חפצים שבלעו פעוטות באדיבות שניידר

בורג, מיני מאוס, וסכנת חיים: חמש פעוטות הובהלו לשניידר לאחר בליעת חפצים

מסימני הסגר: בתוך שבועיים הובהלו למיון שניידר חמש פעוטות שבלעו חפצים זרים במהלך משחק, חלקן עם חסימה נשימתית ובסכנת חיים

פורסם בתאריך: 14.2.21 13:47

בתוך שבועיים הובהלו חמש פעוטות מתחת לגיל שלוש למחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר, לאחר שבלעו גופים זרים. במרכז שניידר לרפואת ילדים מציינים שהשהות הממושכת בבית בשל סגר הקורונה והצורך להפעיל את הילדים, בין היתר גם בפעילויות יצירה, עלול להיות מסוכן. הילדים אשר הובהלו למיון שניידר בלעו גופים זרים כגון בורג, ספוג ומדבקות, ולאחר שהוריהם שמו לב כי הם משתנקים ומשתעלים הם נלקחו למיון.

תינוקת בת שנה, מבני ברק, הובהלה על ידי צוות של מגן דוד אדום למלר"ד במרכז שניידר, לאחר שהוריה הבחינו כי בעת שאכלה לחמנייה היא החלה להשתעל ולהיחנק. מצבה התדרדר במהירות והיא פונתה למחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) במרכז שניידר בראשות ד"ר רון ברנט וטופלה על ידי ד"ר ערן משיח, רופא בכיר במלר"ד. בהגעתה חיכו לה רופאי המלר"ד יחד עם רופא מרדים ורופא א.א.ג והיא הוכנסה מיידית לחדר ההחייאה שם החל מצבה להתדרדר במהירות וחסימת האוויר בקנה הנשימה הפכה למלאה. בשל סכנת החיים המיידית בה נמצאה אשר בה כל דקה משמעותית, הוחלט על הרדמת התינוקת. ד"ר אביב טוטנאור, מומחה בהרדמה וברפואת כאב במרכז שניידר: "בשלב הזה הילדה כבר הכחילה. החלטנו מיידית לבצע אינטובציה. הנשמתי אותה במנשם ידני (מפוח הנשמה) ומסכה. כאשר הורדמה, בעזרת לרינגוסקופ, בצעתי פתיחה של פיה לצורך הסתכלות על דרכי האוויר. שם ציפתה לי הפתעה, מדבקת מיני מאוס חייכה אליי".
לפיה של התינוקת הוחדר וקובע צינור פלסטי (טובוס) אל תוך קנה הנשימה בין מיתרי הקול וד"ר טוטנאור שלף מגופה מדבקת פלסטיק קטנה בצורת מיני מאוס. לאחר שליפת המדבקה, הועברה התינוקת לחדר הניתוח לבדיקת ברונכוסקופיה, בדיקה הבוחנת באמצעות מצלמת וידאו זעירה את קנה הנשימה ולא נמצאו גופים זרים נוספים. התינוקת הועברה להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ בראשותו של פרופ' אלחנן נחום ובהמשך שוחררה לביתה.

חפץ שבלעה פעוטה באדיבות שניידר

בנוסף אירעו שני מקרים נוספים של בליעת מדבקות: תינוק בן תשעה חודשים הובהל למלר"ד לאחר ששיחק עם אחיו הגדולים והחל להשתעל ולהשתנק. מכיוון שסירב לינוק ולשתות, הוריו לא לקחו סיכון והגיעו לבית החולים. תינוקת בת שמונה חודשים ששיחקה בביתה ופתע החלה להשתנק ולרייר והוריה חשדו כי שאפה גוף זר. התינוקות הועברו לחדר הניתוח בראשותו של ד"ר יעקב כץ, שם עברו בדיקת ברונכוסקופיה על ידי ד"ר מאיר מי זהב, מנהל יחידת האסתמה במכון הריאות במרכז שניידר, וד"ר גיא שטויר, רופא בכיר במכון ריאות. המדבקות נשלפו ולאחר שהתאוששו חזרו הילדים לביתם.
פרט למדבקות טיפלו מומחי מרכז שניידר גם בבליעת בורג ושאיפת חלק מכדור ספוג קשיח. תינוק בן 11 חודשים נגס בכדור ספוג ושאף חלק ממנו לריאותיו. הוא נכנס לקוצר נשימה חריף ועבר ברונכוסקופיה על ידי ד"ר יורם שטרן, מנהל היחידה לדרכי נשימה עליונות במרכז שניידר. פעוט נוסף הגיע לבית החולים לאחר שהוריו הבחינו כי הוא מחרחר ומתקשה לנשום. בצילום החזה נתגלה כי שאף בורג לריאתו, בפעולה מהירה נשלף הבורג בעזרת ברונכוסקופיה שבוצעה על ידי ד"ר אופיר בר-און, רופא בכיר במכון ריאות במרכז שניידר. הילדים אושפזו להשגחה במחלקות הילדים.

ד"ר רון ברנט, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר לרפואת ילדים: "התקופה האחרונה הינה מאתגרת מאוד, בשל הסגרים וסגירת מערכת החינוך נמצאים ילדים ופעוטות רבים בביתם לאורך כל שעות היממה והם חשופים לתאונות ביתיות ועולה הסיכון שהם יבלעו או ישאפו גופים זרים. אנו חוזרים ומדגישים בפני ההורים, לשים לב ולהקפיד שלא לאפשר לילדיהם לשחק עם חפצים קטנים, עם חפצים נשלפים או נדבקים, אשר עלולים להיתקע בדרכי הנשימה. בכל מקרה כאשר קיים חשד סביר לבליעת גוף זר, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם ולהגיע במהירות לבית החולים".


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"מלאבס - פתח תקוה"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר