה, היכן נמצאים הכספים, עוברים על המסלקה הפנסיונית שלהם בכדי לנתח לעומק את ההרכב של התיק הפנסיוני בשיתוף עם אנשי המקצוע הנכונים.

המרכיב השלישי מתייחס לנושא הדיור: האם יש לכם דירה, מה ההחזר החודשי של המשכנתא או שאולי אתם גרים בשכירות. אנשים מתלבטים אם הם יכולים לעבור, לשדרג, לא בטוחים לגבי גודל המשכנתא/השכירות שהם יכולים לשלם ומה נכון להם לעשות מבחינה כלכלית. אנחנו חוזרים כאן לתקציב המשפחתי, דרכו ניתן לבחון את המסוגלות של התא המשפחתי מבחינה פיננסית, ולאחר שהתקציב מבוצע נכון אני יכולה לתכנן את כל הנושאים שקשורים בדיור כגון שדרוג הדיור, ומענה על השאלות כגון: האם עדיף לשכור דירה או לקנות, ועוד.

המרכיב הרביעי הוא הלוואות וחסכונות. אנחנו בודקים במסגרת התהליך את מבנה האשראי וההלוואות הקיימות כדי לוודא שהן יושבות נכון בתקציב המשפחתי –  האם הן מכבידות, האם יש אלטרנטיבה בעלות נמוכה יותר, האם צריך להתאים את גובה ההחזר למסוגלות הפיננסית הנוכחית שלכם. התפקיד שלי הוא אקטיבי, אני עובדת מול הבנקים ולא רק מייעצת, בכל מה שצריך לעשות בפועל מול הבנק, חברות הביטוח והפנסיה, אני פועלת בשם הלקוח על פי רצונו. אני גם מבצעת את לבצע את ליווי המשכנתא עבור אלו שרוצים אם צריך. בתחום החיסכון המשפחתי יש הרבה שאלות ויש גם לא מעט אופציות, אני עוזרת לכם למצוא את הנתיב הנכון בחיסכון לכם או לילדים.

בסיכום תהליך התכנון הפיננסי, לאחר שעברנו על ניתוח הוצאות והכנסות, ביטוחים ופנסיה, דיור, משכנתאות, הלוואות וחסכונות וראינו איך הכל מתיישב עם התקציב והיכולות שלנו, אני מתחילה בתכנון הפיננסי לעתיד. זהו תהליך שאנשים רבים לא מבצעים, וזה חבל מאוד".

מדוע חשוב לבצע תכנון פיננסי לעתיד?

"רוב האנשים חיים את החיים ללא שום תכנון פיננסי. יש להם רצונות וחלומות – היכן הם רוצים לגור וכיצד הם רוצים לחיות, אבל אין תכנון יסודי לאורך השנים, קרי –  תכנית פיננסית מסודרת, וזה מה שאני מנסה לעזור לאנשים לייצר. רוב האנשים מגיעים לשם בסביבות גיל 45, כשההכנסה בדרך כלל בשיא, והם לא מבינים לאן כל הכסף הולך כל חודש. יש גם צעירים בגילאי 20+ שרוצים לבצע תכנון פיננסי להמשך החיים, אבל זה נדיר יותר. בדרך כלל, אנשים רוצים בכך אחרי שיש כבר ילדים ורוצים להבטיח שיהיה להם כסף ונכסים לעתיד.

אנשים שמתכננים נכון, משיגים את היעדים שלהם בחיים.

אני עוזרת לאנשים להבין מה יהיה התקציב שלהם בפנסיה. מרבית האנשים כיום לא ייהנו מפנסיה גבוהה וחשוב מאוד לבדוק כיצד אפשר להגיע להכנסות אלטרנטיביות ממקורות אחרים: נכסים, חסכונות (בשוק ההון יש חסכונות שמאפשרים לשים כסף בצד ולא למשוך אותו כעת, לצורך העתיד).

תכנית פיננסית היא לא מרכיב סטטי שמבצעים ואז שמים במגירה, היא מצריכה התאמות ושינויים כל כמה שנים. בראייה שלי, תקציב כלכלת המשפחה הוא הבסיס להכל. התקציב חייב לשבת בצורה נכונה ומאוזנת כדי שלא יהיה "רעש" ונוכל להתרכז בדברים החשובים, כגון תכנון פיננסי לעתיד והחיים שלנו יהיו נוחים, כמה שפחות סוערים מבחינה פיננסית ומאושרים".

אילו כלים מתאימים לניהול כלכלת המשפחה?

"אין היום הרבה אפליקציות לניהול תקציב. יש כמה אפליקציות באנגלית אבל הן אינן מותאמות למבנה הישראלי. אקסלים לצורך ניהול תקציב שוטף הם כלי טוב אבל לא מספק עבור כולם. אנשים כל כך עמוסים היום שחייבים להתייעל, לא ניתן לשבת כל יום על המחשב כדי לרשום הוצאות, זה לא יעבוד לאורך זמן. יש אפליקציה מצוינת שנקראת  Finanda בעברית, והיא חינמית ברובה ומתממשקת עם ההוצאות בכרטיסי האשראי ובבנק ואפשר לבצע באמצעותה מעקב נוח אחר כל ההוצאות. בייעוץ שלי, אני מספקת כלים מתקדמים נוספים".

הילה אלקלעי יועצת לכלכלת המשפחה

כתובת המשרד: קדימה

טלפון: 054-8081508

מעבר לאתר 

הילה אלקלעי

הילה אלקלעי


גיל יהלום – אימון וייעוץ כלכלת המשפחה

האתגר הבסיסי שמרבית האנשים בעולם כמו גם בישראל מתמודדים איתו, הוא שמירה על איזון המצב הפיננסי שלהם, הימנעות ממשיכת יתר, חובות והלוואות.

הבעיות סביב נושא כלכלת המשפחה וניהול הכסף, מגוונות. החל מגובה ההוצאות שאינו תואם את  גובה ההכנסות, דרך חסכונות לא מתאימים לתקציב, מחסור בביטוחים קריטיים למצבים לא צפויים, ועד לכניסה למעגל של חובות, הלוואות ועד להוצאה לפועל. מרבית הסוגיות הללו ניתנות לפתרון ע"י חשיבה והתנהלות נכונה באמצעות יצירת הרגלים אופטימליים, אוריינות פיננסית ושינוי התנהגות. תפקידו של מאמן ויועץ כלכלת המשפחה, הוא בשינוי ההרגלים הלא נכונים והדרכה לביצוע מעקב ותכנון אפקטיבי מתמיד של הכסף.

גיל יהלום, הוא משפטן וכלכלן במקצועו, ומשנת 2011, עוסק כיועץ עסקי וכמאמן ויועץ לכלכלת המשפחה, במשרדו ברמת גן. הוא למד אימון וייעוץ לכלכלת המשפחה במכללת 'אש לידור'.

על בחירתו בתחום האימון והייעוץ לכלכלת המשפחה, גיל אומר: "אני מונחה משימה, לאפשר לכמה שיותר משפחות ליהנות מהכסף שלהן בהווה, וכן בעתיד. אני אוהב לגעת במשפחות ולהרגיש שאני משפיע לטובה על החיים של אנשים, דבר שפחות עסקתי בו כעורך דין וכלכלן".

כיצד השכלתך וניסיונך כעורך דין וכלכלן, מהווים יתרון בתחום כלכלת המשפחה?

אני משלב את היתרון שלי ככלכלן והידע המשפטי שעוזר לי לא מעט. יש מגוון רחב של סוגיות משפטיות בתחום כלכלת המשפחה: הבנה של מיצוי זכויות, הבנה של ניהול סיכונים, והערכות לעתיד הכוללת בתוכה היבטים משפטיים כגון: הכנת צוואה, הבנה משפטית של קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות, כאשר הבקיאות שלי בתחום כמשפטן מספקת ערך מוסף. אצל משפחות שנקלעו לחובות משפטיות, הוצאה לפועל, עימותים משפטיים מול נותני השירות, אני מנצל את היתרון היחסי שלי כמשפטן בסיוע להם להיחלץ מהמצב, ובניהול משא ומתן מול המלווים/הנושים, בכדי להגיע להסכמות. אני מלווה משפחות שנמצאות בהליכי פשיטת רגל שזה הליך משפטי נטו, אולם זה גם תהליך כלכלי, המשפחה הגיעה למצב הזה בשל התנהלות כלכלית לא נכונה".

חסכון של עד 100,000 ₪, באמצעות תכנון נכון

"השקעה באימון וייעוץ לכלכלת המשפחה, היא ההשקעה הטובה והמשתלמת ביותר שניתן לבצע". אומר גיל יהלום, ומוסיף: "על אף שהליווי עצמו מסתכם בכמה אלפי שקלים (בודדים), אני חוסך ללקוחותיי לפחות פי 10, במידה והם מתמידים בניהול התקציב כפי שאני מלמד אותם. לאורך שנה אחת, אני יכול לחסוך למשפחה למעלה מ- 100,000 ₪. גם אם משפחות אינן מרוויחות את המשכורות הללו בשנה, אני אחסוך להם אותו בצמצום ההוצאות והחובות. כחלק מהליווי שלי, אני מתחייב בפני כל משפחה בהסכם כתוב, שהסכום שהם משקיעים בליווי יחזור להם פי כמה וכמה אם יפעלו לפי הייעוץ שלי".

כיצד מתבצע תהליך האימון והייעוץ?

"התהליך די דומה אצל כל הלקוחות, אולם בהתאמה אישית לכל אדם ומשפחה. זהו תהליך המורכב משלושה חלקים עיקריים. החלק הראשון – פגישה היכרות בה אני לומד את ה- DNA של המשפחה, אוסף נתונים לגביהם, לומד מהי ההתנהלות הכלכלית השוטפת שלהם, מקשיב לרצונות שלהם כמשפחה, לחלומות וליעדים שהם מציבים וכן לדילמות והבעיות שניצבות בפניהם. טרם הפגישה הראשונה, אני מבקש מהם להכין תיק מסמכים אשר נדרש לתהליך עצמו. לאחר הפגישה הראשונה אני בונה תיק כלכלי, שעל סמך ניתוח התיק הזה אני משקף למשפחה מהו המצב הכלכלי שלה. שלהם. לרוב, אנשים אינם יודעים בדיוק היכן הם עומדים ולאיזה כיוון המצב הכלכלי שלהם מתקדם. את התכנית אני בונה עבורם בהתאמה למטרות והיעדים שהם הציבו".

"בחלק השני – אני מציג בפניהם את הדוח המפורט שהכנתי עבורם. אני סוקר ומפרט את המצב שלהם, מראה להם היכן עומדים, היכן הם צריכים לעמוד מבחינה כלכלית בהתאם לרצונות שלהם ומציג בפניהם מגוון פתרונות כדי להבטיח להם עתיד כלכלי טוב ויציב יותר (התכנית כוללת את מיטב הדרכים הנדרשות ליציבות כלכלית והדרכים לשמר את היציבות הזו). התכנית והייעוץ מבוצעים בהתחשב בכל הסיכונים האפשריים שיכולים לצוץ, שכן החיים דינמיים – נולדים ילדים נוספים, ההורים מחליפים מקומות עבודה, ייתכן מצב של יציאה לפנסיה, אני לוקח את כל הפרמטרים האפשריים: מצב הכנסה היום, מטרות ויעדים, ומכין תכנית פעולה שהמשפחה צריכה בסופו של דבר להתנהל לפיה כדי להשיג את המטרות שלה. חשוב לציין כי אני מספק מגוון פתרונות אולם לא מכתיב אותם לבני המשפחה, הם אלו שבוחרים בפתרון שמתאים להם מתוך ארסנל הפתרונות. יכול להיות שתוך כדי פגישה נשנה את הפתרונות כי לא תמיד ניתן לכלול את כל הרצונות והיעדים, צריך להציב תמונה ריאלית בסופו של דבר. הליווי הוא למעשה התפישה שלי, לשינוי החיים שלהם ולהפיכתם לטובים יותר מבחינה כלכלית. זה כמו דיאטה, מדובר בשינוי אורח חיים של ממש, ולא זבנג וגמרנו".

החלק השלישי – כולל שלוש פגישות מעקב שנועדו לוודא שהם באמת פועלים בכיוון הנכון ולהשאיר אותם ממוקדים. לפעמים הם זקוקים להכוונה כדי להישאר בתלם. לעתים, מתעוררות סוגיות חדשות שלא היו במהלך הייעוץ. בסך הכל הליווי שלי כולל 5 מפגשים, כאשר ישנה אפשרות לבצע את חלקן או כולן בסקייפ או בשיחות ועידה, אם לבני המשפחה נוח יותר להתנהל כך".

כיצד האימון נכנס לתמונה?

"מטרת האימון היא למעשה להביא את המשפחה למצב שלא אני "מכתיב" או "מורה" להם מה לעשות, אלא שהם מבינים שהם צריכים לעשות את השינוי ולהתמיד בו – זה החלק הכי מאתגר בתהליך, כי לימוד אקסלים וארגון משימות, חסכונות וביטוחים, זה מרכיב טכני, פשוט. להביא אותם למצב שהם מבינים שהם צריכים לעשות שינוי בהתנהלות הכלכלית שלהם ושהשינוי יתפוס לאורך זמן, זו המשימה האמיתית. העבודה שלי כמאמן, בין היתר, היא למצוא ולהפעיל את אותם טריגרים נכונים שיפעילו אותם ויגרמו להם לשנות את אורח החיים שלהם. כאן נכנס לתמונה הניסיון שלי ועבודתי הרבה עם אנשים בתהליך, כך אני יכול לפרוט בצורה נכונה על הדברים שחשובים להם שיגרמו להם להכיר בצורך ולעשות את השינוי. בעיניי, הבגרות של היועץ, ההבנה שלו ויכולתו לתקשר עם אנשים, הם הכלים המנצחים כאן".

גיל יהלום אף מנהל את פורום 'כלכלת המשפחה' בתפוז, וחבר הנהלת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל.

כתובת המשרד: אלימלך 3 רמת גן

מעבר לאתר

טלפון: 052-6704282

גיל יהלום. יועץ כלכלה למשפחה

גיל יהלום

 

הירשמו עכשיו לקבלת עדכונים על הנושאים שמעניינים אתכם

כתבה שיווקית


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר