רמי גרינברג. צילום זאב שטרן
רמי גרינברג. צילום זאב שטרן

תפנית מפתיעה: העירייה הודיעה על התנגדות לתחנת הכוח בצומת קסם

רק לפני כשבוע, בתוגבה לפניות של פעילי ציבור וחברי אופוזיציה, שדרשו מהעירייה להתנגד רשמית להקמת התחנה, נמסר מלשכת ראש העירייה כי "פתח תקוה לא צפויה להיפגע מהקמת התחנה בשום צורה ועל כן אין צורך בהגשת ההתנגדות"

פורסם בתאריך: 4.3.21 12:48

תפנית מפתיעה בעמדת העירייה לגבי הקמת תחנת הכוח בצומת קסם: לאחר שלשכת ראש העירייה הביעה עמדה נחרצת כי פתח תקוה לא תיפגע מהקמת התחנה, בניגוד לטענות חברי אופוזיציה ופעילי ציבור, הודיעה העירייה על התנגדות להקמת התחנה. רק לפני כשבוע, נמסר מהעירייה כי "המרחק האווירי בין מיקום תחנת הכוח המתוכננת בקסם לבין קו המגורים הראשון באם המושבות הוא כ-4 ק"מ. על כן, במסגרת בדיקה מקיפה שנערכה ע"י גורמי המקצוע ברשות בנושא, פ"ת לא צפויה להיפגע מהקמת התחנה בשום צורה ועל כן אין צורך בהגשת ההתנגדות".

אבל אתמול, (רביעי) נשלח מראש העירייה רמי גרינברג מכתב ליו"ר הוות"ל מרדכי כהן, בו מציין גרינברג כי עיריית פתח תקוה מתנגדת להקמת התחנה. בפתיח למכתב מציין גרינברג כי "מדובר בתוכנית שמטרתה להקים תחנת כוח מוסקת בגז בגיבוי סולר ובהספק של כ-780 מגה וואט במרחק של כשישה ק"מ משכונת אם המושבות המאכלסת אלפי תושבים בפתח תקוה". במכתב מציין גרינברג את הסיבות להתנגדות: חשש מקרינה – קווי המתח היוצאים מתחנת קסם, חלקם יוצאים לכיוון מערב לכיוון פתח תקווה, לטובת חלוקת החשמל יתווספו קווי הולכה חדשים; פגיעה בערכי הטבע – בשטחים הפתוחים הירוקים והאיכותיים בסמיכות לנחל הירקון כתוצאה מעבודות תשתית של הנחת קווי דלק נוספים. הקו החדש המסומן בירוק עובר לאורך כביש 5 וחוצה את הירקון באחד האיזורים היפים והנקיים שלו; הוספת תשתיות במרחב שמוסיפות מגבלות בגלל דרישה למסדרונות ופוגעות בפיתוחה שטחים הפתוחים של מרחב הירקון ופארק פתח תקוה; חשש לקיומם של מפגעים ביטחוניים – כתוצאה מחבלה מכוונת; חשש מפגיעה במקורות מים חיוניים – מאחר ואזור התחנה ממוקם בקרבה לאזור קידוחי ראש העין ומדובר באיזור בעל רגישות הידרולוגית גבוהה למשק המים; וחשש מזיהום אוויר – היות ולגובה הארובות (65 מטרים), קיימת השפעה על פיזור הזיהום ומידת החשיפה של אנשים במרחב בעיקר בשל אופי הבנייה בשכונת אם המושבות המתאפיינת בבניינים רבי קומות.
אורי אהד יו"ר סיעת הביצועיסטים והפורום המשותף המועצת העיר אמר: "אני שמח מאוד כי בעקבות יוזמתנו להגשת התנגדות לתכנית, חזרה בה העירייה מעמדתה המסוכנת בה טענה כי תושבי העיר לא ייחשפו לסכנות בריאותיות בעקבות הקמת התחנה. כעת הוכח כי עמדתנו לא רק שלא הייתה "פופוליסטית" כפי שניסה גרינברג לטעון מלכתחילה, אלא הייתה העמדה הנכונה והראויה וצר לנו על ביטוייו חסרי האחריות של גרינברג כלפי מי שדואגים לבריאות התושבים (האשים אותנו ב"פופוליזם"). אנו רואים בהתנגדות צעד חשוב ובמקביל נגיש מטעמנו התנגדות מפורטת ומנומקת מעט יותר".

קיראו גם:

תושבים דורשים מהעירייה להצטרף למתנגדים לתחנת הכוח בצומת קסם

ההורים הפגינו מול ישיבת המועצה אך אף אחד לא התייחס: "כנראה לא רצו להתמודד איתנו"

יעקב אברמוביץ, פעיל חברתי בשכונת אם המושבות ומרכז מטה המאבק העירוני נגד תחנת הכוח קסם, אמר: "אנו מודים לראש העיר על כוונתו להתנגד באופן פורמאלי לתחנת הכוח, ושמחים שהגיע להבנה כי תחנת כוח מזהמת במרחק 4-5 ק"מ מבתינו אינה באינטרס של העיר ותושביה. כמטרופולין גדול ובעל חשיבות ברמה הלאומית והאזורית להתנגדות של עיריית פתח תקוה יש משקל סגולי גבוה בשיקולי אישור או דחיית התוכנית, בפרט בשלבי התכנון בה היא נמצאת כעת. חשיבות נוספת אנו רואים בכך שקיימת היום אחדות בכל קצוות הקשת הפוליטית העירונית בהתנגדות לתוכנית, יש בכך גם כן אמירה בעלת משמעות. במקביל, בימים הקרובים נשיק מהלך להגשת התנגדות פרטית-קבוצתית של תושבי פתח תקוה על מנת לחזק עוד יותר את ההתנגדות העירונית לתוכנית, ולאפשר לכל תושב לממש את זכותו להגשת התנגדות לתוכנית".
מהעירייה נמסר בתגובה: "ראש העיר והעירייה פועלים במלוא העוצמה כדי לשמור על איכות חיי התושבים לא מהיום אלא כבר למעלה משנה בכל הקשור לתוכנית תת"ל 98 להקמת תחנת כוח במחלף קסם ליד ראש העין. התכנית מטרתה להקים תחנת כוח מוסקת גז בגיבוי סולר במרחק של כ-6 ק"מ משכונת אם המושבות, ולאור העובדה כי אנו חוששים מקרינה, פגיעה בנוף, חשש למפגע מכוון וחשש מפגיעה במקורות מים הבענו את התנגדותנו! גם במכתב שיצא בימים אלה וגם בפעולות שנקטנו במהלך הדיונים והוועדות שהתקיימו בשנה האחרונה בנושא, ולראייה היא הצלחתנו במניעת הצבת מכלי הסולר בצפון העיר דבר לו התנגדנו במלוא התוקף ואף הצלחנו ונושא זה ירד מהתוכנית. גם במועצת העיר בתחילת השבוע אושרה הצעתו של ראש העיר שציינה את המשך ההתנגדות. העירייה עושה 24/7 למען התושבים גם בתחום זה ויש כאלה שמברברים מול העיתונאים".


רוצים להיות מעודכנים בכל הנושאים החמים בפתח תקוה?

הורידו את אפליקציית "מלאבס" באנדרואיד

הורידו את אפליקציית "מלאבס" באייפון

עקבו אחר דף הפייסבוק של "מלאבס"

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ של "מלאבס"

הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


 

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת
  1. תושב

    כל יום מתפרסמות הודעות סותרות בעניין. רצוי שהעירייה תצא בהודעה מוסמכת.

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר